Zabezpečenie cirkulácie vody v záhradných fontánachMalé vodné čerpadlá sú v súčasnosti lacné a ich cena začína už pri ôsmych eurách. Ani tie najvýkonnejšie nás nebudú stáť horibilné sumy. Odolné jazierkové čerpadlá ( konštrukčne navrhnuté s tým, že zvládnu vytvoriť jazierkovú fontánu) budú stáť len okolo 40€. Aj to je dôvod, že sú dnes drobné vodné dekoratívne stavby tak populárne.

 

Drobné čerpadlá sú vhodné predovšetkým pre fontány. Dokážu napájať chrliče, fontánky v jazierku, na záhrade alebo na terase. Najodolnejšie čerpadlá môžu poslúžiť v priebehu celého roka. Od jari do neskorej jesene ako čerpadlá pre fontánu a pri dokúpení zimnej sady do jazierka potom ako prevencia proti zamrznutiu vodnej hladiny v zime. Všetky čerpadlá pre fontánky sa ľahko udržiavajú. Keď sa zastavia, väčšinou stačí vyčistiť vrtuľku, saciu komoru a je hotovo.

 

Samotné prepláchnutie čerpadla tečúcou vodou nestačí. Zložte preto kryt čerpadla, otvorte telo a vyberte vrtuľku. Všetko dôkladne očistite. Rovnako tak postupujte, keď začne byť čerpadlo hlučnejšie ako obvykle. Vyberanie vrtuľky čerpadla je súčasťou pravidelnej údržby a na záruku nemá vplyv. Vodný kameň, kamienky a iné nečistoty môžu čerpadlo vážne poškodiť. V súčasnosti sú in malé vodné čerpadlá na solárny pohon. Odpadajú tak starosti s prívodom elektrického prúdu z rozvodov ku fontáne.

 

Zabezpečenie cirkulácie vody v záhradných fontánach

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Solárny ohrev úžitkovej vody

 

Aby sa ponorné čerpadlo v studni nevyčerpalo

 

Ďalšie články na tému Záhrady, záhradné stavby

 

 

© WEBY GROUP© Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: rewci.com, siliconsolar.com

Autor: Ivan Nôta