Stavba záhrady vo svahu nemusí byť nočnou morou, zvlášť, ak si uvedomíme, že vďaka okolnostiam vzniká čoraz viac stavieb rodinných domov práve na takýchto miestach. Niet sa čomu diviť. S tým ako rastie cena pozemkov, či už pre výstavbu rodinného domu alebo len pre záhradu, si ľudia vyberajú čoraz častejšie lokality umiestnené vo svahu. Cena týchto parciel totiž často vychádza priaznivejšie. Nižšie obstarávacie náklady sú však vykúpené iným problémom - ako sa vysporiadať s terénom vo svahu? Pri správnom navrhnutí jeho úpravy to zas tak zložité nie je. Stačí využiť rôzne palisády, oporné múriky a schodisko. Relatívne ľahko je takto možné získať potrebný priestor pre trávenie voľného času a zároveň dodáme záhrade jedinečnú atmosféru. Výsledok sa potom vymyká unifikovaným plochým anglickým trávnikom a púta pohľady návštevníkov. Miera sklonu svahu pritom nemusí hrať žiadnu úlohu.

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

Dva druhy sklonu svahu

 

Ak máte pozemok určený na vytvorenie záhrady vo svahu, prirodzene z toho vyplýva vytváranie terás a násypov. Vždy však bude záležať na tom, akým smerom je svah sklonený. Existujú dva základné druhy sklonu svahu:

 

1. Ak sa pozemok určený na vybudovanie záhrady zvažuje smerom od budovy dole, pohľad na vegetáciu smerom od domu bude veľmi obmedzený. Je teda dobré v takýchto situáciách vytvoriť pre pozorovanie zospodu dobre prístupnú plochu.

 

2. Ak sa svah naopak dvíha smerom nahor od domu, leží zvyčajne celá záhrada v zornom poli pozorovateľa. Preto je užitočné zamerať sa práve na tento smer pri celkovom formovaní záhrady a podľa smeru tohto pohľadu záhradu usporiadať.

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

K ďalším faktorom patrí tiež orientácia svahu voči svetovým stranám. Svahy orientované na juh sú vystavené silnému slnečnému žiareniu, hodia sa sem teda iba také rastliny, ktoré znášajú sucho, predovšetkým sukulenty, šedolisté rastliny alebo silné trvalky, odolné voči prudkým slnečným lúčom. Pokiaľ však takéto svahy ožaruje slnko  len niekoľko hodín denne, môžeme ich potom osádzať trochu pestrejšie.

 

Pri zodpovedajúcej polohe pozemku vo svahu sa nám otvárajú rôzne možnosti výhľadu do okolia. Túto výhodu je dobré zapracovať do plánu záhrady a pri jej samotnom budovaní ju zvlášť zdôrazniť.  

 

Prechody vo svahu

 

Či už sa na svojej záhrade stretávate s malou stráňou alebo veľkým svahom, ideálnym a jednoduchým riešením sú palisády z betónových blokov. Ich výška môže byť od 40 cm až do dvoch metrov, takže vám pomôžu zahryznúť sa aj do poriadneho kopca. Záhradu možno rozdeliť do niekoľkých úrovní pomocou terás a získať tak ako bonus estetické funkčné členenie. Najčastejšie tvary profilov palisádových dielcov sú štvorec, obdĺžnik a kruh. Umožňujú totiž presné a ľahké vybudovanie rovných či oblých línií palisády.

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

Pohyb medzi jednotlivými úrovňami záhrady možno riešiť v zásade dvoma spôsobmi. Šikmou rovinou alebo schodiskom. To je vo väčšine prípadov najvhodnejšou voľbou a môže sa stať aj dominantou vašej záhrady. Ku stavbe je možné použiť buď palisádu spolu s dlažbou alebo špeciálne schodiskové diely. Tie môžu byť buď monolitické, tu každý blok predstavuje jeden stupeň schodiska, alebo v tvare písmena L. Je tak možné vystavať samostatné schodisko alebo tieto dielce použiť na obloženie už hotového betónového schodiska. Jednotlivé schody musia byť dosť široké, aby sa nám na plochu vošlo celé chodidlo. Odporúčajú sa vždy maximálne tri schody za sebou - aj s malými odpočívadlami, aby nás chôdza neunavila.

