V zrubových stavbách, zruboch i iných typoch drevených stavieb je veľmi dôležitá výplň škár - predovšetkým kvôli tepelnej izolácii. Môžete pri tom využiť tradičné postupy i moderné materiály.

 

Zrubové domy: výplne škár

 

Pri vyplňovaní škár v drevených konštrukciách zvoľte materiál aj spôsob prevedenia podľa toho, o akú škáru ide. Samotné utesnenie rôznych konštrukčných škár či spojov, cez ktoré pôjdu napríklad laty alebo palubovkový obklad, kladie iné nároky, než izolácia pozdĺžnych škár medzi trámami alebo guľatinou v  zrubových stavbách.

 

Utesnenie škár bez nároku na dodržanie tepelnoizolačných a absorpčných parametrov možno urobiť pomocou pásikov či odrezkov tepelnej izolácie, špeciálnych izolačných pások, ale aj rôznych tmelov či PU peny. Kvalitné a tepelne izolujúce utesnenie konštrukčných škár vrátane tých, ktoré sú zvonku chránené vymazávkou alebo zrubárskym tmelom je však nutné urobiť z materiálov, ktoré nepodporujú tvorbu tepelných mostov a vyhovejú aj ďalším požiadavkám.

 

Výplňový materiál musí byť priedušný a nesmie brániť priechodu vodných pár. Dôležitá je pre neho aj pružnosť, vďaka ktorej sa môže prispôsobovať dilatácií dreva a vždy tak vyplňovať škáru dokonale. Nesmie tiež strácať izolačnú schopnosť v súvislosti s vznikajúcou vzdušnou vlhkosťou.

 

U tradičných i moderných drevostavieb je k výplniam aj ich opravám vhodné voliť prírodné izolačné materiály, teda napríklad drevovláknité izolácie, ovčiu vlnu, alebo konopné či ľanové izolácie. Všetky možno ľahko narezať na potrebné rozmery či vytvarovať a vždy majú vyšší tepelný odpor než drevo, takže môžete maximálne obmedziť vznik nežiaducich tepelných mostov.

 

Prírodné výplňové materiály a ich výhody

 

Pri výbere môžete uprednostniť napríklad dobré absorpčné vlastnosti ovčej vlny, ktoré zaručia jej odolnosť voči vlhkosti aj pri poškodení škáry tvorenej hlinenou vymazávkou. Vlna sa takisto zaobíde bez parozábrany z interiérovej strany a difúznej vrstvy z exteriéru a je odolná aj voči hlodavcom. Dobre izoluje aj tesárske spoje v rohoch či štrbiny okolo priechodov stropných trámov stenami. Vlhkosť, absorbovaná vlnou a vymazávkou, sa následne uvoľní von a tým reguluje vlhkosť v interiéri. Ovčou vlnou navyše ľahko zaizolujeme aj menšie škáry a netesnosti, ktoré sa objavia s postupným zosychaním dreva. Do škár sa vlna vtláča nožom alebo inou tenkou oceľovou čepeľou (pravítko, špachtľa). Podobným spôsobom môžete pracovať aj s ďalšími typmi izolačných výplní. Použite upravenú vlnu na účely izolácie. Surová nepraná vlna je náchylná na zničenie škodcami.

 

Pri izolačných výplní z konope a ľanu stojí za pozornosť ich vyššia tepelná zotrvačnosť pri ohrievaní a chladnutí. Schopnosť akumulácie tepla sa hodí pre reguláciu náhlych výkyvov teplôt a môže byť jedným z dôvodov, prečo po tomto materiáli siahnuť. Zmysel to však má predovšetkým vtedy, keď okrem výplne škár použijete konope či ľan tiež k tepelnej izolácii stien či stropov. Samotná výplň škár tepelné výkyvy v dome nijako zásadne neovplyvní.

 

Konope aj ľan majú rovnako veľmi dobré hygroskopické parametre a ľahko sa s nimi pracuje. Sú porovnateľné s vlastnosťami drevovláknitých izolácií. Ľan, konope i drevovlákna narežete na výplňové pásy nožom alebo ručnou pílkou a do škár je vtlačíte pomocou noža alebo iného vhodného ručného nástroja.

 

 

Mohlo by vás tiež zavolať:

 

Tepelno - izolačné vlastnosti dreveníc a zrubov

 

Neobyčajné domy z drevených klátov

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Typy domov

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.remontset.ru

Autor: Ivan Nôta