Aj vy snívate o pohodlnom relaxe nad strechami domov a blízkosťou oblakov? Ak máte rodinný dom alebo sa chystáte do jeho výstavby, tento sen sa môže stať skutočnosťou. Splní vám ho strešná terasa.

 

.ratgeberzentrale.de

 

Ešte šťastie, že strecha nie je jednoducho len konštrukčným prvkom, ktorý ochraňuje stavbu pred dažďom a ďalšou nepohodou počasia. Ak trochu popremýšľate a poradíte sa so skúseným architektom, dokáže pre vás spolu s kvalitnou firmou vytvoriť rajskú záhradu pokoja a nerušeného odpočinku  a podľa možností aj intímneho prostredia v exteriéri, navyše so skvelým výhľadom.

 

Jednoduchšie samozrejme je, ak sa pre strešnú terasu rozhodnete ešte pred výstavbou nového domu. Stane sa tak súčasťou projektu, čím sa zjednoduší jej výstavba. Obavy však mať nemusíte, ani pokiaľ pôjde o realizáciu terasy už v hotovej streche.

 

.ratgeberzentrale.de

 

 

Čo sú teda terasy?

 

Terasy by sa nazvať aj zväčšenými balkónmi. O terase začíname hovoriť vtedy, ak hĺbka balkóna presiahne 1 500 mm. Je to teda pochôdzna plocha, ktorá môže nachádzať v ktorejkoľvek úrovni domu. Môže sa nachádzať na poschodiach, prízemí i na spomínanej streche. Môže byť  prirodzeným predĺžením interiéru do exteriéru a niekedy môže prepájať i niektoré časti bytu, napríklad kuchyňu s jedálňou či obývacou časťou bytu alebo rodinného domu. Aby boli priestory terás, nachádzajúcich sa vo výške bezpečné, musí byť ich plocha, ktorá nie je ohraničená obvodovými múrmi či presklenými stenami, zakončená spoľahlivým zábradlím.

 

Terasa v šikmej streche

 

Často sa terasy stávajú skvelým riešením pre využitie priestoru s nízkymi časťami podkrovia, ktoré nedosahujú dostatočnú svetelnú výšku pre bývanie. Takéto priestory sa nachádzajú väčšinou po celom obvode podkrovia. Priestor pre budúcu terasu  sa teda vytvorí tak, že fasáda podkrovia sa posunie oproti hlavnej fasáde domu viac do vnútra domu. Ak chceme využiť dokonale celý priestor, posunieme ju až na miesto, kde podchodová výška budúceho podkrovia dosiahne minimálnu svetlosť 2 100 mm. V takomto prípade môžeme hovoriť o ideálnom využití priestoru.

 

Zastrešenie terasy

 

Iným spôsobom výstavby strešnej terasy je jej vysunutie pred fasádu, kde sa upevní na konzolách. Ak sa so strešnou terasou rátalo hneď pri projektovaní domu a bol na ňu vytýčený dostatok miesta, môžeme sa veľkoryso rozhodnúť pre priestrannú terasu. Ak však pôjde o dostavbu terasy v podkroví, musíme počítať s tým, že nás bude niečo stáť a preto by to s jej veľkosťou nemali preháňať. Okrem toho, musíme rátať i s tým, že každým pribúdajúcim metrom štvorcovým terasy, sa zároveň ochudobňujeme o kúsok obývateľného bytového priestoru.

 

Pri plánovaní strešnej terasy premýšľajte. Skúste si na nej rozvrhnúť zóny podľa vlastnej predstavy jej využitie. Ak si chcete skutočne užívať bezstarostného pohodlia, znamená to, že ak chcete na terase stolovať i príjemne relaxovať na ležadle, musí mať dostatočnú rozlohu na obe činnosti bez toho, aby ste pri každom rozložení ležadla, museli odsúvať stôl.  

 

Strešná terasa v podkroví  

 

Čo vás čaká pri dobudovaní strešnej terasy v podkroví?

