2 druhy okien

 

Dnešné moderné stavebníctvo ponúka 2 primárne druhy hliníkových okien v súvislosti s možnými odlišnosťami v samotných profiloch. Jedná sa o teplý profil (dve alebo tri komory) a studený profil (s jednou komorou). 

 

Teplý a studený profil

 

V súčasnosti je veľmi obľúbeným profilom pri hliníkových oknách práve teplý profil. Má viaceré výhody, z nich k tej najväčšej je to, že pri jeho výrobe sa využíva tepelno-izolačná vložka (tá zabraňuje preniknutiu tepla smerom von). Z daného vyplýva, že teplý profil hliníkových okien je využívaný pre miestnosti s kúrením. Studený profil sa zase vyrába bez tepelnoizolačnej vložky a je vhodnejší pre nevykurované budovy (priestory a stavby). Výhoda tepelnoizolačnej vložky spočíva aj v kvalitnej zvukovej izolácii.  

Azda aj pre svoj vzhľad a tiež preto, že ešte doposiaľ existoval len studený profil, označovali sa hliníkové okná za „studené“ okná. Dnes to už ani zďaleka neplatí. Okrem teplého profilu, existuje široká škála farby kovu (hliníka) ...

 

Rozdielnosť farby kovu

 

Ako sme už naznačili vyššie, súčasné trendy sa zmenili aj pri hliníkových oknách. Odlišujú sa od plastových, či drevených okien aj farbou samotného kovu. V tomto smere sú produkované dva typy a to eloxované a povrchovo lakované hliníkové okná. Pri prvej možnosti je jednoduché dosiahnuť vyššiu farebnú stálosť a schopnosť odolávať povrchovej úpravy voči klimatickým zmenám. Napriek tomu v tomto prípade je slabší výber farieb, ale táto metóda je zase menej finančne náročná.

Na záver sa žiada podotknúť, že v porovnaní s drevenými oknami, hliníkové okná sa vyznačujú aj jednoduchším ovládaním. Takisto ich netreba pravidelne (minimálne dvakrát do roka) impregnovať, či ošetrovať rôznymi lakmi. To ale neznamená, že si hliníkové okná nevyžadujú žiadnu starostlivosť. Starostlivosť ako taká musí byť a rovnako je potrebné si zvoliť profesionálneho výrobcu, ktorý vám zrealizuje odborne a správne aj samotnú montáž hliníkových okien a vie poskytnúť informácie a produkty na správnu starostlivosť o ne. Tak čo, ešte stále si myslíte, že hliníkové okná musia byť zaručene studené a chladné nielen pri pohľade na ne?