Výstavba nízkoenergetického hotela v lyžiarskom stredisku Kaprun trvala iba 4 mesiace. Keďže popri stavbe novej budovy prebiehala súbežne aj rekonštrukcia staršej pôvodnej stavby a hlavnými dodávateľmi novej časti boli slovenské firmy, koordinácia a logistika projektu musela prebehnúť na najvyššej úrovni. V januári hotel privítal prvých návštevníkov.

 

 ISOVER

 

Jednoduchá architektúra s úctou k prostrediu

Stavbu navrhol slovensko-rakúsky tím architektov. Zadanie ruského investora bolo veľmi stručné. „Našou úlohou bolo vytvoriť funkčnú nízkoenergetickú stavbu, ktorá svojou estetikou zapadne do prostredia rakúskych Álp,“ konštatuje slovenský architekt Martin Kyška z architektonického ateliéru KYSKA.architects, spoluautor projektu. Stavbu charakterizuje „áčková“ strecha so štrnásťstupňovým sklonom, typickým pre región. Základom stavby je železobetónová spodná stavba, ktorá musela byť vzhľadom na polohu pod horským svahom kvôli jarnému topeniu snehu vodotesná. Oporou budovy je železobetónové komunikačné jadro, všetky ostatné časti budovy sú drevené.

 

Vizualizácia, Isover

 

Kvalitná izolácia je základom úspory

Nízkoenergetický štandard budovy zabezpečuje v prvom rade kvalitná izolácia, o ktorú sa postarala slovenská pobočka spoločnosti Isover. „Vonkajšie steny sú zateplené minerálnou vlnou ISOVER UNIROL PLUS s hrúbkou 120 mm v ráme, plus 60 mm izoláciou ISOVER DOMO v inštalačnej vrstve. Z exteriéru je konštrukcia zateplená izoláciou ISOVER TF PROFI s hrúbkou 140 mm. Vnútorné priečky obsahujú okrem izolácie ISOVER AKUPLAT hrúbky 50 mm aj modrú akustickú dosku pre zvýšené zabezpečenie súkromia hotelových hostí,“ opisuje riešenie Vladimír Balent, projektový manažér spoločnosti Isover. Nízku spotrebu energie pri vykurovaní tiež zabezpečuje moderná kotolňa, ktorá privádza teplo z prvého, zrekonštruovaného objektu.  

 

Štvorposchodová drevostavba bola výzvou

Hlavným dodávateľom novej stavby bola slovenská firma ForDom, ktorá sa špecializuje na nízkoenergetické a pasívne montované drevostavby. „Špecifikom tohto projektu je jeho veľkosť. Na Slovensku je možné postaviť maximálne dvojpodlažný drevodom, táto stavba má podlažia štyri a zmestilo by sa do nej asi 10 rodinných drevodomov,“ vysvetľuje Branislav Kuzma, marketingový riaditeľ spoločnosti ForDom. Dodáva, že vzhľadom na vzdialenosť stavby (650 km) a množstvo dovezeného stavebného materiálu (21 kamiónov), bol projekt okrem iného aj ukážkou umenia logistiky.

 

Isover

 

Fotografie: ForDom  

 

Všeobecné informácie

 

Značka ISOVER je súčasťou francúzskeho koncernu Saint-Gobain. Vyvíja a predáva izolačné materiály v tej najvyššej kvalite už od roku 1936. Na Slovensku prevádzkuje ISOVER fabriku na výrobu stavebných izolácií v Trnave a distribučné sklady v Ružomberku a Prešove. ISOVER je dnes výrobcom s najširším sortimentom tepelných, akustických a protipožiarnych izolácií na slovenskom trhu združených pod jednou značkou. V našej ponuke nájdete výrobky zo sklenej a čadičovej vlny, extrudovaného polystyrénu a tiež izolácie z expandovaného polystyrénu EPS a PIR. Okrem tradičných výrobkov určených na izoláciu fasád, šikmých a plochých striech, podláh, stropov, stien, podhľadov a potrubných rozvodov ponúka  ISOVER aj unikátne fólie ISOVER Vario, lepiace a tesniace pásky či tmely, ktoré nachádzajú uplatnenie najmä pri výstavbe drevodomov, nízkoenergetických a pasívnych domov. ISOVER poskytuje svojim obchodným partnerom kvalifikované poradenstvo, podporuje odborné konferencie a každoročne vyhlasuje súťaž pre študentov architektúry Isover Multi-Comfort House Student Contest. Našu filozofiu zosobňuje koncept ISOVER Multi-komfortného domu, ktorý v sebe spája snahu o energeticky nenáročné bývanie a vysokú kvalitu života.