Najmladší zo všetkých záhradných štýlov môžeme nazvať Hi-tech (High - tech), a hoci v mnohých bude tento názov evokovať myšlienky, krútiace sa okolo moderných technológií čo sa týka zavlažovania či osvetlenia vonkajšieho priestoru, pravdou je, že tento moderný štýl ponúka oveľa viac. 

 

Záhrada v štýle Hi-tech

 

Hi-tech je totiž súbor odvážnych konštrukčných riešení, ktoré urobia záhradu nielen pohodlnou ale aj ľahko udržiavateľnou a ideálnou pre pracovne zaneprázdnených ľudí, ktorí chcú mať okolie svojho domu ukážkové, no na nejakú veľkú údržbu nemajú čas.  Jedinečnosť záhrady stojí na jej "stavebných prvkoch", ku ktorým patria kompozitné materiály, polykarbonát, sklo, betón, kov, plast a podobne a taktiež na zaujímavých riešeniach, originálnych formách rastlín a spôsobe umiestnenia všetkých prvkov.

 

Záhrada v štýle Hi-tech

 

Moderné záhrady v štýle Hi-tech majú jednoduché a presne smerované línie. Uplatňujú sa v nich základné geometrické tvary – štvorec, kruh, trojuholník a obdĺžnik. Stvárnenie modernej záhrady by malo rešpektovať nároky jej užívateľa a zároveň predstavovať hodnotné výtvarné dielo. Štýl riešenia záhrady nesúvisí s módou, ktorá časom pominie, ale je skôr obrazom života spoločnosti a životného štýlu. Mala by byť funkčná a rešpektovať výtvarné hľadiská, avšak  neopúšťať rovinu striezlivosti a jednoduchosti.

 

Najdôležitejšie pri návrhu záhradných prvkov je, aby vhodne dopĺňali lokalitu, štýl záhrady, rešpektovali architektúru a štruktúru domu, veľkosť priestoru. Každý dom a záhrada majú odlišné požiadavky na štýl a materiál. Charakter záhrady možno ovplyvniť výberom a umiestnením stavebných a vegetačných prvkov, priestorovým ohraničením miesta i zoskupením drevinových a rastlinných druhov. 

 

Záhrada v štýle Hi-tech

 

V súčasnosti sú v záhrade využívané rôzne prvky geometrického tvaru z rôznych materiálov. Nepoužívame príliš veľa materiálov a prvkov, pretože by mohla pôsobiť príliš roztrieštene. V dnešnej dobe záhradná architektúra objavila v gabiónoch nový stavebný prvok pre záhradné steny, terasy, ploty a obklady. Vhodným riešením záhradnej gabiónovej steny je nechať ju čiastočne porásť popínavými rastlinami. Akákoľvek zeleň plochu gabiónov zjemní.

K modernej architektúre (Hi-tech) záhrad sa hodia jednoduché elegantné línie, pravé uhly, triezve geometrické tvary – štvorec, obdĺžnik, kruh, trojuholník. Materiály môžu odrážať moderný interiér, s ktorým je exteriér prepojený. Do záhradnej tvorby vstupujú nové prvky , ktoré dopĺňajú alebo úplne nahrádzajú zeleň –  dlažby, betónové konštrukcie, oceľové konštrukčné a stavebné prvky s kontrastnou farebnosťou, atraktívnymi riešeniami vody, tvarované stromy, sklo, plast, kameň, zeleň v nádobách, exotické rastliny a podobne.

 

Záhrada v štýle Hi-tech

 

Dôležitú úlohu v modernej záhrade zohrávajú voda a kameň. Kameň v rozličných podobách možno kombinovať so zaujímavými tvarmi a farbami listov, kvetov, plodov, ale aj s celkovým habitom okrasných rastlín. Voda má v záhrade mimoriadnu silu. V hi-tech záhrade sa vytvárajú nádrže na vodu alebo vodné kaskády v pravidelných tvaroch. Voda môže stekať do nižšie položených nádrží po kamenných alebo kovových platniach. Dôležitým prvkom moderných záhrad sú okrasné rastliny, ktoré sa vyberajú podľa architektonickej hodnoty (habitus, tvar a štruktúra listov).

 

Záhrada v štýle Hi-tech

 

Všetky prvky, ktoré v záhrade použijeme, majú svoje vlastnosti, na ktoré prihliadame. Veľkosť prvku je veľmi dôležitá z hľadiska umiestnenia v priestore. Musí s ním korešpondovať. Do malej záhrady sa nehodí veľký prvok. Zhorší jej mierkové pomery – malú záhradu dojmovo ešte viac zmenší. Malý prvok zas vo veľkom priestore zaniká. Platí však zásada, že menší a detailne prepracovaný prvok je lepšie pozorovať zblízka, aby pozorovateľ vnímal i drobnejšie detaily vypracovania. Proporcionalita súvisí s veľkosťou a tvarom – je to pomerová veličina. Správnou proporciou môžeme hodnotu diela zvýšiť, jej porušením naopak znížiť. Nevyslovenou mierkou všetkých proporcii je pravidlo dodržiavania ľudskej mierky. Musíme tvoriť také prostredie, aby sme mali pocit, že je to tvorené pre nás. Len tak bude záhrada v štýle Hi-tech dokonalá.

 

Záhrada v štýle Hi-tech

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Záhradný domček s malou podzemnou pivnicou

 

Terasy a ich výsadba

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrady a záhradné domčeky

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.sadrium.ru

Autor: Ivan Nôta