Ak máte problém s krivými alebo poškodenými stenami či krivým stropom, netrápte sa a siahnite po sadrokartóne. Dokáže vám nahradiť omietku a zároveň vám z domova dovolí vytvoriť neopakovateľný originál. Navyše sa dokonale hodí na odhlučnenie a zateplenie vášho interiéru. Sadrokartón sa vďaka svojej prijateľnej cene stáva jedným z najpreferovanejších stavebných materiálov a neobišlo ho teda ani využitie pri montáži stropných podhľadov.

 

Sadrokartónové podhľady

 

Stropné sadrokartónové podhľady sú nenosné interiérové konštrukcie, ktoré sa montujú na závesnú konštrukciu, slúžiacu na ukotvenie krycej vrstvy.

 

Sadrokrtónové podhľady sa montujú pod pôvodné nosné stropy budov. Pod váhou obkladového materiálu sa konštrukcie nesmie prehnúť alebo zdeformovať. Výber materiálu konštrukcií sa teda musí podriaďovať druhu a vlastnostiam obkladového materiálu – v tomto prípade sadrokartónu.

 

Sadrokartónové podhľady

 

Na výrobu sa najčastejšie využíva drevo kov, ktorý znesie aj váhu ťažších oceľových či pozinkovaných profilov. Drevo použité na konštrukciu, musí byť kvalitne vysušené a jeho vlhkosť nesmie presahovať 18 %. V opačnom prípade by totiž hrozilo skrútenie hranolov a následné zvlnenie celého podhľadu

 

Niečo o montáži sadrokartónových podhľadov

Sadrokartón je pomerne ľahký materiál. Jeho výhodou je suchý postup spracovania a následná protipožiarna odolnosť. Práca so sadrokartónom je veľmi jednoduchá a rýchla, materiál sa bezproblémovo reže a po zatmelení škár medzi jednotlivými kusmi, stačí jeho povrch upraviť náterom.

 

Sadrokartónové podhľady

 

Sadrokartónové konštrukcie sa môžu montovať ako rozoberateľné – kazetové, ktoré sa zhotovujú z menších dosiek najčastejšie o rozmeroch od 600x600 mm. V prípade, že sa takého stropu jedného dňa nasýtite, kazety je možné veľmi rýchlo vymeniť. Nerozoberateľné podhľady sa vyrábajú z obkladov z dosiek na báze sadry o rozmeroch napr. od 1200 mm x2 000 mm, ktoré je však možné podľa potreby upravovať na požadovaný rozmer pílením.

 

Sadrokartónové podhľady

 

Okrem rovných a kazetových podhľadov, poznáme ešte podhľady tvarované a profilované. Všetky umožňujú zabudovanie osvetlenia, vetrania či klimatizácie. Podhľady s hladkými povrchmi dokážu výborne odrážať zvuk, ale na zlepšenie akustických vlastností sa využívajú aj dierované podhľady.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Premeny sadrokartónových priečok

 

Nábytok z betónu

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa interiérov

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: vvremont.ru, potolokspec.ru, noginsk-natyazhnye-potolki.ru, favouritestroy.ru