Krása stromov prenesená do interiéru vytvorí vždy bezprostredný a nádherný prírodný prvok vo vašom domove.  Po boome plávajúcich podláh sa čoraz viac dostávajú k slovu klasické podlahy z prírodného dreva a to aj napriek ich vyššej cene. Návrat k prírode je proste in. Človek chce cítiť vôňu stromu vo svojej bezprostrednej blízkosti a tak využíva všetky formy dreva na vytvorenie univerzálneho priestoru, ktorý nikdy nebude nudiť. V súčasnosti môžeme o drevenom podlahovom dizajne  hovoriť ako o umení, prenesenom do interiéru. O umení, ktoré je dostatočne „dramatické“ na to, aby ste ho zbožňovali.

 

Možno si položíte otázku, ako môže drevený trend prežiť v dobe moderného minimalizmu, založeného na kove a plaste s kontrastmi dvoch základných farieb? Presvedčíme vás, že je to možné. Ba priam žiadúce. Drevo sa totiž v interiéri správa ako spájajúci element s prvkami dominantnosti . Ako element, ktorý zabezpečí aby moderné pravidelné tvary nepôsobili stroho a chladne, prípadne nudne. Vďaka tomuto môžeme naozaj hovoriť o dramatickosti priestoru, v ktorom vďaka vzájomným kontrastom vynikne tak prírodná klasika ako trendová jednoduchosť.

 

Parkety

 

Pre niekoho je slovo parkety synonymom povinnej školskej dochádzky, kedy kraľovali v každej učebni a jeho spomienky sa obmedzia len na ich povinné „drátkovanie“. Iný zas na parkety nedá dopustiť. Jedno je isté: Drevené parkety majú svoje nenahraditeľné miesto na trhu vďaka nápaditosti, elegancii a trvácnosti.  Pokládka drevených parkiet do vzoru rybia kosť má v Európe veľkú tradíciu a väčšina z nás ich pozná hlavne v takomto uložení. Preto vsadili výrobcovia na osvedčenú klasiku s tým, že trendové parkety sú dizajnovo dotiahnuté k dokonalosti. Posúďte sami:

 

V znamení dreva: dizajn podláh 2016

 

Intarzované parkety so zaoblenými koncami sú výsledkom dizajnérskej snahy priniesť do klasického uloženia parkiet niečo nové. Obrovský úspech zožali medzi interiérovými návrhármi a tak sa v súčasnosti môžeme stretnúť s uložením oblých parkiet z dreva do rôznych originálnych vzorov vrátane takzvaného včelieho plástu či fascinujúcej mozaiky. V súvislosti s týmto sa o drevených parketách začína hovoriť ako o drevených parketových dlaždiciach:

 

V znamení dreva: dizajn podláh 2016

 

 

Svetlé drevené podlahy

 

Svetlé podlahové krytiny sú stále relevantné. Vrátane drevených. Je známe, že takáto podlaha je schopná opticky zväčšiť priestor a vytvoriť v ňom príjemnú atmosféru akejsi ľahkosti. Rok 2016 sa nesie v širokej palete módnych svetlých farieb: od slonovinovej kosti, kávy s mliekom , krémovej až po jemný nádych popola. Tak ako v prípade parkiet je svetlá podlaha vhodná pre minimalistický škandinávsky štýl a tiež štýly provence a klasický vidiecky.

 

V znamení dreva: dizajn podláh 2016

 

V tejto kategórií nájdeme tiež popolavo sivé podlahy, ktoré napriek svojmu názvu prinesú do interiéru tajomný nádych jasu zvlášť ak kontrastujú s tmavými časťami a doplnkami.

 

V znamení dreva: dizajn podláh 2016

 

Tmavé drevené podlahy

 

Bez ohľadu na to, aké je svetlé drevo populárne, nemusíme v blízkej dobe očakávať, že z trhu vytlačí tmavé drevo. To je vďaka svojej bohatej textúre rovnako využívané ako akcent pre vkusne zariadené obývacie izby a spálne. Tmavé drevo jednoznačne dodá priestoru veľké priehrštie elegancie, luxusu aj exkluzivity.

 

 

V znamení dreva: dizajn podláh 2016

 

Temnejšia farba môže určovať trendový charakter miestnosti. Zvlášť ak sme sa rozhodli vyzdobiť izbu v rustikálnom štýle. Tmavá podlaha na prvý pohľad pôsobí dosť neotesane, no vzápätí nás prinúti uvedomiť si úžasnú harmóniu, ktorá sa dá takýmto spôsobom docieliť.

 

V znamení dreva: dizajn podláh 2016

 

Zaujímavé vzory a textúry

 

Kedysi sa výrobcovia drevených stavebných pohľadových prvkov snažili ukryť vady dreva pod špeciálny tmel, prípadne takýto kus odložili medzi kazové. Dnes je všetko inak. Strom láka nielen pre svoje teplo, ktoré vnáša do domova ale tiež pre neuveriteľné vzory, dokonca žily a trhliny. Je to tak. Od prílišnej dokonalosti sme prešli k štýlom, ktoré vedia aj z chyby urobiť prednosť. Rustikalizmus vystupuje do popredia a dizajnéri hľadajú explicitné vzory, príjemné na pohľad.

 

V znamení dreva: dizajn podláh 2016

 

V tomto kontexte vystupuje do popredia drsnosť, či „zálesácka neotesanosť“, ktorá pri správnom použití pôsobí viac než fascinujúco.

 

V znamení dreva: dizajn podláh 2016

 

Drevené podlahy sú investíciou, ktorá sa vám z dlhodobého hľadiska určite oplatí. Vďaka prirodzenému vzhľadu, ktorý podlahy z dreva bezpochyby majú, sa budete doma cítiť príjemne a útulne . Drevo ako materiál má bezpočet tvarových variácií a farebne ladených tónov, takže si môžete byť istí, že vaša drevená podlaha bude jedinečná. Ponorte sa do sveta farebných tónov -  drevo je natoľko prirodzený materiál, že si môžete byť istí, že sa bude vaša drevená podlaha hodiť takmer do každého priestoru.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Vinylová podlaha - prečo je tak obľúbená?

 

Elitné podlahové krytiny

 

Ďalšie články na tému Podlahy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.novate.ru

Autor: Ivan Nôta