Odolnosť originálnych zemných skrutiekSamozrejme, každý z nás chce, aby mu jeho novo postavený plot vydržal čím najdlhšie. Odolnosť originálnych zemných skrutiek je testovaná na zaťaženie zhora i z boku, takže máte vopred garantované, koľko záťaže spôsobené vlastnou stavbou vrut unesie aj koľko bočného zaťaženia (predovšetkým vetra) vydrží. Pre výšky oplotenia do 160 cm plne postačuje skrutka s priemerom 60 a výškou  550 mm, pre vyššie oplotenie potom používame vruty robustnejšie, ktoré možno zavŕtať do hĺbky až 70mm. Použitie dlhšieho vrutu je závislé aj na kvalite zeminy v mieste zavrtávaní zemných skrutiek. Pre stĺpy brán a bránok sa používajú skrutky  s rozmermi 66 x 700 mm s tromi upevňovacími skrutkami.

 

Vzpery možno riešiť dvoma spôsobmi, jedna z možností je zavŕtanie vrutu zvisle a použitie kĺbovej prechodky, druhá viac používaná možnosť je zavŕtanie na šikmo a vsadenie vzpery priamo do vrutu.

Zemné skrutky si možno vybrať buď oceľové, opakovane použiteľné a s povrchovou úpravou zabezpečujúce vysokú životnosť, alebo plastové s veľmi priaznivou cenou. Zavŕtanie vrutu a následné upevnenie stĺpika je tiež veľmi prosté - menšie typy skrutiek (vhodné pre kotvenie plotu) možno zavŕtať ľahko zavŕtavacou tyčou, prípadne ručným krížom. Následne sa potom vloží stĺpik, pomocou trojuholníkovej vodováhy sa stĺpik zrovná do zvislej polohy a potom sa okolo neho do vrutu nasype kamenný granulát. Tým sa stĺpik spoľahlivo upevní.

 

Nezanedbateľnou výhodou zemných skrutiek je aj ich šetrnosť voči životnému prostrediu. Oplotenie pozemku s pomocou zemných skrutiek možno považovať za dočasný stav a ako taký ju aj prezentovať v prípade že potrebujete stavebné povolenie na stavbu plotu. Pri použití zemných skrutiek nedochádza k znehodnoteniu pôdy, takže po odstránení stavby môžete na rovnakom mieste okamžite treba vysádzať záhon. Hodnota pozemku tak zostáva zachovaná.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Z čoho postaviť záhradný plot?

 

Ako stanoviť výšku plotu?

 

Ďalšie zaujímavé články, tipy a návody na tému Ploty a oplotenia

 

 

5.9.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: svoimirukami.ru

Autor: Ivan Nôta