Na zozname metód odvlhčenia stavieb nájdete často aj sanačné omietky. Tie však neodstránia príčiny vlhkosti, ale iba čiastočne a na obmedzenú dobu znižujú jej nežiadúce následky. Princíp týchto omietok spočíva v tom, že množstvo vzduchových pórov, ktoré sa v ich štruktúre vytvorí po rozmiešanie zmesi vo vode a nanesenie na stenu, odvádza vlhkosť z muriva.

 

Sanačné omietky

 

Sanačné omietky predstavujú praktické a hospodárne riešenie problémov vlhkého a soľami poškodeného muriva. Náklady na realizovanie sanačných omietok sú pritom výrazne nižšie ako náklady na iný spôsob riešenia sanácie. Životnosť sanačných omietok je oproti obyčajným omietkam niekoľkonásobne vyššia.

 

Pri realizovaní primárnych sanačných opatrení spojených s aplikáciou sanačných omietkových systémov na vlhké podklady je životnosť omietky porovnateľná s omietkami na suchom podklade. V mnohých prípadoch sa aplikujú sanačné omietkové systémy ako hlavné riešenie sanácie vlhkého a soľami poškodeného muriva, najmä v prípadoch, keď je dodatočné riešenie vodorovnej izolácie z rôznych dôvodov nemožné.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Imitácia textúry dreva na fasádnej omietke je in a zvládnete ju aj svojpomocne

 

Fasádna omietka a jej druhy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Omietky

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.building-companion.pl

Autor: Ivan Nôta