Ak vás prestáva baviť grilovanie pod šírym nebom, ste zrelí na stavbu. Takto by sa do jednej vety dal zhrnúť fakt, že grilovačka pri dome je síce jedinečným relaxom – no v konečnom dôsledku kvôli neustálemu behaniu dnu a von so špinavými riadmi a potravinami s potrebnými ingredienciami je to pre mnohých únavné.  Často krát si povzdychneme, že by bolo ideálne ak by sme mali všetko po ruke, vonku a navyše zastrešené pre prípad letného dažďa. Tento problém riešia vonkajšie kuchyne už po mnohé roky, no v ostatnom čase je zvýšený dopyt po novej generácií takýchto kuchýň, vybavenými modernými spotrebičmi, na ktoré nevplývajú poveternostné podmienky a v mnohých prípadoch nadčasovým ergonomickým dizajnom, kde má všetko svoje miesto a kde sa budete cítiť naozaj, ako na relaxačnom pobyte.

 

Vonkajšie kuchyne

 

Vonkajšie kuchyne majú hneď niekoľko výhod: originálnym spôsobom ozdobia záhradu, uľahčia grilovanie a upratovanie po ňom a poskytnú útulný priestor pre večerné posedenie.

 

Počet zákaziek na postavenie záhradnej kuchyne prudko stúpa. Vedeli by o tom rozprávať spoločnosti, špecializujúce sa na tento druh stavieb. Ľudia sa chcú odlíšiť od susedov a zároveň vkusne upraviť svoje bývanie.  Je to logické, do vonkajšej kuchyne sa cez leto sťahuje rodinný život. Samozrejme, nejedná sa o lacnú záležitosť, no výsledok je tak úchvatný, že človek je ochotný „pustiť“ nejakú tú investíciu s vedomím, že v dnešnom uponáhľanom a stresovom svete robí niečo aj pre svoje zdravie, vrátane toho duševného. Nemusí ísť primárne len o romantiku. Rovnako ako pri varení je príjemné otvoriť si vo vonkajšej kuchyni notebook a venovať sa pracovným činnostiam.

 

 

Porozprávame si o základných podmienkach pri výstavbe vonkajšej záhrady a predstavíme pre inšpiráciu niekoľko dizajnérskych skvostov.

 

Vonkajšiu  kuchyňu väčšinou tvorí pevný krb s pracovnou doskou. Môže nadväzovať na dom, alebo stáť samostatne pod pergolou.

 

 

Vonkajšie kuchyne

 

Pri návrhu vonkajšej kuchyne je dobré vedieť, ako sa počas dňa pohybuje slnko. Stavbu ideálne umiestnite tak, aby nerušila susedov, spiace deti v dome a poskytovala tieň pri sparných horúčavách. Ak sa rozhodnete osloviť kvôli tejto stavbe architekta a firmu, bude výsledok kompromisom medzi vašimi predstavami a profesionálnym návrhom. V prvom rade totiž musíte myslieť na svoje potreby a predstaviť si budúce užívanie tejto kuchyne. To ostatné dovedie priam k dokonalosti architekt.

 

Vonkajšie kuchyne

 

V kuchyni môžete mať okrem krbu aj udiareň. Veľký záujem je o prepojenie krbu s klasickou kuchynskou linkou, ktorá vytvorí priestrannú odkladaciu plochu. Fajnšmekri si zaobstarávajú dve ohniská, klasické na pevné palivo a sekundárne na plyn s lávovými kameňmi na prípravu rýb.

 

Vonkajšie kuchyne

 

Vonkajší krb má ohnisko väčšinou vo výške pracovnej dosky kuchyne. Krb býva vybavený polohovacím vyberateľným roštom alebo vkladacím grilom.

 

Vonkajšie kuchyne  

Vonkajší krb môžete mať  vybavený integrovaným alebo vkladacím motorom pre ražnenie prasiatka, stehna a ďalších pochúťok. Záhradná kuchyňa môže slúžiť rovnako ako tá interiérová. Môžete v nej zapojiť mixér, rýchlovarnú kanvicu a ďalších šikovných pomocníkov.

 

Vonkajšie kuchyne

 

Pri plánovaní záhradnej kuchyne je potrebné vedieť, že bude nutný základ pre stavebné prvky kuchyne a samozrejme certifikované prípojky elektriny a vody.

 

Vonkajšie kuchyne

 

Materiály pre stavbu vonkajšej kuchyne sú v podstate ľubovoľné, ale pri návrhu sa musí myslieť na poveternostné podmienky. Preto je vhodné sa obrátiť na odborníka. Alebo minimálne na niekoho, kto už takúto stavbu úspešne absolvoval.

 

 

 

Vonkajšie kuchyne

 

Vonkajšie kuchyne sú oázami pokoja, ktoré vystihujú a podčiarkujú vaše moderné bývanie – inými slovami povedané, nemusia byť najdrahšie aby naplnili vaše potreby a vízie, skôr by mali byť elegantné a moderné, zodpovedajúce vášmu štýlu.

 

Vonkajšie kuchyne

 

Dôležitou súčasťou vonkajšej kuchyne je pohodlné posedenie pre vás a vašich hostí. Stôl by mal byť skôr väčší a nenáročný na údržbu. Pri projektovaní kuchyne nezabudnite na dostatok priestoru pre montáž doplnkových zariadení. V súčasnosti sú populárne robustnejšie vonkajšie chladničky s mraziacimi boxmi. Výnimkou nie sú ani televízory či hi-fi súpravy.

 

Vonkajšie kuchyne

 

Väčšina vonkajších posedení končí v noci, takže je dôležitý správny výber osvetlenia. Populárny je napríklad stropný ventilátor so vstavanými svetlami.

 

Vonkajšie kuchyne

 

Experimentujte s výberom vonkajších podláh Existuje veľa možností k vytvoreniu unikátneho dizajnu.

 

Vonkajšie kuchyne

 

Drez je nutnosťou pre vonkajšie varenie, nielen kvôli rýchlemu umývaniu kuchynského riadu, ale tiež manipulácií s potravinami (napríklad surovým mäsom, zeleninou a podobne).

 

Vonkajšie kuchyne

 

Vonkajšia kuchyňa dnes už nie je len luxusom pre „horných desaťtisíc“. Ak vám niečo napovedali naše inšpirácie, neváhajte a vytvorte si ju podľa vlastných predstáv.

A ak tých inšpirácií bolo málo, pozrite si galériu k tomuto článku.

 

Vonkajšie kuchyne

 

 

Vonkajšie kuchyne

 

 

Vonkajšie kuchyne

 

 

Vonkajšie kuchyne

 

 

Vonkajšie kuchyne

 

 

Vonkajšie kuchyne

 

 

Vonkajšie kuchyne

 

 

Vonkajšie kuchyne

 

 

Vonkajšie kuchyne

 

 

Vonkajšie kuchyne

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Montáž terasy

 

Ohlásenie drobnej stavby

 

Ďalšie články na tému Záhrady

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: freshome.com, goodhomedesign.com, socalvahomes.org, huffingtonpost.com, fermederome.com, sipsoups.com, stylemotivation.com,houzz.com, ranario.com, spssc.com, kaamz.com, anikamari.com, ikeadecora.com, urbanoasisllc.com, galaxyoutdoorlasvegas.com,

Autor: Ivan Nôta