 

Podopretie svahu

 

Suchý múr

 

Esteticky pôsobivým materiálom pre výstavbu terasovitého múriku sú kamene. Pomocou nich vytvoríte tzv. suchý múr. Ide o postup, kedy sa kamene skladajú na seba - podobne, ako keď staviate múr z tehál. Rozdiel je v tom, že nepoužijete maltu. Pre vyrovnanie svahu nasypte medzi kamene a jednotlivé poschodia zeminu, ktorú môžete dozdobiť kôrou. Kamene môžete presypávať zeminou a neskôr do vzniknutých medzierok zasadiť rastliny. Múrik by mal mať základ minimálne päťdesiat centimetrov a výšku maximálne meter. Pri vyššej výške už by nebol stabilný. Na spodok sa dávajú najväčšie kamene. Pred jeho budovaním vykopte základ hlboký aspoň štvrť metra. Kamene staviame mierne šikmo proti svahu, aby bola zaistená stabilita. Miesto za kameňmi presypávame pieskom kvôli dobrému odvodneniu, navrch nasypeme opäť zeminu.  

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

Ozdobné palisády

 

Ďalšou možnosťou, ako svahy podoprieť, môže byť použitie palisád z dreva alebo betónu. Nevýhodou dreva je, že síce vyzerá prírodne, ale časom začne práchnivieť. Predtým ľudia používali tiež vyradené železničné podvaly, ktoré boli vďaka napúšťadlám relatívne dlhoveké. Chemické látky v nich obsiahnuté sa však postupne uvoľňovali do okolitej pôdy a dnes sa už v tak veľkej miere nepoužívajú. Vhodnejšie betónové palisády, ktoré sú k dostaniu v stavebninách v rôznych šírkach a výškach, vám preukážu tiež dobrú službu. Vydržia dlho. A keď ich pokryje mach alebo nejaká popínavá rastlina, dobre do záhrady zapadnú.  Vďaka presnému tvaru a jednoduchej technológií stavania z nich zvládne múriky postaviť takmer každý za krátku dobu a bez použitia ťažkej techniky. Na záver je potrebné poznamenať, že ani samotný betón nie je v záhrade nijak neprirodzený. Dnešný trh ponúka množstvo materiálov, vďaka ktorým betón ani nevyzerá ako betón.

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

Gabióny

 

Modernou a v súčasnosti úspešne využívanou metódou sú gabióny, čiže kamenné steny (drôtené koše naplnené kameňmi alebo štrkom). Gabióny majú vysokú životnosť, sú odolné a skvele držia rastliny s bohatými koreňmi aj popínavky, ktoré sa môžu pnúť po drôte. Stavbou týchto košov sa zaoberajú špecializované firmy, ktoré vám presne odporučia typ, výšku a šírku košov. Ďalšou výhodou gabiónov je rýchla výstavba a možnosť stavať aj do väčších výšok. Ak niekomu vadí drôtený vzhľad, môže to riešiť spomínanými popínavými rastlinami vysadenými k päte kvádra.  

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

V tipe k tomuto článku vám prinášame tipy, čo vysadiť na terasách šikmého svahu.

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

Záhrada vo svahu - plánovanie, tipy, riešenia

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Terasy a ich výsadba

 

Ako sa vyvarovať chýb pri úprave terénu

 

Ďalšie zaujímavé články a rady na tému Záhrady

 

 

1.6.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.lesvertspaysdelaloire.com, www.gabionbaskets.co.uk, www.supersadovnik.net,  www.kamni.ws, www.landscape.cveti-sadi.ru, www.collections.yandex.ru, www.sadinfo.net, www.abilant.com

Autor: Ivan Nôta