Izolácia na báze drevínTepelnoizolačné materiály z drevnej suroviny

Mäkké vláknité dosky sa vyrábajú rozvláknením drevených odrezkov alebo štiepkov najčastejšie z borovicového a smrekového dreva. Ide o mokrý proces výroby bez použitia lepidiel. Ich objemová hmotnosť je oproti ostatným druhom tepelnoizolačných materiálov omnoho vyššia, v niektorých prípadoch predstavuje takmer 400 kg/m3 a tepelnoizolačné účinky nie sú až také vysoké. Mäkké vláknité dosky dobre prepúšťajú paru, ale aj keď sú tieto dosky vysoko ekologické a navyše dokážu pôsobiť aj ako veľmi dobrá akustická izolácia, sú veľmi náchylné na vlhko, ľahko ich napádajú škodcovia a navyše, ďalej neupravené znižujú požiarnu bezpečnosť stavby.

 

 

Cementotrieskové dosky sa vyrábajú z drevitej vlny spájaním portlandským cementom alebo cementami vyrobenými na báze horčíka, vďaka čomu majú vysokú objemovú hmotnosť až do 400 kg/m3. Používajú sa zvyčajne na izoláciu obvodových múrov, stropov a stien. Aby sa ich tepelnoizolačné schopnosti vylepšili, zvyknú sa kombinovať s doskami z minerálnych vlákien alebo polystyrénu. Takto upravené sa vďaka svojej pevnosti a možnosti jednoduchej povrchovej úpravy často využívajú aj na zatepľovanie fasád.

 

 

Izolácie rastlinného a živočíšneho pôvodu

 

Slama je tradičný materiál, ktorý sa ako izolant využíval už v ďalekej minulosti a momentálne zažíva obdobie svojej renesancie. Používa sa ako výplň nosných stien a to vo forme pevne zlisovaných balíkov. Jej výhodami je ľahká dostupnosť a nízka cena. Radí sa k vysoko ekologickým materiálom, je recyklovateľná a ak je kvalitne zlisovaná, dosahuje aj dostatočnú odolnosť voči požiaru.

Celulózové vlákna sa vyrábajú recykláciou starého papiera a následnou chemickou úpravou. Používajú sa ako sypné izolácie a spájať ich možno vodou alebo spojivom.

Korok sa ako izolant využíva v dvoch prevedeniach a to ako granulát alebo vo forme platní. Má nízku objemovú hmotnosť, výborne akumuluje teplo a znesie aj mierne vlhké prostredie.

 

Ovčia vlna

 

Je jeden z najkvalitnejších izolantov, čo sa týka jeho schopnosti vytvárať zdravú klímu v interiéri. Vlna je totiž schopná prijímať vlhkosť až do jednej tretiny svojho vlastného objemu a potom ju opäť vrátiť do ovzdušia. Má nízku objemovú hmotnosť 15 - 25 kg/m3 pomerne dobrý koeficient cca 0,038 W/(m . K). Ovčia vlna však navyše musí prejsť úpravou proti biologickým škodcom - moliam a úpravou na zvýšenie požiarnej bezpečnosti.

 

 

Archív článkov

 

3.11.2008© Weby Group Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: greenmaterials.lt