Aj keď sa v posledných rokoch interiéry zlievajú do jedného veľkého obývacieho celku, predsa len majú priečky v obytných priestoroch dôležitú funkciu a zostanú i naďalej nepostrádateľné. Tieto zvislé nenosné konštrukcie totiž členia a rozdeľujú priestor tak, aby dispozične vyhovoval potrebám a požiadavkám všetkých jeho obyvateľov.

 

Deliace priečky

 

Priečky zabezpečujú nielen súkromie, ale poskytujú aj zvukovú a tepelnú izoláciu. Podľa svojho účelu sa teda rozdeľujú do niekoľkých skupín a to na priečky deliace interiér opticky, akusticky a tepelnoizolačne. Mnohé priečky sú budované aj za účelom ochrany interiéru a konštrukcie pred mechanickou námahou, alebo opačne priečky, ktoré majú len dekoratívny charakter.

 

Tepelnoizolačnými priečkami sa priestor rozdeľuje na niekoľko menších miestností, v ktorých je nutné dosiahnuť rozdielnu tepelnú pohodu. Ich účelom je zabrániť prieniku alebo úniku tepla. Podobne tak je to aj pri priečkach akustických, ktoré zase tvoria bariéry proti prenikaniu hluku z miestnosti do miestnosti. Aby priečky skutočne slúžili potrebnému účelu, musia byť vybudované z materiálov, odolných voči mechanickej námahe.

 

Deliace priečky

 

Priečka by mala byť dostatočne odolná, aby zniesla váhu človeka keď sa o ňu oprie, ale aj nárazy nábytku, ku ktorým dochádza napríklad počas sťahovania. Bežnou záťažou pre priečky je aj námaha, ktorú spôsobujú napríklad police zavesené na stene. Takéto priečky musia byť murované z tehál tvárnic alebo tvaroviek, aby sa dosiahla ich požadovaná nosnosť. Ľahšie police alebo obrazy sa dajú zavesiť aj na sadrokartónové montované priečky, samozrejme, pri ich inštalácii je nutné použiť špeciálny kotviaci materiál určený pre prácu so sadrokartónom. V prípade, že treba na takúto priečku zavesiť ťažší predmet, musí sa priečka vystužiť a posilniť už počas jej montáže.

 

Ďalšou požiadavkou na kvalitu deliacich konštrukcií, teda priečok je ach dostatočná odolnosť proti vplyvu prostredia, napríklad pred vlhkosťou a vysokými teplotami. Deliace priečky by mali byť nehorľavé a v prípade potreby postavili do cesty šíreniu ohňa alebo ho aspoň spomalili.

 

Životnosť pevných priečok v interiéri by mala byť úmerná životnosti ďalších konštrukcií stavby a tak isto spĺňať nielen požiadavky na náročnosť výstavby ale tiež hygieny a údržby.

 

 

Deliace priečky

 

Priečky môžeme rozdeľovať do skupín aj podľa ďalších rôznych kritérií. Podľa zaťaženia podpornej konštrukcie ich delíme na nesené, samonosné a čiastočne samonosné. Nesené priečky zaťažujú základ alebo konštrukciu stropu pod nimi celou svojou tiažou. Na rozdiel od nich samonosné systémy, prenášajú svoju hmotnosť do obvodových stien a podpornú konštrukciu vôbec nezaťažujú.

 

Ďalšie delenie priečok nastáva podľa technológie použitej na ich výstavbu, pretože môžu byť murované z tehál či tvaroviek, ale aj montované ako v prípade sadrokartónu, ktorý sa upevňuje do konštrukcie alebo monolitické, vyrobené z jedného kusu materiálu.

 

Priečky sa podľa druhov materiálov delia na tehlové, tvarovkové, sadrové, betónové, sadrokartónové, drevovláknité, sklené atď. Ak sa na výstavbu priečky použijú tehly, tvárnice, sklené tvarovky hovoríme o mokrej technológii ich výstavby. Napr. pri pohyblivých priečkach alebo priečkach sklenných či vrstvených ide o technológiu výroby čiastočne mokrou i suchou cestou.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Moderná deliaca stena

 

Posuvné dvere - keď všetko smie byť inak

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa interiéru

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.peredelka.tv,  www.k-kvartal.com.ua, www.kmv-stroitel.ru, www.eko-home.com