Pre mnohých ľudí sa význam slova chalupárčenie zúžil doslova na chaotickú prerábku starého domu po prarodičoch, ktorému sa snažia dodať punc modernosti dizajnovými prvkami a vychytávkami. V konečnom dôsledku naplnia tak význam spojenia „päsť na oko“ a ich víkendové bývanie sa zmení na obraz ich samých – stratených v modernom svete. Chalupa tak stratí punc autenticity, znehodnotí sa duch stavby, nehovoriac o zbytočných investíciách do niečoho, čo vôbec nemuselo byť.

 

Ako sa vyvarovať chýb pri rekonštrukcií interiéru chalupy

 

Je potrebné či už pri kúpe, alebo nadobudnutí starého domu uvedomiť si, že bol postavený v iných kultúrno – historicko – spoločensko ekonomických pomeroch a za tie roky získal určitú charakteristickú atmosféru, ktorú môže naša snaha o zmenu zabiť.

 

Domy boli v dobe, keď boli postavené zväčša podriadené ich funkcii a okoliu v ktorom sa nachádzali. Ak narušíme spätosť starej architektúry s okolím, vytvoríme niečo, čo na dané miesto nepatrí a svieti do okolia ako maják nevkusu.

 

Žiadna rekonštrukcia neprebieha hladko, Obzvlášť stresujúce môže byť, ak sa stretneme s na pohľad neriešiteľnými problémami. Veď to viete sami. Kúpite starý dom a odrazu zistíte, že je pre dnešný svet v stave, v akom sa nachádza nepoužiteľný.

 

Typickým príkladom je absencia toalety či kúpeľne. Staré domy boli predsa postavené v čase, keď sa na potrebu chodilo von do „kadibúdky“ a miesto vane sa používalo drevené koryto priamo v izbe. Nemôžeme sa teda čudovať, že hoci v našom dome možno toaletu nájdeme,  s kúpeľňou to bude horšie. Miesto nej však pravdepodobne budeme mať dve veľké miestnosti. Spálňu (pretože v nej kedysi spávali možno aj dve generácie domácich naraz) a kuchyňu (ktorá zároveň fungovala aj ako jedáleň a spoločenská miestnosť).

 

Na obrázkoch vidíme veľmi efektnú možnosť, ako spojiť kúpeľňu priamo so spálňou. Obrovský priestor viacgeneračnej spálne, ktorú budeme využívať len vo dvojici je nenásilne predelený stenou z drevených komponentov a celkovo pôsobí ako majstrovské dielo. V druhom prípade je vaňa priamo v spálni. Keďže pri rekonštrukcií sa prerábala aj stará drevená podlaha, nebol až tak veľký problém s dodatočnou montážou odtokov a prívodu vody.

 

Ako sa vyvarovať chýb pri rekonštrukcií interiéru chalupy

 

Apropo: podlaha. Pri podlahe je najjednoduchšie držať sa pôvodného dreveného dizajnu. Drevená podlaha môže byť prakticky všade. Častým predsudkom ľudí býva to, že ju nemôžu mať vo všetkých miestnostiach. Ale aj v kuchyni, na WC a dokonca aj v kúpeľni drevená podlaha môže byť a všetky tieto priestory prepojí a dodá im na autentickosti. Drevená podlaha pôsobí napríklad v kúpeľniach veľmi sviežo a nevšedne. Je potrebné sa o ňu starať, ale pri pravidelnej údržbe bude slúžiť na veky. V prípade, že pôvodná drevená podlaha nie je prehnitá, určite sa ju pokúste obnoviť, stará drevená podlaha je úžasná. Aj keď bude mať tu a tam nejakú vadu na kráse, uvidíte, že vytvorí príjemnú atmosféru.

 

Ako sa vyvarovať chýb pri rekonštrukcií interiéru chalupy

 

Spálňu sme si teda rozdelili na kúpeľňovú časť a obytnú, čo však s veľkou kuchyňou? Mnohí urobia chybu a predelia ju priečkou v domnienke, že získajú navyše obývaciu izbu s televízorom, audiosúpravou a podobne. Omyl. Veď aj súčasný moderný trend praje spojeniu kuchyne s obývacou časťou, ktoré je doslova bezbariérové. Ak chcete získať určitý priestor napríklad na vizuálne predelenie jedálenskej časti, predeľte túto miestnosť len čiastočne. A hlavne takým spôsobom, aby nepôsobil rušivo.  Dbajte na to, že rovnako kuchyňa, tak aj spoločenská časť by mala byť dostatočne presvetlená.

 

Ako sa vyvarovať chýb pri rekonštrukcií interiéru chalupy

 

Súčasná kuchyňa, to je priestor, ktorý sa od čias našich prababičiek najviac zmenil. Ale ani moderné vybavenie nemusí v chalupe pôsobiť ako päsť na oko.

 

Stačí sa držať dreva a prírodných farieb. Záleží ale aj na zvolených detailoch, vďaka ktorým bude kuchyňa vyzerať vkusne. Dvierka kuchynských liniek , úchytky, obklady a spotrebiče, všetko sa snažte ladiť do jednej farby. Rovnako opatrne vyberajte riady a dekorácie. Starý plechový a smaltovaný riad pôsobí veľmi sympaticky v každom „country“ štýle. Môžu to byť pôvodné formy na pečenie na bábovku, staré príbory, taniere a vôbec všetok starý porcelánový riad, mlynček na kávu a podobne. Platí tu pravidlo držať sa prírodných materiálov a farieb a plasty používať len minimálne.

 

Nech už zveríme rekonštrukciu chalupy odborníkom, alebo ju vykonáme vo vlastnej réžií, vždy by sme sa mali snažiť o zachovanie pôvodných prvkov. Niekedy sa síce pritom môžeme dostať do konfliktu s remeselníkmi, ktorí vám budú tvrdiť, že všetko urobia nové a lepšie – trvajte na svojom. Nechcite nové, ale opraviť to staré. Výsledok vás nadchne. Všetko nejde zachrániť, ale veľa vecí áno. Snažte sa zachovať staré dvere, možno budete musieť osadiť nové kovanie, ale na trhu je z čoho vyberať.

 

Ako sa vyvarovať chýb pri rekonštrukcií interiéru chalupy

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Plasty na chalupu nepatria

 

Niekoľko rád k renovácii drevených parkiet

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Domy a byty

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.jrpdesignandremodels.com, www.mydesiredhome.com, www.interiorclip.com

Autor: Ivan Nôta