Prírodné izolácie sú produkty veľmi moderné a sofistikované, pripravené na použitie v celom rade typov stavieb a vytvorené pre kombináciu so širokou škálou súčasných stavebných technológií. Ale sú aj istým druhom návratu ku koreňom, pretože umožňujú vytvárať kombinácie tradičných a po stáročia využívaných surovín, ktoré spolu môžu fungovať v dokonalej harmónii. Ak majú napríklad drevo, hlina či pálené tehly správne dýchať, najlepšie im to umožnia práve ekologické izolácie z prírodných materiálov.

Aj preto je tento typ izolácií zaujímavý pre mnohých majiteľov chát a chalúp. Jednoducho povedané – prírodné izolácie ponúkajú možnosť vrátiť sa k materiálom, ktoré sú v chate, chalupe či staršom dome vlastne odjakživa.

 

Izolácia z ľanu

 

Drevitá izoláciaĽan je surovinou pestovanou v našich zemepisných šírkach a je odolnou plodinou, ktorú možno pestovať bez použitia hnojív. To je dôležitý argument pre stavebníkov, ktorí zohľadňujú ekologické parametre zvolených materiálov. Ľan neobsahuje žiadnu živočíšnu bielkovinu a vďaka tomu je odolný proti škodcom, napríklad moliam. Ľanová izolácia tvorí plnohodnotnú, ale cenovo priaznivejšiu alternatívu ku konopným izoláciám. Používa sa pre zateplenie striech, stien, stropov i podláh a parametrovo je porovnateľná napríklad s minerálnou vlnou. Ľan sa dá recyklovať a znovu použiť. Je ľahko kompostovateľný a možno ho v prípade potreby spáliť bez vedľajších škodlivých produktov. Je odolný proti napadnutiu plesňami a odoláva aj hmyzu. Predpokladaná trvanlivosť ľanových izolácií je 50 rokov.

 

Izolácia z konope

 

Drevitá izoláciaKonope je plodina odolná proti škodcom, zlepšuje kvalitu pôdy a možno ju pestovať bez použitia hnojív. Môžeme ju považovať za tuzemskú plodinu. Konopné vlákno má dobré izolačné vlastnosti a chráni aj pred hlukom a vibráciami. Konope sa pre tepelnú izoláciu používa vo forme dosiek či rúna, ale aj v sypkej štruktúre pre izoláciu fúkaním. Konopné materiály môžu vďaka porovnateľným vlastnostiam nahradiť napríklad minerálnu vlnu. Je použiteľná pre novostavby aj starú zástavbu, je vhodná ako izolácia vnútorných i vonkajších stien, stropov, podláh a ako medzikrokvovú či nadkrokvovú izoláciu. Vyznačuje sa výbornými akumulačnými schopnosťami a nevyvoláva alergické reakcie. Nízky faktor difúzneho odporu predurčuje konope ako izoláciu vhodnú pre difúzne otvorené drevostavby. Ďalšou výhodou konopnej izolácie je jej rozmerová stabilita. Konope je ľahko recyklovateľné a obnoviteľné, za výhodu možno považovať aj jeho schopnosť distribúcie vlhkosti vo väčšej ploche, takže sa prípadná prenikajúca vlhkosť nekoncentruje v jednom mieste.

 

Drevitá izolácia

 

Drevitá izoláciaPrednosťou drevovláknitých izolačných materiálov je dokonalá akustická a tepelná izolácia a vysoká odolnosť v tlaku. Drevovláknité materiály priaznivo ovplyvňujú vnútornú klímu a majú vysokú schopnosť spomaľovať prestup tepla do objektu v lete. Účinne chránia proti vetru, prachu, vlhkosti a hluku. Izolačné dosky sú vyrábané lisovaním drevených vlákien za pôsobenia vysokej teploty. Ďalšími surovinami sú spojivá na báze živíc a látky odpudzujúce vodu vyrobené z prírodných produktov. Izolácia sa najčastejšie používa vo forme dosiek v hrúbkach od 80 do 200 mm, ktoré sa spájajú na pero a drážku a upevňujú pomocou špeciálnych nastaviteľných hmoždiniek. Hlavnou prednosťou drevovláknitých dosiek je schopnosť tepelnej akumulácie, ktorá zabraňuje v interiéri letnému prehrievaniu a rýchlemu chladnutiu v jesenných a zimných mesiacoch. Tlmia hluk šírený vzduchom aj krokový hluk a vďaka svojej pórovitej štruktúre dokážu absorbovať zo vzduchu vlhkosť až do objemu 1/5 svojej hmotnosti.

 

Izolácia z ovčej vlny

 

Tepelné izolácie domov na prírodnej bázeOvčia vlna sa na výrobu izolačných materiálov perie a mieša so spojivovými vláknami. Výsledkom je ekologicky nezávadný výrobok, dodávaný vo forme mäkkej dosky (v roliach napr. 10 m) a ošetrený prísadami, ktoré zaisťujú odolnosť proti hmyzu, moliam či plesniam. Ovčia vlna je vhodná pre izolácie podkrovia, používa sa aj v zrubových stavbách, a okrem iného sa vyznačuje schopnosťou stabilizácie vlhkostného režimu v interiéri. Výhody: Izolácia z ovčej vlny má schopnosť čistiť vzduch, pretože z neho pohlcuje škodlivé látky. Má dobré hygroskopické parametre, takže sa aj napriek opakovaný tlak vždy po odľahčení vráti do pôvodného stavu. Vydrží až niekoľko sto rokov a má rovnako samozhášavé schopnosti.

O ďalších izolačných materiáloch sa dočítate v tipe k tomuto článku.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

EKO výhody celulózovej izolácie

 

Zatepľovanie na báze prírodných materiálov

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Zatepľovanie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www. isoplaat-spb.ru, www.g-b-t.ru, www.ya91.ru, www.archiexpo.es

Autor: Ivan Nôta