Mnohí stavebníci sa hrozia svahovitého pozemku, iní ho vyhľadávajú. Svahovité záhrady dokážu byť veľmi atraktívne, na druhej strane, kvôli vybudovaniu záhrady vo svahu, ktorá by mala lahodiť oku aj duši, budete musieť siahnuť do svojho vrecka, pravdepodobne, o niečo hlbšie.

 

Oporné múriky

 

Ak chcete vo svahu vybudovať skutočne peknú záhradu, len veľmi ťažko sa zaobídete bez stavebných zásahov. Korenene okrasných krov či stromov, dokážu síce svah spevniť, ale väčšinou je potrebné ho stabilizovať dokonalejšie.

 

Miera stavebných zásahov záleží v prvom rade od jeho sklonu a veľkosti a potom, samozrejme, aj od vášho rozhodnutia a predstavy, ako by mala záhrada vyzerať. Ak ide o pozemok s menšími nerovnosťami alebo malým sklonom, stačí ak využijete len možnosť vymodelovania pahorkov, prevýšením a preliačin zvaných terénne vlny a to jednoduchým presunom pôdy. Záleží už len na vás, či na nich umiestnite jednoduché skalky alebo záhony, alebo ich vysadíte len trávou a ponecháte im prirodzený vzhľad. Pozemok tak nestratí na prirodzenosti, ba práve naopak, stane sa ešte zaujímavejším.

 

Ak je pozemok príkrejší, budete ho musieť spevniť pomocou technických prvkov, akými sú oporné múriky alebo drevené podvaly. Tie váš pozemok rozdelia na jednotlivé terasy, ktoré budete môcť ďalej cielene upravovať. Ich počet je závislý od veľkosti pozemku. V prvom rade si však vyberte miesto z ktorého je najkrajší výhľad na záhradu a ktoré máte po ruke. Na ňom môžete vybudovať plošinu, ktorá vám neskôr môže poslúžiť ako účelová terasa s altánkom, záhradnou kuchyňou alebo grilom.

 

Na stavbu záhradných múrikov sa najčastejšie používa bridlica, žula, pieskovec a vápenec, no najlepší je prírodný kameň, ktorého zdroj sa nachádza v našom blízkom okolí. Skôr než začneme budovať oporné múriky, v prípade, že je svah vlhký, musíme do neho nainštalovať drenážne rúrky a zabrániť tak nadmernej vlhkosti, či dokonca stekaniu vody po terasách a kaskádach.

 

Oporné múriky

 

Prírodný kameň môžeme ukladať s použitím alebo bez použitia malty – suchý múrik - a to na štrkový podklad. Spodná časť múrika musí byť, samozrejme, širšia ako jeho vrchná časť. Kamene ukladajte tak, aby sa vzájomne prekrývali a nevznikali tak krížové štrbiny. Priestor, ktorý sa pri ukladaní kameňa medzi ním a svahom vytvorí, sa vypĺňa štrkom. Múrik by sa mal mierne nakláňať ku svahu asi približne v uhle 15°, čo znamená, že každý ďalší rad kameňov by ste mali posunúť približne o 5 cm smerom do svahu. Škáry v múriku potom vyplňte zeminou, najlepšie chudobnou na živiny a nasaďte do nich nenáročné trvalky alebo ťahavé rastliny, ktoré budú cez múrik prevísať. Aby múriky nestratili nič na svojej prirodzenosti, ich koruny a rohy vysaďte zeleňou.

Ak ste zástancami murovaných múrikov alebo si terén vyžaduje výstavbu múrikov vyšších ako 1,5 m, je dobré ukladané kamene spájať maltou, podobne ako podmurovku pri výstavbe domov. Ak je kameň nerovnomerných tvarov, ukladáme ho „nadivoko“, naopak, ak majú kamene pravidelnejší tvar a rozmery, môžete ich vzájomne viazať.

 

Na výstavbu múrikov je vhodná aj tehla, ale musíte si zadovážiť len veľmi pevnú a dobre vypálenú kvalitu. Mäkké tehly by sa vám, vplyvom poveternostných podmienok, už po veľmi krátkom čase rozpadli. Tehlový múrik, podobne ako kamenný, murujeme cementovou maltou a po dosiahnutí potrebnej výšky ešte vyplníme jeho škáry.

 

Záhradné múriky by mali mať aj dostatočne hlboký základ. Všeobecne platí, že ich hĺbka by sa mala rovnať približne 1/3 ich výšky.

 

Z estetického hľadiska sa snažte múriky neťahať príliš vysoko, neukáže to dobre. Ak je to nevyhnutné, radšej terén ešte raz rozčleňte na viac kaskád. Ideálne je, ak sú múriky vysoké maximálne do 80 cm.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ako sa vyvarovať chýb pri úprave terénu

 

Vonkajšie bazény, vodné záhrady a vodné prvky

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tipy na tému Záhrady

 

 

01.04.2010© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: fug-verlag.de, mit-beton.de