chladenie-klimatizacia.jpgPo bláznivom máji, ktorý sa správal ako nevychovaný pubertiak a každú chvíľu trieskajúc dverami vykrikoval: "A just vám nedoprajem slnko!", prišiel o niečo vyspelejší jún. Ten sa aspoň správa, ako sa na prvý letný mesiac patrí.

 

Ale meteorológovia hrozia, že tohtoročné leto bude poriadne horúce, možno oveľa viac ako predtým. Spomínajú až 40-stupňové vyhne. To je možno prijateľná predstava pre kúpaliskových a plážových seladónov, ale už nie tak príjemná pre ľudí v domoch, panelákoch a bytovkách, ktorí nemajú klimatizáciu alebo im klíma nefunguje tak, ako by potrebovali.

 

"To zas bude urgentných zákaziek na inštaláciu a údržbu na poslednú chvíľu," poznamená Jozef Kmeť z firmy Klima LG. Vždy pred letom mávajú nával práce, hoci šíria osvetu, že pravidelný predsezónny servis klimatizácie by sa mal robiť už na jar a že ak budete chcieť montáž klimatizácie až keď udrú horúčavy, zrejme ju nebudete mať doma hneď na druhý deň.

Krásna a chytrá: Čo všetko pre vás spraví nová klimatizácia LG

 

Tí, čo sa spamätali včas, si už môžu užívať príjemnú vnútornú klímu vďaka rôznym novinkám a vylepšeniam, ktoré značka LG tento rok prináša. Najmodernejšie klimatizačné systémy umožňujú oveľa presnejšie nastavenie a pohodlnejšie ovládanie, aj na diaľku, aby ste vy a všetko živé vo vašej domácnosti vrátane zvierat a rastlín mali vždy ideálne prostredie.

 

Ako si v letných horúčavách zachovať chladnú hlavu

 

Najlepšia klimatizácia je zároveň dizajnovo vyladená, aby vyzerala skôr ako štýlový doplnok interiéru než nudná funkčná technológia. "Mne sa páči, že spoločnosť LG sa už dlhšie snaží vyrábať dizajnové klimatizačné jednotky, ktoré prekvapia," hovorí J. Kmeť. "Najskôr v bielom, striebornom a čiernom zrkadlovom (mirror) prevedení alebo dokonca s vzhľadom dreva, môžete si vybrať svetlé alebo čerešňu a iné. Potom prišli dizajnové jednotky metal a napokon veľmi zaujímavá novinka ARTCOOL Gallery."

 

Táto nástenná klimatizácia vyzerá ako obraz, ktorý si môžete zavesiť rovno nad posteľ. Dokonca si umelecké námety zasadené do rámu tejto klimatizácie LG môžete vymieňať, keď vás jeden obraz omrzí. Tichý režim s minimalizáciou spotreby elektriny zaručí, že vás Van Gogh či Klimt nebudú rušiť pri spánku. Typ Gallery je k dispozícii aj v multi split prevedení, čo znamená dve vnútorné jednotky pripojené na jednu vonkajšiu jednotku, takže sa perfektne hodí aj do bytov a domov, kde treba klimatizovať viac oddelených priestorov.

 

Ako si v letných horúčavách zachovať chladnú hlavu

 

Momentálna novinka ARTCOOL Silver v elegantnom striebornom prevedení sa radí do vyššej triedy klimatizácií LG a obsahuje všetky technologické "vychytávky" novej generácie.

 

"Samozrejmosťou je zabudovaná Wi-Fi na pohodlné diaľkové ovládanie cez mobilnú aplikáciu, pohyb lamiel v štyroch smeroch, čo zabezpečí lepšiu distribúciu chladného vzduchu po miestnosti, ďalej je tu špeciálny systém na precízne čistenie vzduchu od škodlivých mikročastíc Plasmaster Ionizer+, automatické čistenie a aktívne riadenie spotreby elektrickej energie, aby vás chladenie nepriviedlo na mizinu. Odolnosť vonkajšej jednotky zvyšuje antikorózna úprava Gold Fin," konkretizuje J. Kmeť.

 

Servis klimatizácie vďaka týmto vylepšeniam môže byť jednoduchší, chod úspornejší a systém odolnejší. Navyše, umožňuje letné chladenie a zimné kúrenie s tou istou jednotkou. Všetky tieto novinky a funkčnosti si viete naživo pozrieť a vyskúšať v bratislavskom showroome firmy Klima LG.

 

Tak ako? Túžite si aj vy schladiť leto klimatizáciou, ale nie ste si istí, či nebudete veľa platiť za elektrinu? Máte v byte veľmi teplo, ale váhate, či je klimatizácia zdravá? Máte už doma klimatizáciu, ale zdá sa vám, že nefunguje dosť efektívne? Ak ste si niektorú z týchto otázok práve položili,  čítajte ďalej.

