Stropné ventilátoryPočas horúcich letných dní nás trápi neznesiteľné teplo bez vánku a prievanu, na ktoré si nikdy nezvykneme. Klimatizácia je pre mnohých z nás nákladná a tak premýšľame, ako zmierniť horúčavy v našom byte. Jedným z riešení je ventilácia bytu.

 

Ventilátory sú užitočným doplnkom nielen v kanceláriách, kaviarňach, reštauráciách, ale aj v našich domácnostiach. Ventilácia akýmkoľvek ventilátorom možno nie je schopná úplne nahradiť klimatizáciu, avšak vhodne zvolený ventilačný systém, alebo niekedy iba dobre zvolený ventilátor môže doplniť a za istých okolností aj nahradiť klimatizáciu..Oproti nákladným klimatizáciám má ventilátor niekoľko výhod nielen praktického, energetického, ale aj ekologického charakteru, o ktorých sme netušili. V skratke – počet horúcich dní v roku sa aj v našom miernom pásme s každým rokom zvyšuje. Mnohí to dávajú do súvislosti s globálnym otepľovaním. Neznesiteľnej teplote sa bránime najčastejšie klimatizáciou.

 

Stropné ventilátory pre osvieženie vzduchu

 

Stropné ventilátory a iné

 

Avšak paradoxne práve masové používanie klimatizácie prispieva k ďalšiemu otepľovaniu, pretože vonkajšie klimatizačné jednotky priamo zohrievajú ovzdušie a spotrebovávajú dosť značné množstvo elektrickej energie, ktorá sa musí vyrobiť najčastejšie nie práve ekologickým spôsobom. Je známe, že nevhodne nastavená klimatizácia pôsobí na naše zdravie – môže dôjsť k teplotným šokom, srdcovo- cievnej nevoľnosti a podobne. Nie nadarmo odporúčajú odborníci pri odchode z klimatizovaného prostredia „aklimatizáciu“ v neklimatizovanej chodbe a až potom východ na rozpálenú ulicu.

 

 

Na boj s vysokými teplotami netreba hneď preto nasadzovať najsilnejšie zbrane a pritom môžeme ušetriť nemalé obstarávacie aj prevádzkové náklady. Klimatizácia je totiž pomerne drahá záležitosť, zvlášť keď musíme do nákladov započítať nie práve najjednoduchšiu montáž (prívod el. energie, odvod kondenzovanej vody, prepojenie medzi jednotkami, atď.) a pravidelnú údržbu. No aj pri nenáročnej ventilácií musíme mať na pamäti, že nie každá ventilácia vám bude prinášať pohodu a uspokojenie. Stolné a stojanové ventilátory nie sú práve najšťastnejším riešením.

 

Stropné ventilátory

 

Existuje totiž hneď niekoľko výhod použitia stropného ventilátora v porovnaní so stolným resp. stojanovým:

 

Umiestnenie ventilátora na strope je najvýhodnejšie nielen z hľadiska dokonalého miešania vzduchu , ale aj z hľadiska úspory priestoru. Najčastejšie prevedenie stropných ventilátorov je s osvetlením a preto plnia obe funkcie v miestnosti osvetľovaciu aj ventilačnú. Montáž stropného ventilátora je pritom pomerne jednoduchá, podobná montáži zložitejšieho lustra.

 

Stropný ventilátor býva najčastejšie konštrukčne riešený ako pomalobežný s väčším priemerom lopatiek, čoho dôsledkom je podstatne nižšia hlučnosť pri rovnakom výkone a podstatne dlhšia životnosť ložísk. Moderný stropný ventilátor má obidva smery otáčania čo umožňuje používať ho v lete i v zime, pričom v oboch prípadoch dokonalým miešaním vzduchu ušetríme energiu na vykurovanie resp. na chladenie pri nezmenenom komforte. Smer otáčania nastavujeme v smere hodinových ručičiek v zime a proti smeru hodinových ručičiek v lete.

 

Nastavenie v zime umožní cirkuláciu teplého vzduchu ktorý sa zhromažďuje v horných častiach miestnosti pri strope. Miešanie spôsobí zvýšenie tepelnej pohody o 2-3 stupne. Letné nastavenie zlepšuje pocit „ chladu“ dokonca až o osem stupňov. Vlastná spotreba energie ventilátora je pritom veľmi nízka. Stropné ventilátory s osvetlením sú v rôznych štýlových a farebných vyhotoveniach a tak môžu byť aj vhodným dekoračným doplnkom interiéru. V dnešnej dobe má zákazník k dispozícii naozaj slušnú ponuku ventilátorov a môže si vybrať taký typ, ktorý najviac vyhovuje štýlu zariadenia miestnosti , dominantnej farbe a hlavne jeho predstavám.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Mobilná klimatizácia v podkroví

 

Klimatizácia a niekoľko technických údajov

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa klimatizácie

 

11.7.2011© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: shopotam.ru, domechti.ru, mypassage.ru, www.houzz.se