Sadrokartónové priečky sú nielen ľahšie ale aj užšie, preto ich použitie prispieva aj k rozšíreniu obytných priestorov.

 
Sadrokartónové priečky
 
Aj keď niekoľko rokov trvalo, kým sa prestal považovať za akúsi lacnú a nie príliš vhodnú náhradu tehly, dnes patrí medzi najobľúbenejšie materiály a stavbu domu alebo prestavbu bytu, si bez neho nevieme už ani predstaviť.
 
Sadrokartónové priečky
 
Sádrokartón je zmesou sadry a rozvlákneného papiera popr. sklenných vlákien, obalenej špeciálnym kartónom. Je nehorľavý, výborne sa recykluje. Pretože dokáže zo vzduchu odoberať vlhkosť a vracať ju späť do prostredia, stal sa aj vhodným regulátorom vlhkosti v interiéri. Jeho hlavnou divízou je nízka hmotnosť, ktorá predstavuje v priemere 250 kg na m3.
 
Táto vlastnosť ho priam predurčuje na časté využitie pri prestavbách a rekonštrukciách, pretože v porovnaní s inými materiálmi, je jeho tiaž na pôvodnú nosnú konštrukciu takmer minimálna. Každý, kto so sadrokartónom pracoval, ocení aj jeho bezproblémovú skladovateľnosť. Jeho povrch je hladký a jednoducho upraviteľný.
 
 

Sadrokartónové priečky

Sadrokartónové priečky sú nielen ľahšie ale aj užšie, čo v konečnom dôsledku prispieva k rozšíreniu obytných priestorov.
 
Sadrokartónové priečky
 
Ďalšou z mnohých výhod sadrokartónu je suchá montáž. Sadrokartónové priečky sa montujú priskrutkovaním sadrokartónových dosák na konštrukciu z oceľových profilov alebo z hobľovaných hranolov, ktorá je pripevnená o stenu, podlahu a strop. Dosky sa spájajú lepením špeciálnymi tmelmi a spoje sa dajú sa vytmeliť tak, že zostanú úplne hladké.
 
 
Sadrokartónové priečky
 
Medzi konštrukciu je možné vložiť inštalačné rozvody, takže mnohé z klasických pracovných postupov, akým je napr. sekanie steny, pri tejto činnosti jednoducho odpadávajú.
 
Pretože vlastný sadrokartón nemá dobré izolačné vlastnosti, pridávajú sa do konštrukcií zvukové a tepelné izolácie.
 
Sadrokartón sa vo veľkej miere využíva aj pri stavbe drevodomov, kde sa ním rieši obkladanie stien a dispozičné riešenie. Okrem toho, že za veľmi krátky čas dokážete rozdeliť interiérový priestor, vyrovnať krivé povrchy stien a poslúži ako stropný podhľad, je dokonale využiteľný aj pri stavbe rôznych zabudovaných policových systémov napr. v kúpeľni alebo kuchyni. Dokáže vytvoriť nový priestor a vyžaduje si už len vhodnú povrchovú úpravu vo forme štruktúrovaných omietok, tapiet alebo obkladov. Pred konečnou povrchovou úpravou sa však naň ešte musí naniesť penetračný náter, aby sa zabezpečila rovnomerná savosť jeho povrchu.
 
Sadrokartónové dosky sú dostatočne pružné, ohybné a pevné na to, aby sa z nich dali zhotoviť oblúkové steny a stropy a zároveň aj podlahové vrstvy, ktoré slúžia ako náhrada za betónové potery. Táto oblasť využitia sadrokartónu je síce menej známa, ale veľmi perspektívna, pretože použitím podlahového prevedenia sú nahradené mokré procesy výstavby.
 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Sadrokartónové podhľady

 

Dekoratívne nástenné panely

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Sadrokartón

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto:www.gipsokarton-blog.ru, www.winnie-the-pooh.ru, www.dizain-vannoi.ru