Výber drevenej podlahyDrevené podlahy sprevádzajú naše bývanie už po desiatky rokov. Aj keď ich poslednou dobou z trhu vytláča lacnejší laminát, ktorý ma povrchovú úpravu veľmi podobnú drevu, drevený originál si ešte stále drží svoju poprednú pozíciu v obľube podlahových materiálov.

 

Ak sa neviete rozhodnúť medzi drevenou a laminátovou podlahou, urobte jednoduchý test. Zoberte do ruky po jednom dielci z oboch materiálov a verte, že rozdiel ucítite. Drevo je totiž na dotyk jednoznačne teplejšie a príjemnejšie.

 

Pri výbere drevenej podlahy treba v prvom rade myslieť na to, aby spĺňala požadované technické kritériá, aby sme správne odhadli jej záťaž ale i možnosti údržby. Pretože drevo je prírodný materiál, ktorý je pomerne mäkký, jeho povrch by mohol veľmi rýchlo poškriabať.

 

Výber drevenej podlahy

 

Tvrdosť dreva určuje jeho hustota, ktorá predstavuje podiel medzi hmotnosťou dreva a jeho objemom. Hustotu ovplyvňuje prostredie, v ktorom drevina rastie. V zásade platí, že drevo stromov rastúcich vo vyšších polohách, kde je teplota ovzdušia nižšia, je hustejšie a teda tvrdšie. Exportom takéhoto dreva sú známe najmä Indonézia, Čína, Južná i Severná Amerika a Afrika.

 

Čo by ste mali vedieť o vlastnostiach dreva pri výbere podlahy?

 

Podľa tejto fyzikálnej vlastnosti sa druhy dreva rozdeľujú do niekoľkých skupín.

 

1. veľmi mäkké drevo: smrek, jedľa, borovica, limba, topoľ, lipa, vŕba

2. mäkké drevo: douglaska, jalovec, smrekovec, jelša, breza

3. stredne tvrdé drevo: platan, gaštan, brest, lieska

4. tvrdé drevo: dub, buk, čerešňa, javor, agát, hrab, céder, orech, jabloň, hruška, slivka

5. veľmi tvrdé drevo: tík, bambus, eukayptus, iroko, wenge

 

Ďalšiu skupinu tvoria dreviny, ktorých drevo sa vyznačuje mimoriadnou tvrdosťou. Ide o exotické dreviny akými je napríklad padauk či afzénia. Spôsob pestovania exotického dreva, teda to, či vyrastá na plantážach alebo voľne v prírode, môže spôsobovať aj mierne rozdiely v jeho tvrdosti a kvalite. Tvrdosť dreva sa určuje stupňom jeho tvrdosti.

 

Výber drevenej podlahy

 

Jedným z najobľúbenejších druhov drevín rastúcich aj na našom území je dub. Vybrať si môžeme z niekoľkých typov jeho povrchových úprav. Jeho drevo je pôvodne žltohnedé a hodí sa do všetkých štýlov interiéru. Často sa o ňom v tejto súvislosti hovorí ako o nadčasovom materiály. Je odolný proti námahe, znesie dobre aj vysoké zaťaženie. Jeho farba je veľmi stála, slnečné žiarenie ju nedokáže narušiť. Navyše je aj tvarovo stály, napúča len nepatrne. Vďaka tomu sa hodí aj do bytov a panelových domov, kde často presušený vzduch inak spôsobuje aj vysychanie a následné rozostupovanie drevených podláh.

 

Prifarbovaním pomaly rastúceho dubového dreva čpavkom, vzniká nový druh dubovej podlahy. Jej drevo má hladkú štruktúru, hnedú farbu a úpravou zvyšuje sa i jeho tvrdosť. Dub morený dáva interiéru veľmi ušľachtilý výraz a svojimi vlastnosťami sa pomaly približuje kvalite exotického dreva. Stupeň jeho tvrdosti je až 5,6.

 

 

Výber drevenej podlahy  

 

Len o niečo nižšiu tvrdosť ako dub európsky majú aj breza a buk. Breza má svetlé drevo s občasnými hrčami, ktoré však len podporia jej prirodzený vzhľad.

 

Bukové drevo je veľmi nenápadné a nevýrazné s červenkastým odtieňom. Pozor, vplyvom vlhkosti pomerne rýchlo mení svoj tvar a napúča.

 

Výber drevenej podlahy

 

Kvalitné drevo s výbornou tvrdosťou je aj drevo jaseňové, ktoré dosahuje stupeň tvrdosti 4, 0. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti zaťaženiu, je elastické a veľmi tuhé.

 

Medzi mäkké drevá medzi slovenskými drevinami patria ihličňany borovica so stupňom tvrdosti 1,6 a smrek s 1,3. Borovicové drevo je svetlé s veľkým počtom tmavšie sfarbených hŕč, ktoré sa pod vplyvom svetla často sfarbia do červenohneda. Pôvodne biela farba smrekového dreva sa vplyvom svetla mení cez žltkastú až takmer do béžovej. Hrče v jeho dreve umocňujú jeho príjemný prírodný vzhľad.

 

Nízku tvrdosť niektorých drevín možno kompenzovať väčšou hrúbkou kvalitnej nášľapnej vrstvy.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Typy drevených podláh

 

Pokladanie parkiet, vrkočový vzor a iné

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Podlahy

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.skv-tv.ru, www.constructionandrepair.ru, www.proektstroy.ru, www.polydoma.ru, www.imagenesdemueblesymadera.com