Ak sú napríklad trhliny v murive prejavom narušenia stability domu, je potrebné pristúpiť k opatreniam, ktoré navrhne statik na základe vyhodnotenia prieskumu. Môže to byť zosilnenie nosných konštrukcií domu zväčšením prierezu konštrukčných prvkov (stĺpov, pilierov), vystužením celej konštrukcie, podoprením, vzpieraním alebo stiahnutím konštrukcie. Určite nie je dobrým riešením trhliny akokoľvek zakryť, či už trebárs obkladom, tepelnou izoláciou, sadrokartónom či novou omietkou. To je v podstate podobné, ako by ste do steny zamurovali časovanú bombu.

 

Statické zabezpečenie stavieb

 

 

Ak dôjde na statickú sanáciu domu, prichádza do úvahy zopnutie objektu predpínacími lanami, kotvenie oceľových lán do masívnych oceľových vzpier, injektáže trhlín, oprava a zosilnenie konštrukcie striekanými betónmi, použitie podporných mikropilótov, výstužných drôtov alebo zosilnenie základov. Napríklad zopnutie objektu predpínacími lanami predstavuje jednu z najmodernejších technológií statického zabezpečenia stavieb. Laná zostávajú skryté, pretože sú zabudované do konštrukcie budovy a pod omietku. Predpätím lán možno čiastočne nahradiť aj chýbajúce železobetónové vence a sanovať poruchy základov.

 

Kým laná možno považovať za extrémne rozsiahly zásah a pomerne nákladné opatrenia, injektáže trhlín patria k menej nákladným a ľahšie uskutočniteľným riešeniam. Nemožno ich použiť vo všetkých prípadoch, ale často postačí, alebo sa prípadne použijú ako doplnkové riešenie spoločne s lanami, tradičnými skrutkami a tiahlami či stavebnými zásahmi na spevnenie základov a nosných konštrukcií.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Praskliny v múroch a paneloch a oprava steny

 

Oprava omietky

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Rekonštrukcie, údržba

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.strysoveti.ru

Autor: Ivan Nôta