Drásané okná – to znie trochu drsne, však? V skutočnosti sú však veľmi romantické, s historickým nádychom, a zároveň super moderné so všetkými vymoženosťami, ktoré ponúkajú kvalitné eurookná.

Drevený dom na českom vidieku s modernými drevenými eurooknami

Tento nový trend ocenia najmä ľudia, ktorí chcú svojmu domu dodať prírodný či historický ráz, a pritom neupustiť z nárokov na komfort bývania. Z technického hľadiska majú drásané okná všetky parametre klasických eurookien, ale dizajnom sa skvele hodia na zrubové domy, chalupy, štýlové reštaurácie a niektoré typy historických budov.

Každý kus je originálAj na takýto dom v horách sú ideálne drásané okná od Salaja

Pôsobia starobylo a prírodnejšie, než klasické eurookná. V zahraničí je už dlhšie o tento typ okien veľký záujem. Najmä v krajinách, ktoré si potrpia na tradície a kde je v bežnom užívaní mnoho historických budov.

Zmeny klimatických podmienok a vyššie nároky na pohodlie tlačia na využívanie moderných technológií, ale estetika a požiadavky pamiatkarov nepustia. Drásané okná sú preto výborným kompromisom.

 

Sídla na anglickom alebo talianskom vidieku, usadlosti v rakúskych a nemeckých Alpách či domčeky v malebných švajčiarskych údoliach si pri rekonštrukciách doslova pýtajú niečo extra. Nejaký prvok, ktorý nehnuteľnosť ozvláštni a nepotlačí jej prirodzený šarm.

 

Na takzvaný rustikálny trend naskočili mnohí remeselníci a malé dizajnérske firmy, ktoré ponúkajú buď opravené antikvárne okná a dvere alebo "ostarené" nové drevo. Vidno na ňom krásne štruktúru, čo z každého kusu robí originál, pretože každé drevo je iné.

Koľko ľudí, toľko techník

Na známom videoportáli YouTube nájdete množstvo návodov na to, ako novému drevu dodať vidiecky (rustikálny), historický (vintage) či vetrom ošľahaný výzor (angl. weathered).

Podstata je, že sa zvýrazní farebný a štrukturálny rozdiel medzi letokruhmi. Tie zimné sú úzke a tvrdé, zatiaľ čo letné sú širšie a mäkké. Čiže drevo nie je vybrúsené dohladka a náter nehomogenizuje jeho farbu.Expert pri výrobe drevených eurookien / drásaných okien

Letokruhy sú jasne viditeľné a štruktúru cítite aj pod prstami. Presne tak by to vyzeralo na oknách a dverách romantického dvestoročného domu niekde na vidieku.

 

Neuveríte, ale dá sa to dosiahnuť aj pomocou čierneho čaju, octu a oceľovej vlny. Samozrejme, že existujú aj rôzne profesionálne nátery a špeciálne techniky. Japonské umenie Shou-sugi-ban využíva na úpravu dreva oheň a vodu. Pri technike drásania sa žiadaný efekt dosahuje takzvaným kefovaním.

Technológie v historickom šate

Podomácky sa to oplatí skúšať pri jednotlivých kusoch, ale upraviť takto všetky okná a dvere na dome by trvalo pekne dlho. Pokiaľ nie ste neúnavný domáci kutil a zručný remeselník, zrejme oceníte, keď vám drásané rámy v rustikálnom štýle rovno ponúkne váš dodávateľ. Na Slovensku tento zaujímavý typ okien vyrába spoločnosť Salaj.

Detail drásaných dveríŠtýlové kovanie na drásaných oknách/dveráchDrásané okná / realizácia Eurookná SalajDrásané okná na horskom drevenom dome (Salaj)

 

 

"Drásané okná zatiaľ robíme v rovnakej cene ako klasické eurookná. Sú síce náročnejšie na výrobu, ale zakúpili sme špeciálne zariadenie, ktoré náročnosť čiastočne znižuje," hovorí zástupca spoločnosti Peter Magušín.

 

"Ďalšie použité technológie sú úplne rovnaké ako pri klasických eurooknách ­– dvojité tesnenie, bezpečnostný zámok a dvojité alebo trojité sklo. Pritom však drásané okná vyzerajú ako keby boli z nejakého stáročného domu," dodáva expert.