Kto by ňom netúžil? Asi väčšina z nás si vie predstaviť bývanie v podkroví, zaliate od rána do večera slnečným svetlom. Architekti, stavitelia ale aj obyvatelia podkroví, bývajúci predtým aj v iných typoch obydlí, sa jednoznačne zhodujú v presvedčení, že v nijakom inom bývaní človek nedosiahne toľko súkromia, čara a originality, koľko sú schopné vytvoriť šikmé steny a okná s vyhliadkou do neba. Psychológovia hovoria, že prostredie podkrovia vynikajúco vplýva na ľudskú psychiku, k čomu práve prispieva aj ničím nerušený výhľad do širokého okolia.

 

Podkrovný byt

 

V dnešnej dobe už nemusíme brať do úvahy, ani výpovede niektorých odporcov tohto typu bývania, o podkroviach prehriatych ako sauny alebo opačne chladničkách, na ktoré sa podkrovie mení vplyvom striedania sa počasia v ročných obdobiach. Ak však má bývanie v podkrovnom byte byť skutočne bezproblematické a príjemné, treba dodržať pri jeho výstavbe či dostavbe niekoľko dôležitých podmienok.

 

Podkrovný byt

Aby ste v podkroví boli schopní riešiť vlastné predstavy a vytvoriť veľkopriestorové línie, mal by byť jeho priestor dostatočne veľký. Veď pre pohodlné bývanie pre 3-4 člennej rodiny je v súčasnosti potrebná minimálna úžitková plocha 100 m2. Pokiaľ sa na výstavbu podkrovia ešte len chystáte, rátajte s tým, že na vytvorenie takejto úžitkovej plochy budete potrebovať celkovú plochu podlažia cca 400 m2. Do úžitkovej (podlahovej) plochy sa v prípade podlažia podľa normy započítava len plocha, ktorá má minimálnu svetlú výšku 1 300 mm a viac. Svetlá výška je minimálna využiteľná výška definovaného priestoru od základnej roviny, teda v prípade bytu je to jeho minimálna výška.

 

Podkrovie môže mať po obvode aj nižšiu svetlú výšku, netreba však zabúdať na to, že priestory nižšie ako 1 100 mm už nemáte ako prakticky využiť. Avšak ak do nich umiestnite na mieru vyrobený policový systém, alebo tam umiestnite zaujímavú dekoráciu, môžu spĺňať estetickú funkciu. Pozor treba dávať aj na to, že normou predpísaná svetlá výška obývaných miestností v podkrovných priestoroch musí predstavovať najmenej 2 600 mm a len v prípade rekonštrukcií smie byť znížená na 2 500 mm. Oproti povolenej minimálnej svetlej výške bytu na normálnom podloží je to rozdiel 300 mm. Ak tvoria časť vášho interiéru trámy, ich podchodná výška sme byť minimálne 2 100 mm.

 

Pri stavbe podkrovia sa tak prirodzene vytvorí mnoho miest s nedostatočnou podchodnou výškou. Dobré je ich napriek tomu využiť – napr. na stavbu terás alebo lodžií.

Najpodstatnejší pre budúce podkrovie je typ krovu a strechy, pod plochou ktorej má byť podkrovie umiestnené. Najviac podchodnej výšky poskytujú sedlová a manzardová strecha, ktoré by mali byť postavené s ideálnym sklonom 35-55°C. Tieto druhy striech poskytujú nielen dostatočnú podchodovú výšku ale aj 2 rovné múry na štíte, ktoré zvýšia veľkosť využiteľnej plochy stien.

 

Typ strecha a krovu však ovplyvňuje nielen veľkosť užívateľnej plochy bytu, ale zároveň má vplyv aj na jeho tepelnú pohodu. Ak je sklon strechy menší ako už spomínaných 45°C, hrozí prehrievanie sa interiéru, čo je však možné eliminovať použitím vhodnej kvality a farby strešnej krytiny alebo voľbou vhodného strešného plášťa.

 

Podkrovný byt

 

Tepelná pohoda v podkrovnom byte

 

Čo sa tepelnej pohody podkrovného bytu týka, nemenej dôležitá je však aj jeho orientácia vzhľadom k svetovým stranám, pretože podkrovné byty sú v porovnaní s bytmi na ostatných poschodiach viac zaťažované poveternostnými vplyvmi, napr. vetrom, no a samozrejme, v prípade orientácie bytu na juh alebo juhozápad, môže byt trpieť preslnením. V takomto prípade sa na južnú fasádu budujú vikiere s tienením. Opačne je to so severnou stranou, ktorá je najmä v chladnom období akýmsi vetrolamom. Okná na nej by mali byť menšie, no a samozrejme, fasádu je treba kvalitne zaizolovať.

 

Pre budovanie podkrovných bytov je rozhodne najvyhovujúcejší krov s prázdnou väzbou, ktorý dovoľuje využiť kompletný priestor, ktorý nenarúšajú žiadne oporné stĺpy, akoby to bolo v prípade plnej väzby. Ak je sklon strechy vyšší, vojde sa do podkrovia aj galéria či dvojpodlažné bývanie, ktoré nazývame mezonet. Vtedy je rozumné rozhodnúť sa pre hambálkovú strešnú konštrukciu, ktorú možno zároveň využiť ako základ ďalšieho podlažia.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Dostavba a rekonštrukcia podkrovia

 

Podkrovná kúpeľňa

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Podkrovie

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.immo-mehrwert.de, www.frauschuchmann.de, www.nastroike.com