Všetky gazdinky dobre poznajú pocit, stáť v lete za sporákom a variť nielen bežné jedlá, ale napríklad odvárať džem a zavárať ovocie... Robia to väčšinou po večeroch, kedy slnko už nehreje intenzívne, ale aj tak majú chuť vybúrať stenu a vpustiť do bytu čerstvý vzduch, keďže okno už nestíha. A tak tí, ktorí na to majú možnosti, rozširujú svoje obydlia o letné kuchyne, či terasy s miestom na varenie.
 
terasa s letnou kuchynou.jpg
 
 
Na terase nie je riešenie kúta na varenie a servírovanie jedál žiaden problém. Mnoho terás je predpripravených aj na odber elektrickej energie či elektrického prúdu. Stačí nájsť miesto v tieni, aspoň z jednej strany chránené napr. stenou domu a gazdinka sa môže pustiť do zariaďovania svojho kuchynského kúta. Ak nemáte terasu, postavte si kuchynku priamo v záhrade.
 
Záhradná kuchyňa
 
Záhradná kuchyňa môže byť realizovaná aj ako samostatná stavba a to buď vo forme altánku či pergoly v niektorom z príjemných zákutí záhrady alebo prístrešku, situovanom v jednom z jej rohov. Podstatné je, aby bol pracovný kút chránený minimálne z jednej strany napr. pevnou stenou, alebo ak sa nenachádza v závetrí, mal by byť uzavretý aspoň z dvoch strán.
 
 
Záhradná kuchyňa
 
Ak ste majiteľmi stabilného plného plotu z betónu, dreva alebo kameňa máte na polovicu vyhraté. Pokiaľ sa rozhodnete pre prístrešok, ako ochrana pred slnkom vám zo začiatku postačia i väčšie slnečníky alebo prenosné altánky. Praktický význam majú v tomto prípade aj mobilné slnečné zásteny, lebo ich od jari do jesene môžete natáčať podľa smeru zapadajúceho slnka. Ak sa však kuchynku rozhodnete využívať viac rokov, je dobré ju zastrešiť napevno.
 
Ideálnym miestom na stavbu záhradnej kuchyne je roh záhrady, kde ju budú prirodzene chrániť dve steny, na ktoré sa môže prilepiť záhradný kozub. Dve pevné steny sú aj dostatočným základom pre vybudovanie prístrešku.
 
 
Záhradná kuchyňa
 
Na záhradné steny môžete zavesiť drevené police s kuchynskými potrebami a riadom, ku plotu umiestniť napr. rohové sedenie tak, aby bol chránený pred vetrom. Čo sa týka materiálov na dodekorovanie záhradnej kuchyne, nič nepokazíte drevom, ratanom, ale ani keramikou a hlinou. Realizácia kuchyne vyžaduje konkrétnu predstavu o prácach a nárokoch gazdinky. Jej stavbe totiž môže predchádzať napr. vybudovanie prípojky na vodu a elektrinu.
 
Letná terasa s kuchyňou
 
V záhradnej kuchyni je veľmi dôležitý aj správny výber podlahy. Najideálnejším riešením sú protišmykové dlaždice, ale dobre poslúži i drevo, prírodný kameň či zámková dlažba. Ak máte možnosť, potiahnite dlažbu aj na miesto určené na stolovanie.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Osvetlenie terasy

 

Aké kvety pre terasu

 

Ďalšie články, rady, tipy na tému Prístrešky, altánky, terasy

 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
 
Foto: www.jkuhnya.ru, www.archizona.ru, www.veho2.ru, www.remortira.ru, www.memphite.com