Podkrovná kúpeľňaSlovami "renovácia obydlia" neoznačujeme iba obnovu priestorov, v ktorých žijeme, ale aj ich prerobenie tak, aby plnili určitý účel, aby bol renovovaný priestor maximálne využitý s tým, že nám bývanie spríjemní a zútulní. Pri menších rodinných domoch staršieho typu, alebo pri chatách s podkrovím potrebujeme čo najviac obývateľného priestoru. Často však práve kúpeľňa v nich zaberá plochu menšej izby, ktorá by sa dala využiť efektívnejšie.

 

Kam ale s kúpeľňou? Napríklad do podkrovia.

 

Kým klasická prestavba podkrovia (zateplenie, obklady, montáž strešných okien) sa javí v celku, ako jednoduchá, prerábanie podkrovia na kúpeľňu je zložitejší súhrn úkonov. V prvom rade je potrebné poradiť sa s odborníkmi na elektroinštaláciu, vodoinštaláciu, prípadne s odborníkmi na rozvody plynu. Je potrebné vedieť, či sa dá takáto renovácia podkrovia uskutočniť vzhľadom na umiestnenie inštalačných šácht domu, rozvodu kúrenia a umiestnenia kanalizačného zvodu budovy. Navyše je potrebný stavebný plán, ktorý zahŕňa rozvrhnutie pôdorysu prestavby, ale aj výškové pomery v priestore.

 

 

Podkrovná kúpeľňa

 

Podľa týchto rozmerov sa určuje objem stavebných materiálov, ale aj rozmery hotových výrobkov (vaňa, prípadne WC misa). Rozmery sú veľmi dôležité hlavne kvôli priestorovej rozlohe po nainštalovaní kúpeľňových zariadení. Ak si na takéto úkony sami netrúfame, bude potrebné privolať odborníkov, ktorí nám tieto plány vyhotovia. Je to lacnejšie a výhodnejšie, ako odstraňovanie škôd, spôsobených našimi laickými zásahmi do podkrovia.

 

 

Ergonómia v podkrovnej kúpeľni

 

schémaDôležitý je aj pohľad statika na záťaž, ktorá nám vznikne inštaláciou sanity, prestavbou podkrovia, ale napríklad aj vaňou plnou vody. Vzhľadom na vlhké prostredie, ktoré bude v podkrovnej kúpeľni panovať je viac, než nutná dôkladná izolácia podlahy a stien. Dôležitá je tiež takzvaná nadmurovka. Keďže podkrovný priestor je tvorený šikmými strešnými stenami, nebolo by možné na ne namontovať napríklad umývadlo tak, aby si človek nemusel vzhľadom na zošikmenie stropu k nemu kľaknúť.

 

Tento problém rieši takzvaná nadmurovka. Priestor podkrovia sa síce zmenší, no zároveň sa dajú do dutého priestoru medzi nadmurovkou zakomponovať rôzne poličky, či odkladací priestor. Výška obývateľného podkrovia je určená normou. Mala by byť 260 cm ( v niektorých prípadoch 250 cm). Ak má podkrovie sklon 45° a osoba v ňom stojaca 180 cm môže takáto osoba stáť vzpriamene asi 70 cm od obvodovej steny. To zodpovedá výške nadmurovky 110 cm. V našom prípade je výška nadmurovky potrebná minimálne 130 -140 cm (viď schému).

 

Podkrovná kúpeľňa

 

Veľkosť nadmurovky priamo závisí rozvrhnutia inštalácie vane, umývadla, sprchy, ale aj napríklad wc misy. Ideálne je umiestniť umývadlo napríklad na nezníženej časti podkrovia (na kolmej stene), pretože musíme rátať s tým, že nad umývadlom je potrebné zrkadlo. To sa na šikmú stenu nainštalovať nedá a riešenie napríklad rôznymi menšími zrkadlami na vysúvacích držiakoch nebýva vždy šťastné. Ak však montujete umývadlo na zošikmenú časť podkrovia, nadmurovka musí byť približne 160 cm vysoká. Táto výška vyplýva z toho, že dospelý človek pri umývaní v umývadle stojí asi 50 cm od steny, no zároveň má tendenciu predkláňať sa.

 

Podkrovná kúpeľňa

 

Ak máme vyriešené rozmerové plánovanie podkrovia, statický posudok a vyvedené vodoinštaláčné a kanalizačné rozvody, môžeme sa pustiť do práce. Rôzne tvarové riešenia kúpacích vaní nám zabezpečia efektívne využitie priestoru. Pri osadení vane dbáme na presnosť. Vaňu obmurujeme napríklad ľahkými tvárnicami, ktoré sa dajú ľahko rezať na mieru.

 

Z nich vymurujeme aj podestu. Po zatvrdnutí hrubej stavby obložíme vaňu vhodnými obkladačkami. Ako sme už spomínali, pri dostatočne veľkom priestore podkrovia môžeme do tohto priestoru vhodne namontovať nielen umývadlo, WC, ale napríklad aj práčku. V podkrovnej kúpeľni vždy zabezpečíme vhodné vetranie.

 

Nebojme sa experimentovať s netradičnými postupmi. Napríklad zrkadlové obklady vyčarujú aj z malého priestoru ilúziu zväčšenia rozmeru. Použitím vhodných doplnkov môžeme staré a nevzhľadné podkrovie zmeniť na malú wellnes oázu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Strešné okná a vikiere pre dobré svetlo v podkroví

 

Strešná terasa v podkroví

 

Ďalšie zaujímavosti na tému Podkrovie

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: stadtmakler.net, baunetzwissen.de, decorwind.ru, www.msant.ru