 

Ak máme hotový projekt, môžeme sa pustiť do zloženia krytiny z príslušnej časti strechy alebo poprípade upraviť krovnú konštrukciu. Podľa projektu bude však možno ešte pred započatím tejto práce, potrebné postaviť obvodové steny terasy, ktoré ju budú vymedzovať. Podobne tak, je rozumné ešte pod pôvodnou strešnou krytinou, osadiť vstupy na terasu a taktiež , ak si to stav domu vyžaduje, zatepliť podlahu a potom položiť podlahovú krytinu. Pri dostavbe terasy tak týmto spôsobom pracujeme chránení pred nepriazňou počasia, až do chvíle, kým neodstránime strešnú krytinu.

 

Čo sa zateplenia podlahy terasy týka, zatepľujeme ju preto, aby sme zabránili únikom tepla cez strop vykurovanej miestnosti pod ňou. I pri výbere samotnej podlahy musíme myslieť na jej kvalitu. Podlaha na našej terase musí byť v prvom rade vodotesná a taktiež kvalitná, aby dokázala odolávať vplyvom nepriaznivého počasia. Mala by byť mrazuvzdorná a tiež nenamŕzavá.

 

Rozoberanie strechy, pokiaľ si terasu budujete svojpomocne, nepredstavuje namáhavú prácu. Čo však je viac ako potrebné, je prítomnosť statika pri projekte. Ten nám totiž určí, kde bude treba rozoberané krovy zabezpečiť stĺpikmi, podmurovkami alebo vymurovaním už spomínaných obvodných múrov. Až po zabezpečení strechy budeme môžeme začať odstraňovať jej časti, vrátane podhľadov, lát, krokiev i izolácie. Nakoniec nás bude čakať dobudovať nové zakončenie strechy a samozrejme, dobudovanie časti odkvapového systému.

 

Zastrešenie strešnej terasy

 

Rozhodnutie, či chceme terasu zastrešiť, záleží len od nás. Ak si chceme skutočne užiť všetky výhody terasy, bude investícia do prekrytia veľmi rozumná. Strešná terasa sa totiž nachádza na poslednom podlaží, čo znamená, že sa nachádza pod otvoreným nebom. Je teda neustále vystavovaná vplyvom počasia a tie nepredstavujú len sneh a dážď, ale i vietor a tiež slnko.

 

Zastrešenie môžeme riešiť tak strieškou, ktorá bude nadväzovať na konštrukciu strechy systémom predĺženia jej krovov, alebo ju bude tvoriť samostatná markíza. Možností pre vybudovanie markízy máme naporúdzi hneď niekoľko. Môže byť uchytená do nosnej obvodovej steny, vysunutá z priečelia s pomocou konzol alebo postavená na podporných stĺpikoch.

 

Ako zastrešenie nám môže vhodne poslúžiť aj pohyblivá pergola, chrániaca najmä pred slnečnými lúčmi. Prístup na terasu môžeme pokojne riešiť podľa vlastných potrieb a možností. Ideálnym spôsobom sú však presklené dvere, najlepšie zasúvacie, aby nás zbytočne neoberali o využiteľnú plochu. Ak si ich nemôžeme dovoliť, zaobstarajme si aspoň dvere, ktoré sa budú otvárať smerom dovnútra interiéru a nie do terasy.

 

A nakoniec ešte niečo o výškovom umiestnení terasy. Strešná terasa by mala mať zaistený správny sklon kvôli voľnému odtoku dažďovej vody. Pokiaľ nám to dispozícia dovoľuje, je dobré umiestniť terasu o niečo nižšie ako je úroveň interiéru, aby sme predišli zatekaniu do jeho priestorov. Rozdiel medzi týmito dvoma úrovňami vyriešime jednoduchými nízkymi schodmi aspoň s jednými či dvoma stupňami, aby ich prekonávanie nespôsobovalo problém ani deťom či starším členom domácnosti.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Materiály pre rekonštrukciu podkrovia

 

Podkrovná kúpeľňa

 

Ďalšie články, rady a tipy na tému Strechy

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.sunshine.de, www.ratgeberzentrale.de, www.klintsy.ru, www.o-terrasah.ru