Základom úspechu pri vykonávaní podlahárskych prác je rovný, pevný a hladký povrch. Aby sme ho dosiahli, využívame takzvané "samoniveláky". Poďme si o nich povedať viac.

 

Samonivelačné stierky

 

Samonivelačné stierky slúžia na vyrovnanie starých aj nových podkladov pod dlažby, plávajúce podlahy, podlahoviny (koberce, PVC). Môžu však tvoriť aj konečnú nášľapnú vrstvu. Stierkami sa však dajú tiež rýchlo opraviť lokálne aj celoplošné betónové a keramické podlahy poškodené výtlkmi, oterom a prasklinami. Stierky sa používajú aj k zalievaniu vykurovacích káblov a rohoží elektrického podlahového kúrenia.

 

V bežných podmienkach si stierka po dobu 20 minút (otvorený čas) zachováva "rozlievavé" a samonivelačné vlastnosti. Po prekročení tejto doby uvedené vlastnosti veľmi rýchlo stráca.

Pred vlastným stierkovaním podkladu je nutné posúdiť jeho kvalitu a druh (hrúbka vyrovnávky, stabilný či nestabilný podklad, cement, anhydrit) a podľa toho vyberať vhodnú stierkovú hmotu. Dôležitým faktorom pri výbere stierky je tiež povaha následného zaťaženia (obytné budovy, terasy, dielne, sklady, garáže).

 

 

Druhy stierkových hmôt

 

Ak vynecháme základné rozdelenie na podlahové a stenové vyrovnávacie hmoty, potom je dôležité rozdelenie podľa ich bázy: stierky cementové alebo polymércementové (s prímesou polymérového prášku), anhydritové (na báze síranu vápenatého - anhydritu) a disperzné (obsahujúce rozptýlené častice - spojivá, piesky, prísady).

 

Cementové stierky

 

Cementové stierkové hmoty sú najrozšírenejšie a používajú sa na bežné podklady, ako je betón, cementový poter alebo existujúce dlažby, napríklad pri rekonštrukciách. Stierka je vhodná pre vyrovnanie podkladu pod plávajúce laminátové a drevené podlahy, dlažbu, koberec aj korok. Zušľachtená cementová stierka slúži na vyrovnanie cementových poterov pred pokladaním dlažby či iných podlahových krytín v interiéri. Vhodná je tiež pre podlahové vykurovanie. Spoľahlivú finálnu vrstvu pre vysoko namáhané podlahy vo väčších dielňach, garážach alebo kotolniach možno vytvoriť napríklad polymercemetovou stierkou.

 

Anhydritové stierky

 

Tieto hmoty sú odporúčané na všetky stabilné podklady, teda betón, cementový poter, anhydritový poter, pôvodné keramické dlažby, liaty asfalt, zvyšky starých vodostálych lepidiel alebo liatych podláh. Obľuba anhydritových stierok spočíva v relatívne ľahkom spracovaní s elimináciou objemových zmien.

 

Disperzné stierky

 

Zvláštnosťou medzi stierkovými hmotami sú disperzné stierky, ktoré sa využívajú tam, kde je potreba vyhladiť nestabilný podklad a vytvoriť nasiakavú vrstvu pre lepidlá pod elastické krytiny. Uplatnenie nájdu aj v prašných priestoroch a tam, kde je potrebné zaručiť nepriepustnosť. Vodonepriepustná stierka prekryje trhliny a je vhodná do bazénov a vodných nádrží v spojení s keramickou dlažbou.

 

Samonivelačné stierky

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Laminátová podlaha s v-drážkou

 

Podlahy v štýle eko

 

Ďalšie články, rady a tipy na tému Podlahy

 

 

© WEBY GROUP

 

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.terramall.ru, www.stroychik.ru

Autor: Ivan Nôta