Drevené odkvapové žľaby vôbec nie sú nejakým módnym výstrelkom ale návratom k tradíciám našich predkov, ktorí takýto druh odvádzania vody poznali dokonale. Inšpirovali sa v mestách odkvapmi z kovu.

 

Štýlové odkvapové žľaby z dreva

 

 

História drevených žľabov

 

Na Slovensku by ste na vidieckych domoch pred pár sto rokmi odkvapy takmer vôbec nenašli. Odvádzanie dažďovej vody od základov domu sa riešilo buď dlhším presahom strechy alebo dláždením okolo domu či jednoduchým drenážnym jarkom. O niečo iná bola situácia v mestách.  Významnejšie mestské budovy sa opatrovali odkvapovými žľabmi už v dobe baroka. Vtedy sa však ešte nerobili zvody, takže prúdy dažďovej vody striekal z chrličov na hlavy okoloidúcim či na povrch väčšinou nedláždených ulíc. Príslovie typu "z dažďa pod odkvap"  má korene niekedy v tých časoch, teda ešte pred zavedením patentu, ktorý nariaďoval odvádzanie vody zo žľabov pomocou zvodov. Mnohí vidiečania prichádzali do mesta na jarmok či za prácou a nový prvok na strechách mestských domov si všimli okamžite. A niektorí veru aj zatúžili mať niečo také na svojom dome, chalupe.

 

Štýlové odkvapové žľaby z dreva

 

A tak si žľaby vyrobili z najdostupnejšieho materiálu, ktorý bol po ruke – z dreva. Niektoré z takýchto drevených žľabov boli súčasťou domov vidieka a lazov ešte po skončení druhej svetovej vojny. Dnes by si možno mnohí z vás povedali, že takto vyrobené žľaby predsa museli mať veľmi krátku životnosť a po dvoch – troch sezónach zhnili. Omyl. Výroba žľabov z dreva bola „veľká veda“ a my aj dnes žasneme, akú technológiu naši predkovia pri nej využívali. V súdobom popise práce sa uvádza, že odkvap je zo smrekovej guľatiny ťaženej bez miazgy a za novu mesiaca. Takto vyťažený strom sa nechá ležať v lese aj s vetvami, korunou dole, od decembra do mája. V máji sa odvetví, zbaví kôry a ručne vydlabe. Keď sa dodrží tento postup, odkvap sa nekrúti, nepraská, nenapadá ho drevokazný hmyz a má dlhú životnosť.

 

Možno neuveríte – ale podobným spôsobom ich majstri „strechári“ vyrábajú dodnes a spolu s drevenými šindľami vedia z vašej chalupy vyčarovať už z diaľky veľmi dobre viditeľné rozprávkové bývanie.

 

Štýlové odkvapové žľaby z dreva

 

Životnosť? Až 60 rokov!

 

Firmy, ktoré sa výrobou drevených odkvapových žľabov zaoberajú, spravidla používajú starostlivo vybranú smrekovú či červenosmrekovú guľatinu z pomaly rastúceho porastu. Stred guľatiny sa vydlabe pomocou ručných nástrojov a vnútro žľabov sa potom vypaľuje. Tradičný postup by mal odkvapom zabezpečiť prinajmenšom tridsaťročnú životnosť, ale skúsenosť je taká, že pri zodpovedajúcej starostlivosti vydrží drevený žľab aj dvojnásobnú dobu. A aby bol štýl dokonalý, vešajú sa žľaby na drevené háky. Dĺžka odkvapov sa zhotovuje zákazníkovi na mieru. Maximálna dĺžka jedného kusu je osem metrov, dlhšie úseky sa skladajú z viacerých kusov. Vonkajší priemer sa pohybuje zhruba od pätnástich do dvadsiatich centimetrov. Hrúbka steny takéhoto odkvapu je okolo dvoch centimetrov.

 

Štýlové odkvapové žľaby z dreva

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Výpočet vonkajšieho strešného odvodnenia

 

Strešné doplnky slúžia ako ochrana aj ozdoba

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Strešné systémy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.penzatile.ru, www.bouw.ru, www.krysha-expert.ru

Autor: Ivan Nôta