 

Ako si v letných horúčavách zachovať chladnú hlavu

 

Ako si doma vytvoríte príjemnú klímu

 

• Najlepšie je, keď si klimatizáciu nastavíte na stabilnú teplotu a necháte ju zapnutú, nech sa nemusí stále rozbiehať, lebo vtedy dochádza k najväčším stratám. Je to podobné, ako temperovanie počas zimy.  

• Ak cítite potrebu vyvetrať byt či dom, urobte to skoro ráno, keď je najchladnejšie.  

Okná, obzvlášť tie strešné, je ideálne v lete tieniť. Najmä, ak nie ste doma a nepotrebujete prirodzené svetlo na prácu.  

V priebehu dňa sa už neodporúča vetrať, aby ste zbytočne nechladili vonkajšie prostredie namiesto interiéru.  

• Ak máte systém na rekuperáciu tepla, potom je vhodné vetrať iba prostredníctvom neho a neotvárať zbytočne okná.

Chcete byť s vašou klimatizáciou kamaráti aj koncom leta?

 

Ani najlepšia klimatizácia na trhu vám však neposlúži, ak sa o ňu nebudete priebežne starať. S expertom Jozefom Kmeťom zo spoločnosti Klima LG sme pre vás dali dokopy zoznam praktických rád, ktoré zabezpečia, že vaša klíma bude fungovať ako hodinky práve vtedy, keď to najviac potrebujete a nenechá vás na pekelným teplotám napospas.

 

Navyše, ak zaistíte správnu prevádzku a pravidelný servis klimatizácie, môžete v dlhodobom výhľade ušetriť veľa peňazí na elektrine aj na údržbe.

 

Je bytová klimatizácia zdravá?

 

S vplyvom klímy na ľudské zdravie je spojených mnoho oprávnených obáv, ale aj mýtov. Podľa niektorých je klimatizácia dokonca zdraviu škodlivá už kvôli tomu, že je človek vystavený dlhodobo chladnému vzduchu a potom prechádza do extrémneho tepla vonku.

 

Odpoveď na túto obavu je, že najmodernejšie klimatizačné jednotky majú rovnomernú distribúciu vzduchu a účinnejšiu reguláciu, takže pokiaľ sú vhodne umiestnené a správne používané, nemali by vám spôsobovať žiadnu nepohodu.

 

Ako optimálne regulovať klimatizáciu v interiéroch?

 

Takže, čo môžeme urobiť pre to, aby bola teplota v klimatizovaných miestnostiach počas horúcich letných mesiacov optimálna pre naša zdravie? Existuje ideálny teplotný rozdiel medzi prostredím vnútri a vonku?

 

"Je to individuálne, niektorým ľudom prechody nerobia žiaden problém, ale senzitívnejší to môžu výrazne pociťovať," vysvetľuje J. Kmeť.  "Všeobecne sa odporúča sa udržiavať teplotný rozdiel medzi vonkajšou okolitou teplotou a vnútornou do 7 stupňov Celzia."

 

Najmä v kancelárskych budovách sa často ozývajú sťažnosti, že klimatizácia ľuďom fúka na chrbát a spôsobuje zdravotné problémy. Ako treba inštalovať a nastaviť klimatizačné jednotky v kancelárskych priestoroch či väčších obývacích izbách tak, aby priestor dostatočne vychladila ale nikomu nefúkala na krk?

 

"Vždy je najlepšie, aby sa na priestor, kde sa bude robiť montáž klimatizácie, prišiel najprv pozrieť odborník z branže, pretože väčšina ľudí - česť výnimkám - nemá o tom žiadnu predstavu," hovorí J. Kmeť.

 

"Keď u klientov inštalujeme klimatizačné jednotky a systémy LG, vždy navrhujeme pre daný priestor to najoptimálnejšie riešenie s prihliadnutím na estetiku danej domácnosti či komerčného priestoru a pochopiteľne, že sa zameriavame aj na technické riešenie daného zariadenia."

 

Cieľom je, aby bola klíma pre všetkých užívateľov priestoru príjemná. Zodpovednejšie firmy sa snažia návrh dopredu predebatovať s odborníkmi aj zamestnancami, aby sa naozaj našlo všeobecne dobré riešenie. Takisto je potrebné, aby sa všetci užívatelia naučili zásady, ktoré platia pre udržiavanie optimálneho vnútorného prostredia a efektívne ovládanie klimatizačnej jednotky.

 

Je klimatizácia vhodná pre alergikov či astmatikov?

 

Ďalšou obavou v súvislosti s ľudským zdravím je, že cez klimatizačný systém sa môžu šíriť škodlivé látky či alergény. Tu pomáhajú špeciálne filtračné systémy a nové technológie, ktoré práve alergikom vedia zabezpečiť zdravé a stabilné prostredie.

