Skúsení murári hovoria, že murovanie z kameňa dnes patrí k tým najzložitejším "múračkám". Kameň pritom stál už v  dávnoveku pri kolíske staviteľského umenia ako základný prírodný materiál. Dnešní stavebníci síce kamenné domy takmer vôbec nestavajú, ale kameň je stále v kurze. A tak doslova "pod nátlakom" malé percento z nich súhlasí, že vám k takejto stavbe dopomôžu.

 

Stavba kamenného domu

 

Na otázku prečo je tomu tak, nemusíme hľadať odpoveď ďaleko: Dalo by sa povedať, že vývoj stavebných technológií smeroval po celé stáročia k tomu, aby sa stavebníci mohli murovaniu z kameňa pokiaľ možno vyhnúť. Práca s kameňom je zdĺhavá, namáhavá a oproti tehlám či tvárniciam rastie kamenná stavba vskutku pomaly.

 

Stavba kamenného domu

Kameň je však krásny prírodný materiál, dáva stavbe atmosféru a má rad praktických výhod. Navyše veľa chalupárov vlastní  domy, postavené  z kameňa a pri opravách či dostavbách jednoducho musia s náročnosťou kamennej stavby počítať. Dá sa to však zvládnuť.

 

Stavba kamenného domu

Na vidieku sa po stáročia používal na murovanie predovšetkým kameň, ktorý bol k dispozícii v okolí stavby. Teda zvyčajne nie lomový a ostrohranný, ale zbieraný a neskôr kladený na plocho. V blízkosti niektorých dedín však vznikali lomy pre potreby miestnych stavieb a lámal sa najčastejšie ľahko opracovateľný pieskovec či opuka.

 

Stavba kamenného domu

 

Kameň zle držal omietku. Kým dnes neomietnuté kamenné stavby obdivujeme pre ich nezameniteľný charakter, pre pôvodných stavebníkov to bola úplne účelová voľba. V súčasnej dobe však stavanie z kameňa výrazne uľahčuje využitie stavebnej chémie, či už ide o špeciálne malty, lepidlá, škárovacie hmoty či prípravky na čistenie povrchu kamenných stavieb. Technológia opracovania kameňa síce zostáva rovnaká, použitie elektrického náradia však prácu značne urýchli.

 

Stavba kamenného domu

Typy kamenného muriva

Kamenné murivo sa delí na murivo z lomového kameňa, riadkové (kopákové), kvadrové a kyklopské. Pre murovanie z lomového kameňa sa používa lámaný kameň bez ďalšieho opracovania o veľkosti strany okolo dvadsať centimetrov (takzvané behúne v murive mávajú dĺžku až 60 centimetrov). Mureuje sa na plne premaltovanú škáry, ktoré môžu mať šírku 15 až 40 milimetrov.

 

Stavba kamenného domu

 

Riadkové (kopákové) murivo tvoria menšie, výrazne opracované kamene (niekedy nazývané pletivá zo), ktoré môžu byť kladené na väzbu vodorovne aj zvisle.

 

Stavba kamenného domu

 

Oba typy murovania patria medzi tradičné technológie vidieckych kamenných stavieb, zatiaľ čo kyklopské murivo sa používalo skôr u priemyselných stavieb, na terénne úpravy alebo oporné múry. Je tvorené kameňmi, opracovanými do päť až osemuholníkov murovaných na maltu o šírke škáry 20 až 30 mm.

 

Stavba kamenného domu

Pre kvadrové murivo sa používajú kamene, opracované do presných rozmerov. Náročná technológia sa využíva napríklad pri stavbe krbov, portálov či konštrukcií s požiadavkou na presný rozmer. Pracuje sa zvyčajne podľa vykonávacieho nákresu a kamene sa spájajú maltou na čo najužšiu škáry.

 

Stavba kamenného domu

 

Pokiaľ ide o malty, existuje rad receptov a odporúčaní. Tie si často navzájom odporujú, ale zhoda panuje vo varovaní  pred použitím vápennej zložky. Tá síce dáva malte vláčnosť, ale dážď vápno zo škár vylúhuje a kamenné múry potom pokrývajú biele škvrny, ktoré sa veľmi ťažko čistia. Malta by nemala byť ani z príliš jemného piesku.

 

Stavba kamenného domu

 

Jedným z možných riešení je spoľahnúť sa na malty, určené priamo na murovanie z kameňa, ktoré je dnes možné zakúpiť v obchodoch so stavebninami. Podľa výrobcov je táto malta odolná proti tvorbe vápenných kvetov, je mrazuvzdorná a vyzrieva bez trhlín.

 

Stavba kamenného domu

 

Stavba kamenného domu

 

Stavba kamenného domu

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Neobyčajné domy z drevených klátov

 

Hĺbka základov pre drobné stavby

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Tipy domov

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.1decor.org Autor: Ivan Nôta