Je jedno, či máme novostavbu, alebo starší dom a rovnako je jedno, či chceme zatepľovať v lete alebo v zime. Novinový papier odovzdaný do zberu je základom tepelnej a akustickej fúkanej celulózovej izolácie, vyrábanej pomocou patentovej technológie. S izoláciou môžete bezpečne zatepliť všetky konštrukcie domu od podlahy až po strechu. Až 60% nákladov na vykurovanie môžete usporiť pri zateplení stien, stropu a podkrovia alebo strechy.

 

Zateplenie bývania papierovou izoláciou

 

Od novinového papiera k vynikajúcej izolácií

 

Recyklácia je pojem, ktorý poznajú už malé deti a je základom fúkanej celulózovej izolácie, pri ktorej výrobe je využívaný starý novinový papier. Ten je vo veľkých patentovaných centrifúgach trhaný na kúsky. Za teploty 80 ° C potom prebehne impregnácia jednotlivých celulózových vlákien minerálnymi soľami: kyselinou boritou a síranom horečnatým. Chemický púder, tvorený touto nezávadnou potravinárskou chémiou, je potom natavený na vlákno. Takto upravený odoláva plesniam, biologickým škodcom - myšiam, osám pod. A tiež má dlhodobú životnosť.

 

Čo je ale potrebné spomenúť na prvom mieste, je jeho odolnosť proti ohňu! Napríklad proti priamemu plameňu papierový izolant odolá až 30 minút, teda v násobkoch dlhšie než niektoré tradičné materiály v tomto odbore. Je to preto, že kryštalická voda obsiahnutá v prísadách minerálnych solí, použitých pri výrobe izolácie, sa vplyvom teploty uvoľňuje a vytvára tzv. reakciu náhleho navlhnutia. K tomu sa pridáva pomalé horenie vlákniny - jav podobný ako u masívneho dreva, kedy zuhoľnatená vrstva bráni rýchlemu horeniu.

 

Zateplenie bývania papierovou izoláciou

 

Ako to funguje?

 

Tepelná a akustická fúkanej celulózovej izolácie dokáže veľa tepla zadržať a nepustiť ho von ani dnu. Má totiž vysokú mernú tepelnú kapacitu, až dvojnásobne vyššiu než u minerálnej izolácie alebo polystyréne. Rovnako tak to platí aj opačne: schopnosť zadržať teplo a neprepustiť ho von v zimných mesiacoch je podobná a tiež nemá konkurenciu. V praxi to napríklad znamená, že vrstva tepelnej izolácie funguje tak, že vydrží nahrievanie slniečkom celý letný deň, energiu akumuluje a neprepustí teplo dovnútra. Veľmi pozitívna je tiež schopnosť celulózovej izolácie pracovať s vlhkosťou v spolupráci s parobrzdiacou fóliou. Keď je v interiéri príliš vlhko, dokáže stav regulovať tým, že časť vlhkosti pojme do svojej štruktúry.

 

Akonáhle sa situácia obráti, vypúšťa izolácia vlhkosť späť do ovzdušia. Udržuje sa tak nielen stále a príjemná, ale aj zdraviu prospešná mikroklíma. Zaujímavo funguje táto schopnosť celulózových vlákien pri eliminácii tepelných mostov a vlhnutí stavebnej konštrukcie. Ak sa napríklad v niektorom zo spojov vyskytne rosenie (rosný bod, občasné hromadenie vlhkosti, vlhké steny a pod.), celulóza vlhkosť vstrebe. Miesto tak zostáva suché, vlhkosť prakticky zanikne tým, že sa "roztiahne" do veľkej plochy a po zmene klimatických podmienok sa stratí spôsobom, aký bol popísaný vyššie.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Vonkajšie obvodové murivo pre pasívne domy

 

Tip k zatepleniu starších domov minerálnou vlnou

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Zatepľovanie

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.ogo.ua, www.eko-vata.all.biz

Autor: Ivan Nôta