Upraviť si záhradu podľa východoázijských vzorov nie je problém, ak máme cit pre miniaturizáciu, duchovnosť, poriadok a harmóniu. Samozrejme, musíme tiež počítať s vyššími finančnými nákladmi, ako je tomu pri úprave bežnej záhrady. Dôležité je poznať túto kultúru a aspoň základné zásady a prvky pri vytváraní kompozícii.

 

Požadovaný efekt získame najmä použitím rastlín, pre tento typ úpravy, doplnkami a samotnou kompozíciou, ktorá pozostáva najmä z kameňa, piesku, vody a trávnatých plôch. Jednotlivé scenérie musia pôsobiť jednoducho, duchovne, pokojne, mnoho úkazov z nich vyjadruje skutočný svet avšak v zmenšenej podobe.

 

Záhrada v japonskom štýle – ako ju nepokaziť?

 

Kompozičná štruktúra japonských záhrad má pôvod v Číne, pôvodne sa však vyvíjala v prostredí ostrovnej ríše s nedostatkom pôdy pre obživu, preto sa vytvárali miniatúrne záhrady so symbolikou, ktoré predstavovali svet skutočný, viac umocnený a precítený a tieto záhrady sa ďalej dedili a uctievali. Záhrada v japonskom štýle je voľnejšia než striktná japonská záhrada, ktorá nepozná omyly a všetko musí byť na správnom mieste. Každý jeden kameň, čiara, má svoj význam, symbol aj svoju orientáciu na svetové strany. Tento štýl sa vyznačuje tým, že má pôvab v každom ročnom období, teda aj v zime.

 

Súlad farieb, foriem, materiálov, kombinácia kameňa a piesku, vody, dekoratívnych prvkov vytvára neopakovateľnú atmosféru. Súčasťou sú borovice, kosodreviny, bonsaje, bambus, javor dlaňolistý a iné javory, japonské čerešne, sakury, okrasné trávy, magnólie, paprade, kosatce.

 

Doplnky typické pre tento štýl sú mostíky z dreva i kameňa, vázy, kamenné svietidlá, brány, sošky Budhu, čajovne, pavilóny, slnečné hodiny, napájadlá a zvonkohry, ale používajú sa striedmo. Neodmysliteľná je tiež vodná plocha, potoky a pozorovanie vodnej hladiny z čajového pavilónu či altánku.

 

Vodná plocha je niekedy nahradená pohrabaným pieskom do tvaru vlnoviek, posypaným ihličím. Trávnaté plochy sú menšie a dominuje piesok a kameň. Okrasné trávy sú uplatňované skôr ako solitéry.

Záhrada by nemala byť striktne ohraničená plotom, voľne by mala prechádzať buď do voľnej prírody (vhodné na vidieku), alebo pokračovať do obytného priestoru, k terase. Než začnete túžiť po japonskej záhrade, prejdite si dostatok informácií a literatúry o tomto umení, spoznajte symboliku a význam, prípadne duchovnosť skrytú v týchto zákutiach.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako si vybudovať suchý potok – jedinečný prvok vašej záhrady

 

Vodopád na záhrade vlastnými rukami

 

Ďalšie zaujímavé články a rady na tému Záhrady

 

 

 

3.7.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.meditationproba.blogspot.com

Autor: Ivan Nôta