Ako postaviť štýlovú okrasnú studňuMedzi štýlové záhradné doplnky patrí aj okrasná studňa, ktorá vytvorí atmosféru pohodlia a určite nezostane bez povšimnutia. Takáto záhradná ozdoba sa dá využiť mnohými spôsobmi, napríklad na pestovanie kvetín, ale môže tiež slúžiť ako samostatný doplnok k patiu či oddychovej časti záhrady.

Základnou funkciou okrasnej studne nie je získavanie vody, aj keď aj to je možné, ale plní prevažne estetickú funkciu. Okrasné studne môžete kúpiť v mnohých variantoch. No môžeme si ju postaviť aj sami. Z kameňa a dreva, prípadne len z dreva. Pre milovníkov novodobejších materiálov je k dispozícii napr. asfaltový šindeľ, ktorý možno využiť na pokrytie striešky. Nevyhnutným detailom je otočný "rumpál" so zaveseným vedrom. Ak sa vám niekde na pôjde povaľuje staré drevené koleso, máte vyhraté. Ak nie, musíte si ho zohnať, prípadne postaviť studňu bez tohto prvku. V našej bohatej fotogalérií si určite vyberiete z rôznych typov okrasných studní.

 

V dnešnom návode vám priblížime, ako sa stavia jednoduchá okrasná studňa z dreva.

 

Čo budeme potrebovať?

 

Materiál: drevené hranoly, dosky, skrutky, klince, vruty, krytinu, vedro, povraz, háčik, ochranný náter odolný klimatickým podmienkam, drevené koleso.

 

Náradie a pomôcky: nákres, kladivo, meter, uholník, vŕtačka, pílka, stolárske zvierky, brúsny papier, štetec, skrutkovač, dláto, rašple, uhlomer.

 

Ako postaviť štýlovú okrasnú studňuPostup

 

Drevené hranoly narežeme na príslušnú dĺžku a podľa tvaru základne ich následne spojíme do seba. Pôdorys základne môže byť rôznorodý. Môže mať tvar štvorca, obdĺžnika či mnohouholníka. Popisovaná studňa má tvar šesťuholníka (viď obrázok).

 

Trámiky je možné spojiť do seba niekoľkými spôsobmi. Na spomínanej studni sú konce trámikov zadlabané do seba a vytvorili tvar šesťhranu. Celkovo je na seba poskladaných šesť radov v celkovej výške 60 cm. Jednotlivé rady sú v rohoch zoskrutkované do seba a tým vznikol pevný korpus. Na protiľahlých stranách sú skrutkami priskrutkované dlhé trámiky, na ktoré sa uchytila ​​konštrukcia striešky. Vo výške 1,5 m je umiestnený stredový hriadeľ a na jednom z koncov je uchytené drevené koleso. Na konštrukcií striešky sú pribité dosky, na ktorých je položená strešná krytina. Napríklad kanadský šindeľ v tmavo zelenej odtieni.

 

Na záver sa celá konštrukcia obrúsi brúsnym papierom. Na začistenie väčších nezrovnalostí sú použité rašple. Ako ochranný náter je použitý Luxol pínia. Vyznačuje sa veľmi rýchlym zasychaním a je dostatočne odolný proti opotrebeniu. Vzhľadovo vytvára veľmi dobre pôsobiaci povrch. Na otočnú hriadeľ sa uchytí povraz za ktorého koniec sa uviaže oceľový háčik a na ten sa zavesí drevené vedro prípadne akýkoľvek vedro.

 

Galéria nápadov a inšpirácií

 

01.jpg 02.jpg
03.jpg 05.jpg
Ako postaviť štýlovú okrasnú studňu Ako postaviť štýlovú okrasnú studňu
09.JPG 10.jpg
11.jpg 13.jpg
Ako postaviť štýlovú okrasnú studňu 16.jpg
17.jpg 14.jpg

 

Ako postaviť štýlovú okrasnú studňu

Ako postaviť štýlovú okrasnú studňu

 

18.jpg

 

Ako postaviť štýlovú okrasnú studňu

 

Ako postaviť štýlovú okrasnú studňu

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Nová studňa a povolenie na jej výstavbu

 

Revitalizácia a čistenie studne

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Záhrady a studne

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.foto-room.org.ua

Autor: Ivan Nôta