Čo vlastne očakávame od kvalitnej strešnej krytiny? No v prvom rade, zrejme, čím dlhšiu životnosť a bezúdržbovosť. To znamená, že naša strešná krytina by mala byť odolná voči klimatickým javom v konkrétnom regióne, teda voči vode, vetru, snehu a mrazu. Nemala by sa dať mechanicky poškodiť a mala by zostať čím najdlhšie farebne stála.

 

Sklon strechy

 

Aby sme objekt optimálne zastrešili, musíme poznať jeho účel, potreby a aj jeho predpokladanú životnosť. Potom môžeme zvoliť materiály jednotlivých prvkov strešnej konštrukcie a opláštenia tak, aby spolu vzájomne harmonizovali a zabezpečili bezproblémovú funkčnosť strechy. Mimo funkčnosti je veľmi dôležitý aj jej vzhľad.

 

Ako súvisí sklon strechy s výberom materiálu

 

Ak to všetko zhrnieme, zistíme, že pre správny výber strechy už pri projekte, sú podstatné nasledujúce faktory: klimatické, priestorové, konštrukčné, chemické, technologické a montážne.

 

 

 

Výber krytiny podľa sklonu strechy

 

Výber vhodnej strešnej krytiny musí byť ovplyvnený najmä jej schopnosťou odvádzať vodu. Podľa tejto vlastnosti danej povrchovou úpravou krytiny, je určené jej použitie pre konkrétny sklon. Na plytký sklon striech už od 3° sa používajú súvislé strešné krytiny ako lepenkové, plechové a asfaltové pásy a fólie. Od 7° trapézové a od 10° bituménové krytiny. Od sklonu 15° si môžeme vybrať medzi vláknocementovými doskami, vlnitým plechom alebo modernými plechovými krytinami, ktoré imitujú dizajn klasických škridiel. Od 22° sa najlepšie osvedčí betónová alebo keramická krytina vo forme profilovaných škridiel, zatiaľ čo od sklonu 30° treba používať betónové alebo keramické škridle neprofilované, krytiny z umelej alebo prírodnej bridlice a asfaltové šindle.

 

Ako súvisí sklon strechy s výberom materiálu

 

Výber krytiny podľa hmotnosti

 

Strešné krytiny sa podľa svojej hmotnosti delia na ťažké a ľahké. Poznať ich hmotnosť je veľmi podstatné vzhľadom na krov a korektného naprojektovania strešnej konštrukcie. Ak musí strecha často odolávať napr. silnému vetru alebo v zime veľkým množstvám snehu, musí byť konštrukcia dostatočne nosná. Hmotnosť krytiny je údaj, ktorý je nepostrádateľný najmä pri rekonštrukciách starších objektov. Nie každá pôvodná konštrukcia krovu musí vyhovovať dnešným podmienkam pre krytiny s vysokou plošnou hmotnosťou.

 

Ťažké krytiny sa vyznačujú vyššou odolnosťou, ale zároveň i vyššou cenou. Patrí k nim napr. betónová, kamenná, či pálená keramická krytina. V porovnaní s nimi majú ľahké krytiny (napr. plechové a vláknocementové pásy) o niečo kratšiu životnosť. Rozdiel je, samozrejme, aj v manipulácii s nimi.

 

Ťažké krytiny sa ukladajú na vopred pripravené latkové rošty, ľahké sa ukladajú na debnenie opatrené hydroizolačnou fóliou.

 

Ako súvisí sklon strechy s výberom materiálu

 

Výber krytiny podľa štruktúry povrchu

 

V lokalitách, kde predpokladáme časté snehové zrážky, by sme sa mali rozhodnúť pre krytinu s hladkým povrchom ako napr. kovové šindle alebo glazúrovanú keramiku. Sneh sa po nej totiž ľahšie zošmykne, nehromadí sa nezaťažuje zbytočne strechu. Navyše, na krytinách s drsnejším povrchom sa aj ľahšie zadržiava neželaný prach a iné nečistoty, ktoré sú častou príčinou obrastania striech machom.

 

Výber strechy

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Potrebujete novú strechu

 

Natierať či nenatierať strechy z pozinkovaného plechu

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Strechy
 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.interprofil.ru, www.1metallocherepica.ru, www.sawwood.ru, www.stroypomosh.com.ua, www.rems-info.ru