1.jpgAk sa rozhodujete pre nové dvere, mali by ste pri ich výbere posudzovať niekoľko hľadísk. Ak máte v byte málo priestoru, rozhodnite sa pre zasúvacie dvere.

 

V prvom rade by malo nasledovať zváženie ceny. Renovácia starých dverí sa takmer neoplatí, pretože cena za ňu sa v súčasnosti často vyrovná cene nových dverí. A samozrejme, pripočítajte ešte cenu za úpravu zárubne, napríklad jej obloženia. Naopak, pre renováciu by sa skôr mali rozhodovať majitelia starčích dverí s atypickými rozmermi a zárubňami. Výroba takýchto nových dverí by ich totiž mohla vyjsť na zákazku poriadne draho. Dôležitý pre výber nových dverí by mal byť priestor, to znamená, že by sme mali vybrať také dvere, ktoré by nás oň zbytočne neoberali.

 

Zasúvacie dvere

 

Porovnanie klasických a zasúvacích dverí

 

Klasické dvere predstavujú jednokrídlové dvere otočné. Vyrábajú sa v normovaných rozmeroch šírky 60, 70, 80, 90, 125, 145 cm a klasickej výšky 197 cm. V prípade potreby však nie je problematická ani výroba atypických dverí. Na trhu je široká ponuka ich materiálových prevedení ako aj modelov, či už ide o dvere plné alebo so zasklením.

 

Dvere sú osadené do pevnej zárubne a pomocou pántov na pravej alebo ľavej strane. Podľa toho definujeme aj dvere - teda ľavé a pravé. Tieto dvere po uzavretí dobre tlmia zvuk a pôsobia aj ako bariéra proti úniku tepla. Ich nevýhodou je však náročnosť na priestor. Stenu, ku ktorej sa dvere otvárajú nemôžme zastavať napr. nábytkom, a ak ich chceme otvoriť nadoraz, potrebujeme viac ako 1 m2 voľnej plochy. Navyše v tvare polkruhu.

 

V prípade, že vám je tohoto nevyužitého miesta ľúto, mali by ste zvážiť verziu dverí posuvných alebo lamelových.

 

Zasúvacie dvere si získavajú stále väčšiu popularitu, ktorej vďačia z časti aj momentálne vládnucemu minimalistickému štýlu. Ich základnými prvkami je jedno alebo viac dverových krídel, vodiaci systém a stabilizácia. Vodiaci systém býva umiestnený v nadpraží dverí a stabilizačný prvok tvorí koľajnička, v ktorej sa pohybuje koliesko alebo tŕň krídla a tak istí jeho vybočenie. Pri renováciách pravdepodobne skôr využijete možnosť posunu dverí popri stene, v novostavbách sa ich zasúvanie dá riešiť formou puzdra v tehlovej alebo sadrokartónovej priečke. Dverové krídlo s hrúbkou napr. 40 mm možno zabudovať už aj do steny hrubej 100 mm.

 

Stavebné puzdrá sa delia na niekoľko typov a to:

 

- jednoduché puzdro pre jednokrídlové dvere, pričom sa šírka prechodu sa pohybuje od 600 - 1200 mm a to podľa šírky dverí

 

- systém dvoch puzdier spojených prostredníctvom vodiacej lišty- ide o posuv dvoch na sebe nezávislých alebo synchronizovaných jednokrídlových dverí, posúvaných v protismere simultánne. Čistých prechod jednotlivých dverí môže merať až 2450 mm

 

- dvojité puzdro - pre dve jednokrídlové dverné krídla, ktoré uzatvárajú dve vedľa seba susediace miestnosti. Šírka vytvoreného prechodu sa pohybuje do 600+600 do 1200+1200 mm, čo závisí od šírky konkrétnych krídel. Dvojité puzdro, ktoré je určené pre posuv krídel dverí v jednom smere paralelne za sebou. Čistý priechod môže mať šírku do 4900 mm. Systém posunu dokonca umožňuje synchronizované otváranie a zatváranie oboch krídel dverí. Ich kompletný posuvný mechanizmus je ukrytý v nosníku pod horným obložením dverí.

 

Zasúvacie dvere sa využívajú poväčšine k optickému predeleniu interiéru a preto bývajú často presklené. Systém zasúvania dverí do priečky však dovoľuje stavebníkovi inštalovať pri predelení interiéru akýkoľvek typ dverí, od masívnych až po štandardné.

 

Lamelové dvere predstavujú akýsi kompromis medzi dvomi predchádzajúcimi typmi dverí. Nevyžadujú veľa priestoru, ale skladajú sa na úkor šírky ich čistého priechodu, čo znamená že priechod cez dvere zužujú. Podľa toho, či ide o dvere jednokrídlové alebo dvojkrídlové, ich zužujú dokonca z dvoch strán.

Lamelové dvere slúžia viac k optickému predeleniu miestnosti. Nedokážu totiž tlmiť hluk a na základe vlastnej konštrukcie ani netesnia.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Krásna fasáda s doposiaľ nepoznaným výhľadom

 

Veľkoformátové dvere v znamení nových módnych trendov

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Dvere a okná
 
 
© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.zdi-m.ru, www.stroyara.ru