Až postupné kvitnutie jednotlivých rastlín po celú sezónu dá skalke ojedinelú estetickú funkciu. Postupne zakvitajúce kvety pritom kombinujeme rastlinami s okrasnými listami.

 

Rovnako tak ale nesmieme zabudnúť na spôsob sadenia rastlín, ktoré na skalku vysadíme a ktorými postupne zarastie. Medzery medzi kameňmi musia byť dostatočne veľké a myslieť by sme mali aj na väčšie plochy pre výsadbu konkrétnych rastlín. Do akej miery nám plocha skalničkami neskôr zarastie, záleží už len na nás. Ak sa nám bude zdať rozšírenie rastlín konkrétneho druhu nadmerné, proste časť odstránime.

 

Skalka ako priestor pre rastliny

 

Rovnaké pravidlo platí pre začiatočníkov i veľmi pracovne zaťažených majiteľov záhrad. Ak sa nemôžete skalke dostatočne a hlavne pravidelne venovať, vysádzajte nenáročné rastliny a príliš to nepreháňajte s rastlinnou skladbou. Počítajte pritom s tým, že skalka je ideálna ako slnečné stanovisko a v tieni by po väčšinu dňa mala byť len jej nepatrná časť. Až na slnečnom stanovišti vynikne krása kvetov a ozdobných listov.

 

Nie je vhodné umiestňovať vedľa seba rastliny s odlišnými nárokmi na zloženie pôdy, pretože sa len veľmi ťažko docieľuje optimalizácia substrátu na menšej ploche. Väčšina skalničiek všeobecne rovnako preferuje skôr priepustnejšie, suchšie a mierne zásadité pôdy. Len niekoľko zástupcov má radšej kyslejšie a vlhkejšie pôdy (napríklad z čeľade vresovité).

 

Z tráv sú pre skalky vhodné predovšetkým kostravy, ktoré milujú piesčité pôdy a slnečné plochy, hoci je v prírode nájdeme v hojnej miere aj na vlhších plochách vo vyššie položených oblastiach. Vhodné sú aj ďalšie druhy tráv, napríklad metlica, ozdobnica, perovec a ak skalku kombinujeme s okrasným jazierkom, celok vhodne doplní rôzne druhy papradí , vyrastajúcich z pobrežného pásma jazierka.

 

Veľmi rozšírenou a nenáročnou skalničkou je skalnica, ktorá dobre rastie v priepustnej zemine a jej tuhé kožovité listy dajú tušiť, že nie je náročná ani na zalievanie. Dostatok vody si jednoducho drží v sebe. Medzi ďalšie miestne rozšírené skalničky patrí napríklad materina dúška, rozchodník, ľan, horec, plesnivec, prvosienka, iskerník a iné.

 

Krásne súvisle kvitnúce koberce tvoria floxy,  chochlačky, kostravy, skalnice, cymbálky, lomikamene, skalkové karafiáty, materiná dúška a iné. Tiež rastliny s peknými listami. Na skalky je nakoniec vhodná aj exotická opuncia.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako správne „naplánovať“ záhradu?

 

Stavba umelého potoka vo vašej záhrade

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrady a záhradné stavby

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: pinterest.com

Autor: Ivan Nôta