Medzi ľudskou výkonnosťou a teplotou bezprostredného okolia existuje veľmi úzky vzťah. A nejde len o výkonnosť, ale aj pocity. Prostredie, ktoré je príliš horúce, príliš chladné, alebo príliš vlhké, určite neprispieva k tomu, aby sa cítil človek príjemne. Váš byt by mal vytvárať prostredie, v ktorom sa cítite najlepšie, preto by mal mať správnu teplotu nielen v zime, ale aj v lete. Moderné klimatizačné zariadenia vytvárajú čistý a svieži vzduch, odvlhčujú a zabraňujú tvorbe škodlivín. Toto všetko sa deje bez prievanu a hluku.

 

Bytová klimatizácia

 

Bytová klimatizácia

 

Skrátka, bytová klimatizácia vám umožní cítiť sa lepšie, aktívnejšie a zdravšie. Klimatizácia je viac, ako len regulácia teploty, je to aj regulácia vlhkosti, vetranie a čistenie vzduchu.

 

Na trhu sú k dispozícii mobilné klimatizácie, ak o aj vnútorné a vonkajšie klimatizačné jednotky, ktoré možno nainštalovať do domácností bez väčších stavebných zásahov. Vnútorné klimatizácie sa zvyčajne montujú pod strop, vtedy hovoríme o horizontálnych jednotkách, alebo pod okno (vertikálne jednotky).

 

Vonkajšie klimatizačné jednotky možno umiestniť na balkón, terasu alebo priamo na fasádu domu či jeho strechu. Kanálové klimatizačné jednotky fungujú aj ako vetracie zariadenia interiéru, pretože využívajú potrubný systém vzduchotechniky. Sú však stavebne náročnejšie. Potrubia sú vedené v podhľadoch alebo v priestoroch medziposchodí. Z estetického hľadiska však majú veľkú výhodu – zostávajú našim očiam takmer neviditeľné – na stene, alebo strope je vidieť iba nasávacie a výfukové mriežky. Najnovšie domy môžu tiež disponovať inteligentným systémom elektroinštalácie. Je to veľká výhoda, pretože v tom prípade môže aj klimatizáciu riadiť počítač, ktorý automaticky nastaví a reguluje jej výkon podľa vášho želania.

 

K jednoduchým typom chladiacich prístrojov patria aj okenné jednotky. Ako už ich názov prezrádza, inštalujú sa do okien, ktoré majú pre ne vyrezaný špeciálny otvor. V tomto prípade sa musí zaistiť odtok kondenzátu do nádoby alebo odpadového žliabku. Potom sa zariadenie napojí na elektrickú sieť. Nevýhodou je narušenie vonkajšieho vzhľadu budovy.

 

Klimatizácia do okna

 

 

Princíp fungovania bytovej klimatizácie nie je zložitý. Klimatizačná jednotka je zariadenie, ktoré vzduch nevymieňa, ale dôkladne ho upravuje - chladí a zbavuje vlhkosti. Pracuje na rovnakom princípe ako chladiace zariadenie, na princípe výmeny a presunu energií. Proces chladenia vyžaduje vnútornú jednotku, vonkajšiu jednotku a potrubie, ktoré ich prepojí.

 

Potrubím prúdi medzi oboma jednotkami chladivo. Chladivo je teplonosná látka, ktorá absorbuje energiu v jednej jednotke a odovzdá ju v jednotke druhej. Chladivo sa vo vnútornej jednotke vyparí a tým absorbuje teplo z vnútorného vzduchu. Chladivo zároveň prúdi cez vnútornú a vonkajšiu jednotku prostredníctvom potrubia a takto transportuje teplo. Pary chladiva sa pomocou kompresora stlačia a chladivo sa skvapalní. Pri skvapalnení sa vo výmenníku uvoľní teplo odobraté z vnútorného vzduchu, ktoré sa odvedie prostredníctvom vonkajšieho vzduchu za pomoci ventilátora. Chladivo v kvapalnej forme prúdi späť do vnútornej jednotky. Vo vnútornej jednotke sa tlak chladiva opäť zníži na takú úroveň aby mohlo dôjsť k jeho vypareniu a odoberaniu tepla z vnútorného vzduchu. Ochladený vzduch je potom vyfukovaný do miestnosti.

 

Bytová klimatizácia

 

Mobilná klimatizácia nepotrebuje inštaláciu ani špeciálnu montáž. Je určená na chladenie, odvlhčovanie a filtráciu vzduchu. Najmenšie typy klimatizačných jednotiek majú hmotnosť len 20 kg a sú prenosné, tie výkonnejšie majú kolieska, ktoré umožňujú ľahšiu manipuláciu.

 

Okrem kompaktných jednotiek si môžeme zaobstarať dvojdielnu mobilnú jednotku, kde kondenzačná jednotka je umiestnená mimo klimatizovanej miestnosti, čo zaručuje tichšiu prevádzku. Vo všeobecnosti je mobilná klimatizácia lacnejšia, ale tiež menej výkonná a oveľa hlučnejšia ako splitová.

 

Splitová klimatizácia je drahšia, výkonnejšia a oveľa tichšia ako mobilná. Je tvorená z vonkajšej a vnútornej jednotky, ktoré sú prepojené chladiarenským potrubím. Vnútorná jednotka obsahuje výparník, cez ktorý ventilátor preháňa vzduch cirkulujúci v miestnosti. Spoločne s riadiacou elektronikou a ovládaním môže byť umiestnená pod oknom, na stene alebo strope.

 

Je vybavená pohyblivou klapkou, ktorou sa dá meniť smer upraveného vzduchu v miestnosti. Ak chceme ochladzovať viac miestností naraz, využívame tzv. multisplit systémy, kde vonkajšia časť obsluhuje niekoľko vnútorných častí. Montáž klimatizácie trvá dva dni. V bytoch bez balkóna ju firma pripevní na vonkajšiu fasádu domu. V tom prípade potrebujete súhlas ostatných spoluvlastníkov bytov.

 

Pred nákupom klimatizácie je dôležité poradiť sa s odborníkmi. Ušetrí vám to čas aj peniaze. Veľmi dôležitý je výkon zariadenia, ktorý je potrebné „ušiť  na mieru podľa veľkosti miestnosti, orientácie podľa svetových strán, počtu a typu okien, zatienenia a pod. Klimatizácie nakupované v akciách v hypermaketoch veľakrát nesplnia svoju funkciu a v konečnom dôsledku môžeme na nich prerobiť.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Prenosná klimatizácia je výhodným riešením

 

Pasívne chladenie budov

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa klimatizácie  

 

11.7.2011© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.stroydizayn.ru, www.kss.ru,  www.stroydizayn.ru