Tieniaca technikaTieniaca technika hrá veľkú úlohu pri zariaďovaní dokonalého bývania. Všetko čo by ste o nej mali vedieť. 

 

Jednou z najväčších túžob moderného človeka je sen o dokonalom bývaní v pohodlí vlastného domova a vytvorenie si komfortu podľa jeho individuálnych predstáv a potrieb. V dnešnej dobe sa však čoraz viac ľudí venuje aj starostlivosti o vlastné zdravie a tak je len prirodzené, že sa tieto dve požiadavky v predstavách dopĺňajú a často sa prejavujú vzájomným skĺbením v realite. Tak je to aj v prípade tieniacej techniky.

 

Prečo teda tieniaca technika?

Ozónová vrstva slabne, naopak hrozba nových ozónových dier či rozširovania tých starých každým dňom rastie a odráža sa na následkoch stále nebezpečnejšieho UV žiarenia. Navyše, vplyv slnečného žiarenia sa negatívne prejavuje aj v interiéroch, kde priamo pôsobí cez presklené plochy akými sú napr. okná, presklené terasy a podobne.

 

Obyčajné sklo neovplýva vlastnosťou umožňujúcou toto slnečné žiarenie zachytiť a tak UV žiarenie pokojne narúša štruktúru niektorých materiálov, či postupne znehodnocuje menej farebne stále povrchy niektorých predmetov či zariadení. Zo zástupcov tieniacej techniky si asi najväčšiu popularitu v súčasnosti užívajú rôzne druhy markíz a žalúzií.

 

Tieniaca technika

 

INTERIÉROVÉ ŽALÚZIE

 

Tieniaca technikaSvoje štandardné miesto v mnohých domácnostiach si s prehľadom medzi početnou konkurenciou vybojovali hliníkové horizontálne žalúzie. Okrem toho, že ochraňujú interiéry pred teplom, poskytujú aj jednoduchú reguláciu priepustnosti svetla do miestnosti a to prostredníctvom nastavenia plochy ich lamiel. Lamely sa vyťahujú pomocou textilnej šnúry a ich naklápanie sa reguluje pomocou priesvitnej plastovej tyčky prostredníctvom šnekového prevodu.

 

Náročnejší môžu siahnuť po komfortnejšom ovládaní pomocou retiazky. Toto ovládanie manipuláciu so žalúziami podstatne zjednodušilo. Na ich naklápanie a vyťahovanie či spúšťanie stačí totiž len jedna retiazka. Jej ďalšími výhodami proti textilnej šnúre je jej jednoduché čistenie a pri vytiahnutí žalúzii neprekáža na parapete. Na spojke retiazky sa nachádza aj bezpečnostná poistka, ktorá zaisťuje správnu polohu retiazky.

 

Mnohí výrobcovia už pri tomto type žalúzií ponúkajú aj vyhotovenia atypických tvarov žalúzií, akými sú oblúky a šikminy. Okrem toho si zákazník môže vybrať medzi žalúziami zabudovanými napevno a skladacími, ktoré pri umývaní okien pokojne zložíme, aby nám neprekážali v práci. Novinkou vo svete tieniacej techniky sú hliníkové žalúzie pre drevené eurookná a plastové okná v prevedení imitácie dreva. Horná hliníková lišta je potiahnutá fóliou, ktorej odtiene sú dokonale prispôsobené odtieňom okenných profilov. Farebným vyhotovením tak dokonale splývajú s oknom. Pre tých, ktorí pri zariaďovaní interiéru uprednostňujú prírodné materiály, ponúka trh žalúzie vyrobené z dreva, upravované na požadovaný odtieň morením. Tento typ tienenia dodá interiéru pocit tepla a dojem luxusu.

 

Drevené žalúzie sa ovládajú podobne ako hliníkové, ale plastovú tyčku nahrádza tyčka drevená. Aj ukončenie textilnej šnúry je drevené. Šírky lamiel môžu byť rozličné, užšie sú vhodné na montáž do priestoru, širšie sú určené na montáž do okenného rámu.

 

Ideálnym riešením pre zatienenie reprezentačných priestorov ako aj rôznych kancelárií, agentúr a lekárskych ordinácií sú vertikálne žalúzie. Sú vhodné aj na zatienenie veľkých plôch a čoraz častejšie si nachádzajú cestu aj do domácností ako náhrada záclon a závesov, alebo ako ideálny vizuálny oddeľovací prvok. Možnosť širokej škály farieb a vzorov poskytuje zároveň aj možnosť vytvorenia skutočne originálneho interiéru.

 

Vertikálne žalúzie sa montujú do stropu, alebo s použitím konzol na stenu a tiež sťahovať ich je možné niekoľkými spôsobmi, či už do stredu, do strán alebo dokonca kombinovane. Ich prednosti dokresľuje skutočnosť, že sú vhodné pre alergikov, lebo sa na nich nezachytávajú častice prachu. Tým pádom si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Za atraktívny a účelný textilný doplnok sú považované aj látkové rolety. Oproti minulosti sa o poznanie technicky vylepšili, miera zatemnenia miestnosti sa určuje ich zastavením v určitej polohe. Vnútorné roletky určené na plastové okná majú kryt návinu a vodiace lišty. Ovládajú sa guľôčkovou retiazkou.

