logo.jpgPasívne domy spotrebujú približne o 90 % menej tepla ako konvenčné budovy. V porovnaní s priemernou novostavbou je údaj takisto významný, spotreba energií je nižšia o viac ako 75 %. Pre dosiahnutie takýchto hodnôt je nutná premyslená koncepcia stavby a samozrejme energeticky efektívne stavebné prvky, medzi ktoré patria aj vhodné okenné systémy. Takými sú okná Schüco LivIng Alu Inside z PVC-U, ktoré boli predstavené na veľtrhu BAU 2019. Po vykonaní kompletných porovnávacích kalkulácií získalo riešenie od nemeckého Inštitútu pasívnych domov v Darmstadte certifikát potvrdzujúci, že spĺňa hodnoty tepelnej izolácie pre pasívne domy.

 

Patentovaná technológia hliníkových pásikov dodáva oknám stabilitu

 

Schüco LivIng Alu Inside je plastový systém profilov bez oceľovej výstuhy s najlepšou tepelnou izoláciou. Základ tvorí patentovaná technológia hliníkových spojovacích pásikov, ktoré sú z nekonečného hliníkového pásu extrudované do plastových profilov. Dodávajú celej konštrukcii stabilitu, ktorá sa potom prakticky rovná profilom s oceľovou výstuhou. S týmto vysoko tepelnoizolačným plastovým systémom je možné realizovať lacnú priemyselnú výrobu okien bez použitia ocele , a to s parametrami na úrovni pasívneho domu, ako dokazuje spomínaný certifikát. Pred zváraním môžu byť hliníkové pásiky odfrézovanie jednoducho a rýchlo pomocou frézy. Odpadá tým časovo náročné upevňovanie skrutiek ako v prípade oceľovej výstuhy. Všetky ostatné výrobné kroky sú vykonávané obvyklým spôsobom a za použitia konvenčných produkčných zariadení. Chýbajúca oceľová výstuž tiež pozitívne ovplyvňuje montáž, pretože komponenty sú výrazne ľahšie, a preto sa s nimi jednoduchšie manipuluje. Vzhľadom k tomu, že konštrukcia Schüco LivIng Alu Inside je súčasťou platformy Schüco LivIng, môžu spracovatelia profily kombinovať a využívať veľké množstvo identických doplnkov vrátane hliníkových krycích líšt.

 

Schüco LivIng Alu Inside má certifikát pre pasívne domy

 

 

Tesnenie EPDM garantuje skvelú tesnosť okien po celú dobu životnosti

 

Potrebné parametre dosahuje Schüco LivIng Alu Inside aj vďaka zvárateľnému tesneniu EPDM pre okenné a dverové systémy, ktoré Schüco vyvinulo v spolupráci so spoločnosťou Semperit. Patentované EPDM tesnenie je dlhodobo vysoko odolné voči klimatickým vplyvom, vyznačuje sa vynikajúcou tvarovou pamäťou a garantuje výbornú tesnosť okien po celú dobu životnosti, a to aj v kritických rohových oblastiach. Výroba PVC-U profilov je tiež podstatne uľahčená simultánnym zváraním tesnení. Okrem dokonalého tesniaceho účinku, zvýšenej vodotesnosti a estetického prevedenia bez prerušenia po celom obvode, je jeho výhodou odolnosť voči UV žiareniu aj stabilita v extrémnych klimatických podmienkach. Pružnosť i po zvarení si zachováva pri teplotách od -40 ° C do +120 ° C, takže je vhodný pre použitie vo všetkých typoch budov a vo všetkých klimatických zónach.

 

Okenný systém Schüco LivIng Alu Inside nemá žiadne tepelné mosty

 

Sedemkomorová konštrukcia profilu, vynechanie oceľových výstuh a špecifické umiestnenie hliníkových pásikov znamená, že okenný systém Schüco LivIng Alu Inside nemá žiadne tepelné mosty. Toto je dosiahnuté zásluhou materiálu vnútri profilového systému, vysoko akostnej hliníkovej zliatine, ktorá vďaka svojmu leštenému povrchu odráža približne 90 % tepelného žiarenia. Systém stredného tesnenia s tromi stupňami odvodu vody, optimálne rozloženie komôr a ďalšie veľkoobjemové izolačné zóny pre umiestnenie izolačných blokov Neopor® zabezpečuje dosiahnutie vynikajúcich hodnôt tepelnej izolácie (Uf s hodnotou 0,87 W / m²K). Požiadavkám pre pasívne domy potom podľa testu Dr. Feista vyhovuje systém Schüco LivIng Alu Inside pomocou použitia ďalších blokov Neopor®, vďaka ktorým dosahuje hodnoty dokonca Uf = 0,79 W / m²K. Optimalizovaná geometria drážok okenného rámu umožňuje použitie technológie prídavného lepidla.

 

Okenný systém Schüco LivIng Alu Inside je dostupný nielen v základnej šedej farbe, ale aplikované môžu byť aj rôzne farebné vonkajšie krycie lišty Schüco TopAlu, metalické farby Schüco AutomotiveFinish alebo široké portfólio fólií Schüco UnlimitedFinish.

Úsporné okná v rámoch profilového systému Schüco Living Alu Inside sú 100% recyklovateľné.

 

Viac informácií o riešeniach Schüco na www.schueco.sk