Na dotvorenie celkového vzhľadu podlahy tak, aby bola esteticky dokonalá sa používajú soklové lišty. Soklové lišty sa používajú na ukončenie prechodu medzi podlahou a stenou a na zakrytie dilatačných medzier. Taktiež zabezpečujú ochranu podlahy pred poškodením a vlhkosťou a predstavujú dekoračný prvok, ktorý dokáže ešte viac podporiť krásny pocit z novej podlahy. Soklové lišty však môžu plniť aj ďalšie funkcie - ako možnosť ukrytia káblov do soklovej časti. Podlaha tak pôsobí čisto a elegantne.

 

Medzi najčastejšie používané soklové lišty patria:

 

- Plastové soklové lišty

- MDF soklové lišty

- Drevené soklové lišty

 

Môžete si vybrať zo širokej ponuky rôznych dekorov, farebných prevedení a tvarov. Taktiež sú  na výber rôzne výšky soklových líšt. Krajšie ukážu vyššie soklové lišty. 

 

 

Soklové lišty

 

 

Plastové soklové lišty

 

Plastové soklové lišty sú vyrobené z odolného PVC - sú vodeodolné, odolné voči nárazom, taktiež rýchlo a jednoducho sa inštalujú. Ich veľkou výhodou je možnosť vedenia káblov vo vnútri soklu, pričom odstrániť alebo pridať kábel do lišty je veľmi jednoduché. Do plastových soklových líšt sa vojde najviac káblov. Ďalšou výhodou je aj priaznivá cena. Vyrábajú sa v širokej farebnej škále vďaka čomu sa ideálne prispôsobia každej podlahe. Výsledný efekt dotvárajú tvarovky ku lištám – roh, kút, spojka a ukončenia, ktoré dokonale pasujú k lište. Štandardná dĺžka líšt je 2,5 m. Lišty je možné namontovať pomocou skrutky a hmoždinky alebo lepidla.

 

Soklové lišty - dokonalé zakončenie podlahy     Soklové lišty - dokonalé zakončenie podlahy

MDF soklové lišty

 

MDF soklové lišty sú vyrobené z MDF dosky. MDF je stredne lisovaná drevovláknitá doska s takmer homogénnou štruktúrou, ktorá vzniká lisovaním drevených vlákien pod vysokým tlakom. MDF doska sa vyrába mokrým procesom, drevené častice sú menšie a hustejšie, preto výsledný produkt sa vyznačuje dobrou odolnosťou. Povrchová úprava je tvorená laminátom alebo fóliou v rôznorodých farebných prevedeniach dokonale zladených s podlahou. Laminátová vrstva je odolná proti poškriabaniu a vode. MDF soklové lišty sa jednoducho inštalujú najčastejšie pomocou klip systému. Tento systém umožňuje rýchlu demontáž napr. pri maľovaní a následnú montáž soklových líšt bez možnosti ich poškodenia. Kábel možno viesť neviditeľne za lištami v drážke klipu. MDF lišty sa prípadne taktiež môžu prilepiť lepidlom. K týmto lištám sú v ponuke potrebné koncové prvky – rohy, kúty, spojky a ukončenia, ktoré sú farebne doladené ku lištám. 

 

 

Soklové lišty - dokonalé ukončenie podlahy     Soklové lišty - dokonalé zakončenie podlahy

 

Drevené soklové lišty

 

K podlahe z prírodných materiálov je vhodné zvoliť drevené soklové lišty. Drevené lišty sú vyrobené z masívneho dreva – dub, buk, jaseň, borovica alebo smrek. Drevené masívne lišty sa povrchovo upravujú – moria na požadovaný odtieň a lakujú. Môžu byť tiež vyrobené zo smrekovej laťovky potiahnutej dýhou z tvrdého dreva. K týmto lištám nie sú zvyčajne v ponuke vonkajšie rohy, vnútorné rohy, spojky a ukončenia preto je potrebné ich rezať presne pod správnym uhlom, aby pekne sadli v rohoch. Inštalácia drevených líšt je náročnejšia ako pri lištách plastových či z MDF, keďže pri rezaní líšt je potrebná vysoká presnosť.

 

Ďalšiu zaujímavú možnosť predstavujú pretierateľné alebo biele soklové lišty.

 

Pretierateľné soklové lišty

 

Pretierateľné biele soklové lišty sú vyrobené z MDF. MDF je pokrytá bielou fóliou, ktorá je odolná voči vlhkosti a bežným čistiacim prostriedkom. Vďaka jedinečnej technológií umožňujú pretierateľné lišty veľké množstvo kombinácií. Farebný náter sa nanáša štetcom, valčekom alebo farbou v spreji. Môžete si tak namaľovať soklové lišty v rovnakej farbe ako sú steny, alebo naopak zvoliť kontrast k farbe stien.

 

Soklové lišty - dokonalé zakončenie podlahy

 

Soklové lištyBiele soklové lišty

 

Farba soklových líšt nemusí byť za každú cenu totožná s farbou podlahy. Farebný odtieň líšt môže ladiť aj s farbou dverí – zárubne alebo s inými farbami, ktoré sú použité na interiérových prvkoch. V súčasnej dobe sa začínajú presadzovať biele soklové lišty. Aj ku kontrastnej tmavo hnedej či už drevenej, laminátovej alebo vinylovej podlahe s dekorom dreva pôsobia biele lišty veľmi elegantne a moderne. Biele soklové lišty ukážu krajšie - výraznejšie ak sú vyššie a hodia sa do veľmi obľúbeného škandinávskeho štýlu.

 

 

2 v 1, s. r. o. - Dvere Podlahy