 

Flexibilita výrobcov zašla až k využitiu materiálov neprepúšťajúcich svetlo a netradičných materiálov akými je napríklad trstina. Všade tam, kde nie je možné nainštalovať niektorý z typov klasických žalúzií, zastane svoje predurčenie skladaná roletka plisé. Je vhodná pre okná horizontálne, zvislé a aj strešné okná a vlastne ani neexistuje tvar okna, ktorý by sa týmto absolútne originálnym systémom nedal vyplniť. Tieniacim materiálom je v tomto prípade textília naplisovaná na šírku 20- 25 mm, vedená alebo v hliníkových profiloch alebo na fixačných strunách. Ľudia si ju obľúbili pre možnosť využitia a na atypické okná a jej možnosť dokonalého estetického zladenia s interiérom.  

 

EXTERIÉROVÉ ŽALÚZIE

 

Tieniaca technikaJedným z najobľúbenejších typov vonkajšej ochrany pred slnečným žiarením sú roletové systémy, ktorých lamely sú vyrábané z rôznych druhov materiálu, ako napríklad z hliníka, či PVC. Tieto systémy ponúkajú ochranu nielen pred samotným slnečným žiarením, ale aj pred vetrom, dažďom a samozrejme z časti aj chladom.

 

Na objekty je ich možné umiestniť tak, že sa navíjací box montuje pomocou špeciálnych držiakov na rám resp. nad rám okna, alebo sa pri novostavbách rovno vbuduje do steny, kde je umiestnený v priestore nad prekladom. Jeho čelná stena je nielen tepelne izolovaná, ale je aj vybavená zaomietacou doskou a pri dokončovacích prácach sa len jednoducho prekrýva omietkou.

 

Posledná možnosť sa v súčasnosti stáva veľmi preferovanou. Vo vytiahnutom stave sú totiž rolety tohto systému celkom schované a samotný navíjací box nepôsobí rušivo na vonkajší optický vzhľad budovy.

 

Väčšina roletových boxov je vyrábaná z hliníka, ovládanie rolety je riešené šnúrou alebo popruhom resp. kľukou. Pre komfortné ovládané poskytujú mnohí výrobcovia možnosť zakúpiť si roletové systémy s navíjacím automatom, núdza nie je ani o ponuky s diaľkovým ovládaním otvárania a zatvárania roliet.

 

Ku komfortu prispievajú aj kefky nainštalované v bočných vodiacich lištách, ktoré zabraňujú narážaniu lamiel o vodiace lišty pri veternom počasí. Tieto systémy sa vyrábajú vo viacerých farebných vyhotoveniach a vytúženému úplnému komfortu ešte dopomáha ponuka integrovanej siete proti hmyzu a uzamykateľnej spodnej lišty. Komu vyhovuje drahšia alternatíva, môže sa rozhodnúť pre rolety drevené.

 

K najdokonalejším tieniacim zariadeniam patria vonkajšie hliníkové žalúzie. Obľube sa tešia u architektov moderných administratívnych a priemyselných budov, svoje uplatnenie však nájdu aj na výrobných halách a veľmi často hlavne na polyfunkčných budovách, kde sú výrazným dizajnovým prvkom dotvárajúcim výraz a charakter budovy. Dosahujú vysoký stupeň zatienenia, dokážu výborne ovplyvňovať teplotu v miestnosti, znižujú intenzitu hluku a predovšetkým poskytujú možnosť využitia na veľkých plochách. Naklápanie lamiel umožňuje reguláciu intenzity svetla a zároveň zamedzuje priehľadnosti sklených plôch.

 

 

Najčastejšie využívaným typom vonkajších hliníkových žalúzií sú systémy s lamelami v tvare písmena Z, ktoré vďaka svojmu tvaru najúčinnejšie odolávajú vplyvom počasia a sú odhlučnené až do rýchlosti vetra 80 km/h. O spôsobe ich inštalácie platí v podstate to isté ako u roletových systémov. Ich bočné vedenie je zaistené hliníkovými vodiacimi lištami, je ich možné umiestniť priamo pri stavbe nad preklady okien, kedy sú vo vytiahnutom stave schované, alebo ich doplniť o ochranné krycie plechy. Výrobcovia ponúkajú ich skupinové i diaľkové ovládanie. Navyše môžu byť vybavené senzormi reagujúcimi na svetlo a vietor.  

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Slnečné plachty na terasu i záhradu

 

Samonosná markíza pre terasu

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Markízy a tieniaca technika

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.furnitureplusonline.co.uk, www.houzz.com, www.furnitureplusonline.co.uk, www.royaldecor.in, www.центр-жалюзи.рф