Malý pozemok neznamená vôbec málo nápadov! Ukážeme vám, ako premeniť malý pozemok na príjemné miesto na oddych a ako mu vdýchnuť vzhľad slušnej záhrady. 

 

Tajomstvom úspešného vzhľadu malej záhrady je inteligentný dizajn: príďte so zaujímavou myšlienkou, okolo ktorej môžete vybudovať celý priestor a maximálne využiť vlastnosti reliéfu . Je tiež dôležité udržiavať všetky prvky v jednom štýle a v jednej farebnej schéme - až potom bude celkový pohľad na lokalitu harmonický. 

 

1. „Farebný ťah“

Zasaďte dva alebo tri pokojné odtiene navzájom do harmónie v rôznych častiach pozemku. Ozveny fialových kríkov, ako na fotografii (prvý v popredí, druhý v pozadí) vizuálne zväčšujú priestor. Ozveny fialových kríkov, prvý v popredí a druhý v pozadí, vizuálne zväčšujú priestor.

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

2. Podpery pre rastliny

Osvedčenou možnosťou návrhu je  vytvoriť perspektívu.  Optimálne, ak celá záhradka nie je okamžite viditeľná. Pri postupovaní hlbšie do záhrady sa uistite, že sa krásy otvárajú postupne. Na tento účel použite špeciálne pomôcky: živé ploty , pergoly, záhradné mriežky pre popínavé rastliny.

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

Vľavo : Podpory zelene pre rastliny, ako sú oblúky a pergoly, vytvárajú vertikálne štruktúry a efektnú hru tieňov - priestor sa stáva objemným. Nízke živé ploty z dreviny tiež rozdeľujú lokalitu na dve časti. 

 

Vpravo: Optická ilúzia bude vytvorená mriežkou pre popínavé rastliny, ktorá je navrhnutá tak, aby nebola plochá, ale vytvárala ilúziu objemnosti.

 

Rozmery všetkých dekoratívnych prvkov, napríklad kvetinový oblúk, by mali byť úmerné veľkosti záhrady . Inak dôjde k pocitu nesúladu. 

 

 

3. Záhradné chodníčky - naši spojenci

Pomáhajú vytvárať ilúziu veľkej záhrady. Cesta, ktorá sa  kľukatí v oblúkoch, je skutočne zaujímavá: chodíte po nej a neviete, kde sú hranice záhrady a aké ďalšie krásy sa skrývajú za ňou. 

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

Vľavo: Takáto cestička je skutočne fascinujúca. Vpravo: Niekoľko úzkych chodníkov vedie na osamelé miesto pre odpočinok pod stromami. Dva kríky buksusu dodávajú tejto záhrade špeciálne kúzlo, čo naznačuje vstup do tejto zóny.

 

4. Všetky cesty vedú ... do stredu záhrady

Priestor medzi cestami  zaberajú rastliny - zostáva otvorený iba roh na oddych. Vďaka takýmto technikám zostáva ilúzia väčšieho rozsahu záhrady. 

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

5. Drevený altánok kombinovaný s malým skleníkom

Nezabudnuteľná vec na záhrade! Zasklená časť môže byť naozaj použitá ako mini skleník. A v samotnom domčeku je miesto na uskladnenie záhradných potrieb, grilu a dokonca aj fúrika.

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

6. Mini ulička z briezok

Takáto ulička s tenkých briez načrtáva priestorovú perspektívu v záhrade a dodáva priestoru hĺbku a navyše rozširuje priestor. 

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

7. Viacúrovňové platformy

Vytvorením viacúrovňových platforiem môžete dosiahnuť vizuálne zväčšenie priestoru záhrady. 

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

8. Pravda alebo nepravda?

Zdá sa, že cez tento bizarný priechod v stene sa dostanete do miesta obklopeného zeleňou. V skutočnosti sa jedná o veľmi kvalitný dekoratívny plagát. Nie je to zlý nápad, však? 

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

9. Prenosná fontána 

Takáto fontána z rôznych veľkostí nádrží prináša do záhrady rozmanitosť a vďaka svojej kompaktnej veľkosti je vhodná aj pre najmenší pozemok. 

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

10. Jednoduchá kamenná priečka

Jednoduchá kamenná priečka rozdeľuje územie na rôzne zóny. Vďaka tomuto členeniu bolo možné vytvoriť útulnú relaxačnú zónu na niekoľkých metroch štvorcových. 

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

11. Ostrov s kvetinovými rastlinami v strede trávnika

Neguje rovnomernú plochu a blokuje výhľad do záhrady. 

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

12. Mini potok s brehmi kamienkov a kameňov

Je veľmi podobný prírodným. Priťahuje pozornosť a zároveň ju odvádzaod veľkosti záhrady. V potôčiku voda netečie, ale stojí tak ako v jazierku.

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

13. Účinok zrkadlenia

Na malej ploche môžete dokonca umiestniť dekoratívny rybník . Je zrejmé, že rezervoár bude malý, ale aj to prispeje k požadovanému optickému zaostreniu. Pokojná vodná plocha, ako zrkadlo, odráža na svojom povrchu oblohu, mraky a všetko, čo je okolo rybníka. Vďaka tomuto efektu sa záhrada javí ako väčšia. Efektný je tiež podlhovastý obdĺžnikový tvar nádrže: táto konfigurácia oblasť vizuálne predlžuje. 

V malej záhrade vyzerajú geometrické tvary skvele: štvorec, obdĺžnik a kruh. Prvky takýchto konfigurácií vnášajú poriadok a jasnosť do štruktúry celého záhradného pozemku - či už ide o kvetinovú záhradu, terasu  alebo  rybník. Úzke hladké chodníky a priame ploty pomôžu opticky zväčšiť záhradu.

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

14. Zelené akcenty

Pri výbere zelených „obyvateľov“ pre malú záhradu dávajte prednosť nízkym stromom a kríkom. Ide napríklad o javor Hollosum Globosum, rastlinu „Nana“ v tvare hnedého bôbu alebo babylonskú vŕbu „Umbraculifera“. V závislosti od miesta výsadby budú títo zelení asistenti schopní účinne zdobiť hranice lokality alebo zvýrazňovať pozoruhodné akcenty. Ako napríklad stonka ruže „Schneewittchen“: keď kvitne, je jednoducho nemožné z nej strhnúť oči. Tento ker vyzerá obzvlášť pôsobivo na priesečníku optických osí.

 

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

15. Originálne prvky dekorácie 

Ďalší krok k úspešnému návrhu malej záhrady sú napríklad neobvyklé sochy, pôvodné kvetináče pre rastliny a pekné lampy priťahujúce pozornosť. Skromnosť záhrady vtedy naozaj ide bokom.

 

15 skvelých nápadov pre malé záhrady

 

Samotné príslušenstvo by však nemalo preťažovať priestor, pretože jednoduché čisté línie vždy vyzerajú elegantnejšie ako hromada fantastických detailov.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Záhrada v štýle Hi-tech

 

Ako si správne vybrať typ vodnej nádrže na záhrade?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrady

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: archív časopisu Mein schöner Garten, Elke Borkowski, Classic Garden Elements, Ursel Borstell, Annette Timmermann, www.plus.dk

 

Autor: Ivan Nôta