Keďže je zimná záhrada presklený priestor, ktorý je, pokiaľ je orientovaný smerom na slnko, vystavovaný jeho lúčom v lete takmer celý deň. Teploty v ňom teda výrazne prevyšujú priemerné teploty v ostatných bytových priestoroch. Vetranie je jedným z prostriedkov, ktorými sa dá klíma v zimnej záhrade regulovať.

 

 

Tienenie zimnej záhrady

 

Okrem správneho vetrania je však potrebné myslieť aj na afektívny tieniaci systém. Nábytku, niektorým bytovým doplnkom - tak ako i rastlinám, by totiž silné slnečné žiarenie mohlo uškodiť. Drevo totiž pod jeho vplyvom často stráca farbu, podobne ako koberce alebo dekoračné látky, na kvetoch listov sa často tvoria hnedé škvrny.

 

Účinná kombinácia vetrania a tienenia by mala v zimnej záhrade udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu od 40 do maximálne 65 % a teplota v nej by mala dosahovať približne 18-23°C. Správne je, ak rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty vzduchu zároveň neprekročí 5°C.

 

Tienenie zimnej záhrady

 

Pri voľbe ideálneho zatienenia zimnej záhrady si môžeme vybrať medzi dvoma spôsobmi a to vonkajším a vnútorným tienením. Obe možnosti majú svoje pre, ale aj proti. Slnečná clona, ktorá je namontovaná zo strany exteriéru, je omnoho účinnejšia ako vnútorná, pocit väčšej útulnosti interiéru nám však poskytne práve vnútorné tienenie v podobe zácloniek, závesov či baldachýnov. Žiaľ, mnoho z nich na dostatočné tienenie nepostačuje a preto je dobré obe možnosti tienenia medzi sebou kombinovať. Vyhovujúcejším typom vnútorného tienenia sú vnútorné vertikálne alebo horizontálne žalúzie. Ani tie však pri prenikaní slnečných lúčov nedosahujú až taký efekt ako predokenné rolety, ale v porovnaní so žalúziami používanými v exteriéri sú omnoho lacnejšie. Vnútorné zatienenie je chránené pred znečistením a vplyvmi počasia a počas chladných mesiacov sa dá využiť ako dodatočná izolácia interiéru. Pokiaľ sa však v zimnej záhrade nachádza veľa nábytku alebo zelene umiestnenej popri sklenených stenách, môže to sťažovať prístup k tieniacim systémom.

 

 

Tienenie zimnej záhrady

 

V takýchto pomeroch je teda jednoznačne výhodnejšie vonkajšie tienenie. Jeho možnosti sú rovnaké ako pri tienení bežných okien – od jednoduchých exteriérových roliet a žalúzií až po systémy výsuvných markíz a slnolamov. Markízy a slnolamy sa postarajú o najdôležitejšiu časť tienenia, pretože práve v lete podstatná časť slnečných lúčov dopadá práve cez strechu. Slnolamy sú pevné systémy, pri ktorých sa množstvo prechádzajúceho svetla reguluje natáčaním lamiel. Fasádové markízy sú výsuvné zariadenia, vhodné pre zvislé steny a strechy so sklonom nad 30°, ktoré sa dajú zrolovať pomocou hriadele. Mnohé z nich sú už dnes vybavené elektromotorom. Tie kvalitné majú dokonca zabudovaný senzor reagujúci na silu vetra alebo dážď, na základe jeho impulzu sa spustí mechanizmus ich navíjania.

 

Tienenie zimnej záhrady

 

Často sa tak dá predísť zbytočnému poškodeniu vonkajšieho tienenia, ktorý nepatrí práve medzi najlacnejšie a často predstavuje podstatnú časť nákladov vyložených na realizáciu zimnej záhrady. Na ochranu kolmých stien dobre poslúžia aj spomínané vonkajšie rolety alebo žalúzie, ktorých niektoré typy sa dajú namontovať aj na oblé konštrukcie. Skutočne kvalitné žalúzie dokážu zachytiť až 80 % slnečného žiarenia, ktoré dopadá na sklo. Výhodou je aj efekt, ktorý vznikne medzi žalúziou alebo roletou a sklom. Vytvorí sa pri ňom vzduchový vankúš, ktorý navyše slúži ako dodatočná izolácia.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Zabránenie roseniu okien v zimnej záhrade

 

Zimné záhrady a ich odvetrávanie

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na  tému Zimné záhrady

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.жалюзи-симферополь.com.ua, www.mcowenandbanks.co.uk, www.eberle.kiev.ua, www.shadeplus.co.uk, www.oooarsenal.ru