Správny výber interiérových dveríPri renovácii alebo stavbe nového príbytku príde na rad postupne tiež výber interiérových dverí, ktoré budú oddeľovať jednotlivé miestnosti. Krásne dvere môžu byť výrazným doplnkom interiéru. Na výber je ich mnoho druhov. Ako vybrať tie správne? Najrozšírenejším typom sú dvere otočné, ktoré tiež predstavujú najlepší spôsob, ako miestnosť uzavrieť a zároveň ju izolovať od ostatných priestorov v byte z hľadiska hluku, svetla, pachov a ďalších rušivých faktorov.

 

Ďalší typ predstavujú dvere výkyvné, hovorí sa im lietačky. Otvoriť sa dajú von aj dovnútra, preto sa výborne hodia do priestorov, kde potrebujete mať priechod z oboch strán.

Odhliadnuc od funkčného hľadiska, zistíme, že tiež dizajn dverí hrá v interiéri dôležitú úlohu. Veľkosť plochy dverného krídla nie je zanedbateľná, nemalou mierou sa tak podieľa na materiálovom i farebnom ladení interiéru.

 

Farbu a dekor dverí by ste mali vyberať s ohľadom na ostatné vybavenie miestnosti, aby všetko dohromady nepôsobilo ako chaos alebo nebolo naopak príliš nevýrazné. Ideálne je zladiť dvere s krytinou na podlahe: identický dekor aj farba alebo variant „tón v tóne“ pôsobí vždy príjemne. Z čoho môžete vyberať? K dispozícii máte tri základné kategórie. Najviac rozšírenú a väčšinou tiež cenovo najdostupnejšiu kategóriu tvoria povrchy umelé, ktorých povrchovú vrstvu tvorí fólia, laminát, lak alebo farba. Každý zo spomínaných materiálov má svoje špecifiká, výhody i nevýhody. Najmä prvé dve možnosti sú veľmi vyhľadávané, pretože ponúkajú najviac variantov ako z hľadiska farebného prevedenia, tak výberu dekorov a povrchových štruktúr. Vďaka moderným výrobným postupom dokážu lamináty aj fólie napodobniť vzhľad aj povrch obľúbených prírodných materiálov naozaj dokonale. Často až pohmatom zistíte, že ide o vydarenú imitáciu a nie o "originál" dreva a podobne.

 

Dvere s povrchmi z prírodných materiálov majú svoj pôvab a originálne čaro podobne ako veľké kusy nábytku. Na rozdiel od nábytku sa však z dôvodu príliš vysokej ceny s dverami vyrobenými z masívu stretnete skôr len výnimočne.

 

Dostupnejšou možnosťou sú dvere dyhované, ktorých povrch je pokrytý kvalitným prírodným drevom o sile približne 0,6 mm. Výnimkou však nie sú ani dvere s povrchom z takzvanej kamennej dyhy, v tomto prípade býva najčastejšie využívaným materiálom bridlica.

 

No a samozrejme nemôžeme zabudnúť presklené dvere, alebo priamo celosklenené dvere. Moderné technológie kalenia skla z neho dokážu urobiť takmer nezničiteľný materiál, odolný voči bežným bytovým podmienkam aj poškrabaniu napríklad pri čistení špongiou.

 

 

Čítajte viac:

 

Moderné hliníkové okná

 

Bezpečnostné dvere

 

Ďalšie články na tému Dvere

 

1.3.2016© WEBY GROUP© Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: budnet.pl

Autor: Ivan Nôta