Malé vodné stavby dekoratívneho charakteru zažívajú v ostatnom desaťročí v našich končinách nebývalý boom. Niet sa čomu diviť – tečúci potok, fontánka či vodopád oživia našu záhradu okúzľujúcim spôsobom. Navyše, dnes už nie je problém kúpiť si v špecializovaných obchodoch kompletné technické vybavenie a podľa vlastných potrieb si ho upraviť k vodnej stavbe.

 

Stavba malého vodopádu s jazierkom za jeden deň

 

Na stránke stavebnik.sk sa takýmto dielam pomerne často venujeme a dnes bude našou úlohou ukázať vám obrazom aj slovom, ako si za jeden deň vybudovať vodopád s jazierkom vo vlastnej záhrade. Samozrejme, nebude to žiadna Niagara ani vodopád v jaskyni. Mať však v blízkosti domu intímny mini vodopád, ktorý pohladí vaše zmysly však nie je na zahodenie.

 

Čo budeme potrebovať (materiály a plánovanie)

 

- piesok, štrk a okruhliaky

- cement

- vystužujúce pletivo

- laminátovú, alebo PVC fóliu, voliteľne tiež spodnú geotextíliu

- stavebný odpad (kusy betónových tvárnic, štiepaná či iná dlažba a podobne)

- vodné čerpadlo, s ktorého kúpou vám poradí predajca

- pracovné náradie

 

Všeobecne platí, že pre rybník do hĺbky nie väčšej ako 1,5 metra postačí podpovrchové čerpadlo s výkonom do 700W. Veľmi dobré sú však aj lacné s menším výkonom.

 

Základom kvalitného plánovania je fakt, že vodopád musí byť dobre vidieť. nemal by byť zastrčený v kúte záhrady, pretože sa stane jej dominantou. Miesto preň teda vyberáme tak, aby bol dobre viditeľný z terasy, altánku, oddychovej časti záhrady a podobne. Verte tomu, že správny výber lokality patrí k najťažšej časti vytvárania vodopádu v záhrade.

 

Postup

 

Miesto teda máme vybraté, zostáva nám určiť orientáciu vodopádu a jeho tvar. Tvar vyznačíme na pozemku pomocou vápna, spreja, lana či záhradnej hadice. A ihneď môžeme začať kopať. Vodopád by nemal byť umiestnený v bezprostrednej blízkosti stromov, ktorých padajúce lisy  by mohli upchať prietok vody. Rovnako tak korene stromov dokážu vážne poškodiť zemnú hydroizoláciu.  Vodopád nestavajte v tesnej blízkosti domu. kvôli väčšej vlhkosti okolia jazierka by mohla začať stena plesnivieť.

 

Stavba malého vodopádu s jazierkom za jeden deň

 

Stavba malého vodopádu s jazierkom za jeden deň

 

Určite ste si položili otázku, načo nám bude pri práci a tvorení potrebný stavebný odpad a betónové tvárnice, keď vodopád by mal aj s jazierkom vyzerať prírodne. Odpoveď je jednoduchá – na pozemku nemáme kopec, tak si ho vytvoríme sami. V konečnom dôsledku budú jeho „útroby“ ukryté pred zrakmi. Dbáme však na to, aby bola kostra kopca pevná (betónové tvárnice).

 

Stavba malého vodopádu s jazierkom za jeden deň

 

Z technického hľadiska je dôležité, aby bol prepad vysunutý pred zvislú stenu. Ak to neurobíme, voda bude po stene stekať a vytvorí iný efekt, nie vodopád. Pre prepad poslúži vodorovná doska, napríklad dlaždica alebo plochý zbrúsený kameň, prípadne nerezový plech a podobne. Ak v celkovej kompozícii používame drevo, môžeme siahnuť aj po doske. Potom ale musíme počítať s tým, že pokiaľ nebude trvale vo vode (keď budeme vodopád spúšťať len občas), časom sa rozoschne a popraská.

 

Podľa veľkosti vodorovnej dosky volíme čerpadlo (alebo naopak), a to podľa pravidla, že čím širší vodopád, tým vyšší prietok - približne asi 4,5 litrov za minútu na každé 3 cm šírky.

 

Namiesto jedného väčšieho vodopádu možno vytvoriť menšie kaskády, ako je tomu v našom prípade.

