Hoci je dnes záhradný nábytok vyrábaný prevažne zo skutočne kvalitných materiálov, správnou starostlivosťou oň, dokážeme nielen zachovať dlho jeho pekný vzhľad, ale samozrejme i predĺžiť jeho životnosť.

 

záhradné sedenieSedenie v záhrade si vyžaduje starostivosť o záhradný nábytok

 

Drevený nábytok

 

Tie časti dreveného nábytku, ktoré sú zapustené do zeme musia byť dôkladne ošetrené proti pôsobeniu vlhkosti a to vodovzdorným náterom. Jeho vrstva musí siahať až nad úroveň terénu. Aj nadzemné časti je potrebné chrániť a to buď bezfarebným náterom, kedy necháte vyniknúť prirodzenej kresbe dreva alebo krycím farebným náterom.

 

Nábytok z tíku

 

Často sa stáva, že tíkový nábytok časom zosivie, je to pre tíkové drevo prirodzený jav jeho starnutia. Ak chcete jeho farbu oživiť, v žiadnom prípade nesiahajte po lakoch a moridlách! Úplne postačí ak nábytok raz do roka natriete kvalitným prostriedkom na čistenie a zosvetlenie dreva alebo ho jednoducho umyjete vodou s prírodným mydlom a prekefujete kefou s hrubšími štetinami. Nábytok nikdy nečistite drôtenou kefou!

 

Ošetrovanie tíkového nábytkuDoporučuje sa aj ošetrenie tohto dreva tíkovým olejom, ktorý treba naniesť štetcom alebo pomocou utierky. Tíkové drevo čistite vždy v smere letokruhov. Väčšina druhov driev, ktoré neprejdú procesom povrchovej úpravy nadobudne časom pri dlhšom pôsobené poveternostných vplyvov získa na svojom povrchu striebrosivú patinu. Tú je možné odstrániť prebrúsením povrchu nábytku.

 

Tíkové drevo je tak odolné vplyvom počasia, že ho môžete v exteriéri nechať celú zimu. Ak ho napriek tomu chcete uskladniť, nájdite preň radšej chladnejšie miesto. Dlhodobým pôsobením neprirodzeného prostredia by ste mu mohli uškodiť a stratil by na svojej kvalite.

 

Plastový nábytok

 

Údržba plastového nábytku skutočne nie je náročná. S bežným znečistením si poradia všetky v obchodoch dostupné čistiace prostriedky a teplá voda. Horšie však je ak sa nám na plaste vytvoria ryhy a škrabance. Špina sa v nich rýchlejšie usadzuje a agresívne sa do nich „zahryzne“. Pomôžete si proti nej pomocou leštiacej pasty, ktorú nanesiete na povrch a preleštíte ho plsťou alebo kúskom mäkkej handričky. Leštite krúživými pohybmi a jemne pritom na povrch pritlačte. Malé ryhy zmiznú, tie hlbšie sa aspoň čiastočne eliminujú.

 

Na trhu existuje niekoľko druhov špeciálnych pást na plasty, ktoré obsahujú okrem brúsnych častíc aj častice voskov, ktoré sú schopné vyhladzovať nerovnosti povrchov.

 

Kovový nábytok alebo kovové časti

 

Ošetrovanie záhradného nábytku Ak sa na vašom nábytok po zazimovaní vytvorila jemná hrdza, najjednoduchšie si s ňou poradíte mydlovou vodou jemnou handričkou. Pomôcť by vám mohol aj kúsok zubnej pasty. Povrch pribrúsi a odstráni jemné škrabance. Nábytok však potom musíte opláchnuť, najlepšie teplou vodou. Špina zo stromov a ovzdušia, ktorá sa usadí v otvoroch, najlepšie odstránite malou metlou alebo kefou s mäkkými štetinami.

 

Ratan a bambus

 

Hoci je nábytok z ratanu a bambusu veľmi obľúbený, nie je vhodný do vlhkého počasia. Jeho vlastnosti môžeme mierne vylepšiť tým, že ho natrieme bezfarebným lakom alebo systetickou farbou. Biela je pre ratanový nábytok najvhodnejšia, ale farebnosť si môžete jednoducho prispôsobiť podľa potreby okolia.

 

A ešte jedna rada na záver:

 

Pokiaľ nemáte pôsobnosť čistiaceho prostriedku overenú, vždy pred jeho použitím vykonajte skúšku napr. na spodnej alebo zadnej strane nábytku. Aby dosiahol váš záhradný nábytok naozaj takú životnosť, ako mu pripisujú výrobcovia, nasledujte vždy ich rady a upozornenia.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Aké má byť kvalitné záhradné posedenie?

 

Záhradný a terasový nábytok

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Záhrady a okolie domu

 

16.07.2009© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: womens-day.ru