 

"Napríklad pri klimatizácii LG je to revolučný systém Plasmaster Ionizer+, ktorý čistí vzduch pomocou 3 miliónov iontov," vysvetľuje J. Kmeť z firmy Klima LG. "Je to naozaj vynikajúci a kvalitný čistič vzduchu, ktorý odstráni aj mikročastice ako vírusy, baktérie, zrnká peľu a iné alergény."

 

Ako si v letných horúčavách zachovať chladnú hlavu

 

Ako vytvoriť ideálnu klímu pre chorých, zvieratká či kvety

 

Ak klimatizujete priestor nielen pre seba, ale aj pre rodinných príslušníkov, o ktorých sa staráte – seniorov či hendikepovaných alebo nevládnych ľudí –, je potrebné myslieť na ich komfort.

 

"Treba to riešiť opatrne s  prihliadnutím na daný zdravotný stav, umiestnenie človeka v miestnosti  a jeho prípadnú imobilnosť," upozorňuje J. Kmeť. "Pri takýchto návrhoch sa snažíme o riešenie,  ktoré bude minimalizovať možný prievan, fúkanie na pacienta, ale zároveň mu vytvorí príjemnú teplotu, aby nedochádzalo k prehriatiu. V takýchto prípadoch je tiež vždy najlepšie dopredu sa poradiť s odborníkmi – jednak zdravotníkom a jednak špecialistom na montáž klimatizácie."

 

Podobné zásady platia aj vtedy, keď chceme vytvoriť príjemné prostredie pre našich domácich miláčikov či pre rastliny, ktoré pestujeme v klimatizovanej miestnosti. "Pri zvieratách platí to isté ako pre ľudí: Nepreháňať to s nastavením priveľkého rozdielu teplôt medzi interiérom a exteriérom, prípadne klimatizáciu namontovať tak, aby nebola v priamom zábere na odpočinkové miesto zvieraťa či na kvety," dopĺňa k tomu expert.

 

Klimatizáciu viete ovládať aj na diaľku – cez internet

 

Veľkou výhodou vo všetkých prípadoch však je, že najlepšie klimatizačné jednotky sa dajú ovládať aj diaľkovo, cez mobilnú aplikáciu. Hodí sa to napríklad, keď si chcete vychladiť miestnosť pred príchodom zvonku alebo keď ste zabudli klimatizáciu pred odchodom do práce zapnúť a nechcete, aby sa vám pes "uvaril". Alebo v prípade, že zatiaľ čo ste na dovolenke, doma sa výrazne oteplilo / ochladilo a vy nechcete, aby trpeli rastliny v byte.

 

Ovládanie klimatizácie LG cez mobilnú aplikáciu

 

Ako takéto ovládanie klimatizácie cez internet vlastne funguje? "Máme dnes už dosť veľa klientov, ktorí sa pred montážou klimatizácie dopytujú na možnosť riešiť ovládanie cez rôzne chytré aplikácie," hovorí J. Kmeť. "Najoptimálnejší variant je spárovanie klimatizačnej jednotky LG s Wi-Fi aplikáciou LG Smart ThinQ, ktorá funguje pre väčšinu klimatizácii LG, prípadne sa dá do nich Wi-Fi router doplniť. To isté platí aj pre zariadenia značky Mitsubishi a klimatizácie Daikin."

 

Základné ovládanie je riešené cez klasický infra ovládač, ktorý je pribalený ku každej klimatizácii. Pokiaľ ju chcete mať pod kontrolou aj mimo domu, k modelu, ktorý má zakomponovaný Wi-Fi router, si jednoducho stiahnete mobilnú aplikáciu a prostredníctvom nej si svoj mobil spárujete s klimatizačnou jednotkou. Potom môžete klímu zapínať a vypínať alebo nastavovať teplotu v interiéri priamo z mobilného telefónu bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate.

 

5 zásad, aby vaša klimatizácia fungovala ako hodinky

 

1. Nezabúdajte na pravidelný servis klimatizácie. Najlepšie je objednať si ho vždy v dostatočnom predstihu pred letnou sezónou, ideálne už v marci alebo začiatkom apríla.

2. V prípade, že vonkajšia klimatizačná jednotka je umiestnená na podlahe balkóna, treba jej zabezpečiť dostatok priestoru na odvetrávanie.

3. Oplatí sa priebežne po vašej klimatizácii "hodiť očkom" – teda vykonať vizuálnu kontrolu, či niečo niekde neprasklo alebo neodpadáva a v prípade potreby volať záručný (pozáručný) servis klimatizácií.

4. Nie je na škodu pravidelne kontrolovať aj odtok kondenzovanej vlhkosti, aby sa nestalo, že vás klimatizačná jednotka začne "vytápať".

5. A napokon je dobré z času na čas skontrolovať batérie v diaľkovom ovládači klimatizácie.