 

Stavba malého vodopádu s jazierkom za jeden deň

 

Pri voľbe tvaru jazierka môžete samozrejme uvažovať s polygónom, štvorcom aj kruhom. No pohľad na fotografie malých vodopádov (napríklad aj v tomto článku) vás presvedčia, že by ste mali dať šancu nenávidenej euklidovskej geometrií a vyzdvihnúť plynúce línie, rozoklané pobrežie a nepravidelné tvary.

 

Dno budúceho jazierka musíme vysypať pieskom, nakoľko by ostré skalky v zemine mohli poškodiť laminátovú fóliu. Niekedy sa dno a boky vystiela špeciálnou hrubou geotextíliou a až na ňu sa dáva fólia, špeciálne určená pre fontány a jazierka.

 

Stavba malého vodopádu s jazierkom za jeden deň Stavba malého vodopádu s jazierkom za jeden deň

 

Počas kladenia fólie však neustále kontrolujeme vodorovnosť  prepadových dosák – kaskád. Tvar „kopca“ môžeme meniť aj pomocou vystužujúceho pletiva. Presahujúce konce laminátovej či PVC fólie zamaskujeme pod okruhliaky.

 

Stavba malého vodopádu s jazierkom za jeden deň

 

Už sme spomínali, ako je potrebné za pomoci predajcov vybrať si podľa našej stavby ten najvhodnejší typ čerpadla aj s vodným filtrom. Existujú čerpadlá ponorné, ktoré sú umiestnené priamo v jazierku a hodia sa pre väčšinu záhrad. Druhým typom sú čerpadlá povrchové - tie sú vhodné v prípade, keď pre cirkuláciu vody potrebujete silnejší model. Je však potrebné overiť si ich hlučnosť a čerpadlo vhodne umiestniť, aby sa zvuk jeho chodu nerozliehal po celej záhrade.

 

Oba typy zaisťujú cirkuláciu vody a majú spoločnú konštrukciu - sú vybavené elektrickým motorom poháňajúcim obežné koleso, ktoré nasáva vodu a na druhej strane ju pod tlakom vypudzuje. Na sacej strane je filter, ktorý zachytáva nečistoty, ktoré by čerpadlo inak upchali. Druhá strana je napojená na trubku, z ktorej voda prúdi do vodopádu. Je vhodné dobre premyslieť, ako čerpadlo i ďalšie "neprirodzené" prvky schovať, aby nerušili idylu z posedenia pri zurčiacej vode.

 

Stavba malého vodopádu s jazierkom za jeden deň

 

Niekedy býva celkom ťažkým orieškom ukryť pred zrakmi čerpadlo a hadice či rúrky na vodu. A samozrejme zvládnuť elektroinštaláciu napájania čerpadla. Ak si nie sme istí, zavoláme profesionálneho elektroinštalatéra. Aj pri takzvaných vodotesných elektrozariadeniach musíme dodržovať maximálne bezpečné postupy a spôsoby privedenia elektriny k čerpadlu.

 

Stavba malého vodopádu s jazierkom za jeden deň

 

Nakoniec skalku obložíme okruhliakmi či inými skalami tak, aby vznikol doslova vizuálny skvost. Keďže pracujeme s „kopcom“, niekedy sa okruhliaky lepia ku konštrukcií s vystužujúceho pletiva a zároveň tiež vzájomne pomocou flexibilného lepidla, v mnohých prípadoch však postačí klasická betónová zmes, dokonca aj obyčajný tuhý íl.

 

Nezabudnite - čas od času od vodopádu odstúpte a zadívajte sa naň z iného uhla. Získate tak lepší prehľad o tom, ako postupujete a ako bude výsledok asi vyzerať. Neváhajte preto občas prezrieť si svoju prácu a hlavne zhodnotiť, ako sa vám kamene na ktorých miestach páčia.

Takúto stavbu naozaj zvládnete za jeden deň či víkend a aj keď v porovnaní s ostatnými bude váš vodopád s prívlastkom mini, bude priťahovať zraky všetkých, ktorí vstúpia do vašej záhrady.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Vodotrysk na záhrade

 

Ako si správne vybrať typ vodnej nádrže na záhrade?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhradné jazierka, vodné plochy

 

 

 

5.9.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: mainavi.ru

Autor: Ivan Nôta