Je zaujímavé, že hoci má výstavba klasických dreveníc na Slovensku bohatú tradíciu, v dnešnej dobe dávajú záujemcovia o nové rodinné domy, prednosť iným stavebným materiálom, ako pred stáročiami overeným drevom. Drevené domy tvoria na území našej republiky len niečo vyše 5 % zástavby rodinných domov, a to i napriek skutočnosti, že drevený dom sa vynikajúco hodí do scenérie horských oblastí a v porovnaní s domom z kameňa sú napr. náklady na jeho vykurovanie nižšie o jednu tretinu.

 

Drevo a domy

 

Lákavým argumentom by mala byť aj ich nižšia nadobúdacia cena, ale ak sa jedná skutočne o dodávku kvalitnej stavby, rozdiel cien medzi stavbou domu z klasických materiálov a drevodomu, predstavuje pre stavebníka úsporu nákladov približne len o jednu desatinu.

 

Domy z dreva sa rozdeľujú na dva druhy. Prvú skupinu tvoria montované domy, ktoré sa stavajú z rámovej konštrukcie vyrobenej z masívneho dreva. Do týchto pevných rámov sa v ďalšej fáze výstavby vkladajú veľkoplošné, ekologicky nezávadné časti z dreva pokrytého sadrokartónom a vysokoúčinnou izoláciou, tzv. sendviče.

 

Výstavba takýchto domov môže prebiehať z prefabrikových, teda presných, vopred vo výrobných halách vyrobených dielov, alebo spôsobom, kedy sa jednotlivé stavebné prvky zhotovujú priamo na stavenisku. Prvý spôsob je výhodný pre rýchlosť výstavby rodinného domu, pri druhom spôsobe sa neopomenuteľnou možnosť flexibility v prípade dodatočných požiadaviek stavebníka.

 

 

Druhú skupinu drevených domov tvoria zruby, ktoré sa zhotovujú z masívnych opracovaných kmeňov stromov. Jednou z najvyhovujúcejších drevín je napr. pevná a stabilná severská borovica, ktorá v dôsledku náročných klimatických podmienok v miestach svojho výskytu (Severná Európa) rastie len veľmi pomaly a jej drevo tým pádom obsahuje len nízke percento vlhkosti. Prednosťou sú aj jej tepelnoizolačné vlastnosti.

 

Ceny drevených zrubov sú v porovnaní s cenami montovaných drevených domov vyššie približne o 150 – 200 € na meter štvorcový

 

 

Spracovanie dreva

 

Jednou z podstatných vlastností určujúcich kvalitu budúcej stavby je v prvom rade optimálna vlhkosť dreva, preto je nutné ho pred zapracovaním dôkladne vysušiť. Masívne hranoly sa sušia na vlhkosť 17 ± 2%. Iba kvalitne vysušené drevo už viac nepracuje a nepraská. Vysušené drevo ide ďalej na impregnáciu, zvyšujúcu jeho odolnosť voči hnilobe, plesniam a hmyzu a v neposlednom rade aj odolnosť voči ohňu.

 

Po impregnácii drevo prechádza prísnou kontrolou kvality, už vopred očíslované kusy sa naukladajú na palety, zabalia sa do nepremokavých obalov a pripravia sa na následný transport na konkrétne stavenisko.

 

 

Drevo a domy

 

Výhody drevo domov

 

Drevo pôsobí veľmi teplo, príjemne a vytvára upokojujúcu atmosféru. Človek žijúci v drevenom dome, je na tom vlastne podobne, akoby chodieval každý deň na prechádzky do lesa. Nielenže žije v prostredí zdravom, ale navyše aj vysoko estetickom a ekologickom.

 

Ďalšou nemenej podstatnou výhodou drevených stavieb, je nesporne ich nízka energetická náročnosť. K nej zaváži aj fakt, že ľahké drevené konštrukcie nedokážu akumulovať teplo. Tento „naoko“ nedostatok dreva, sa pri použití pružného vykurovacieho systému dá práve vynikajúco využiť v prospech drevostavieb. Okamžité tepelné straty sú veľmi nízke a nízka je i spotreba energie používanej na prípadné temperovanie stavby. Náklady na vykurovanie sú v niektorých prípadoch až o vyše 100 € nižšie ako v prípade domov postavených z klasických stavebných materiálov.

 

DREVODOMY Drevodomy sa vďaka suchým stavebným procesom dajú postaviť už za 2-3 mesiace a ich výstavbu neohrozujú ani vrtochy zimného počasia. Rýchlosť vyhotovenia stavby sa pozitívne prejaví aj na šetrení úrokov pri hypotéke.

 

Pretože majú konštrukčné časti drevených domov v porovnaní s murovanými nižšiu hmotnosť, šetria sa ďalej nielen náklady na prepravu materiálu ale i časť nákladov na zemné práce, pri ktorých nie je nutné využívať ťažké mechanizmy.

 

No a nakoniec? Keďže stavba prebieha suchými procesmi, znižuje sa i výskyt stavebného odpadu, ktorého navyše konečná likvidácia neškodí životnému prostrediu.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Nulové domy

 

Montované nízkoenergetické domy

 

Ďalšie články na tému Domy

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.excellentdecoration.com, www.teakdoor.com, www.woodhouses-magazine.ru, www.gd-home.com