Pod pojmom žalúzie si najčastejšie predstavíme "kovové pásiky" , natáčaním ktorých vpúšťame svetlo do nášho domova. Nie je tomu celkom tak. Čoraz častejšie sa ľudia hlásia k návratu k prírode a k prírodným materiálom. Výrobcovia žalúzií tiež neotáľajú a ponúkajú záujemcom aj takéto riešenie. Ak máte radi nábytok z prírodných materiálov, a v tónoch béžovej a hnedej, potom ozajstnou čerešničkou na torte môžu byť vhodne zvolené žalúzie.

 

Drevené žalúzie

 

Prinášame vám niekoľko tipov ako sa vybrať žalúzie, ktoré sa budú hodiť práve do interiérov milovníkov prírody. A nebojte sa, vydržia rovnako dlho ako tie plastové. Drevené žalúzie dodajú klasickému interiéru príjemnú atmosféru. Prírodné materiály sú dnes spracovávané podľa najnovších trendov, a tak nemusíte mať strach, že by sa vám žalúzie zlomila alebo nejako poškodila. Moderné žalúzie sú chránené špeciálnym živicovým lakom proti poškodeniu vlhkosťou a proti vzniku tzv "mokrých máp.

 

Drevené žalúzie

 

Zákazník si môže vybrať z množstva farebných odtieňov, ktoré závisia od použitého materiálu (dreva) na ich výrobu. Svetlohnedú farbu majú žalúzie, vyrobené napríklad z americkej lipy tmavšie odtiene z exotických drevín. Najtmavšie (tmavohnedé) žalúzie sú zároveň najdrahšie. Sú však zároveň najodolnejšie, pretože sa vyrábajú z teaku. Teak je odolný proti slnku, vode a aj proti škodcom.

 

Lacnejším variantom sú žalúzie z borovice, tie je možné nafarbiť na odtieň, presne ladiaci s nábytkom a doplnkami vášho bytu.

 

Žalúzie z najnižšou hmotnosťou, ktoré patria k dreveným sú bambusové žalúzie. Sú skutočne tým najlepším čo je dostupné z prírodného materiálu na trhu tienenia a svojimi skvelými vlastnosťami, exkluzívnym designom významne dotvárajú a zvýrazňujú vzhľad interiéru. V neposlednej rade sa podieľajú na celkovej pohode svojimi tepelno izolačnými vlastnosťami.

 

Bambusové lamely sa vyrábajú z pozdĺžne naštiepaného bambusu, zlepia sa a vybrúsia, štvornásobne sa lakujú a s dvojitou UV ochranou zaručujú dlhodobú stálosť farby. Naklápanie žalúzií sa uskutočňuje bambusovou paličkou, vyťahovanie lamiel pomocou šnúrky. Oproti dreveným žalúziám sú bambusové žalúzie ľahšie, tenšie ( 1,5 mm ) a po vytiahnutí lamiel zaberajú na okne menšiu časť, ako drevené žalúzie.

 

Bambusové žalúzie

 

Keďže sú žalúzie vystavené priamemu slnečnému žiareniu, bývajú natreté ochranným náterom a tak postupom času nevyblednú. Vyrábajú sa v prevedení horizontálnom, ale aj vertikálnom. Ich inštalácia sa vykonáva cez okenný výklenok, na okenný rám, cez okenný otvor (na stenu) alebo do okenného otvoru (na strop).Šikovný domáci kutil to zvládne svojpomocne. K ďalším prírodným materiálom, z ktorých sa vyrába tieniaci systém okien, podobný žalúziám sú prírodné tkaniny. Keďže umelé a impregnované tkaniny pôsobia v očiach niektorých užívateľov neprirodzene, siahli výrobcovia po klasike. Najčastejšie vo vyhotovení takzvaných rímskych roliet a japonských panelových látkových stenách. Textílie pre rímske rolety sú vyberané profesionálnymi dizajnérmi. Vďaka širokej ponuke materiálov a spracovania vyhovujú rímske rolety každému štýlu a každému rozpočtu. Rozsiahly sortiment tkanín a doplnkov vám dáva možnosť upraviť si rímske rolety na mieru do najmenších podrobností. Bohato dekorované, rafinované textúry so širokou farebnou paletou sú unikátnou ozdobou okien.

 

Trstinové žalúzie

 

Japonské panelové látkové steny sa používajú na zatienenie väčších presklených plôch, prípadne na posuvné oddelenie dvoch miestností, alebo jednej miestnosti. Látky sú upevnené suchým zipsom na horný nosník. Látky japonskej steny sa môžu iba posúvať smerom doprava alebo doľava. Nie je možné naklápanie lamiel ako pri vertikálnych žalúziách. Japonské látkové steny je možné kombinovať s roletkami. Napr. na malé okno sa namontuje roletka a na veľké presklené dvere s oknom sa môže namontovať panelová látková stena ( Ak roletku s takým rozmerom nie je možné vyrobiť ).

 

Žalúzie z prírodných materiálov

 

Posledným tipom na prírodné tienenie sú trstinové žalúzie a rolety. Už pred tisíckami rokov ich používali v starej Číne. A používajú sa úspešne doteraz po celom svete. Pôsobia exoticky a vyrábajú sa v mnohých farbách a veľkostiach.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Keď slnko páli pomôže tienenie

 

Roletožalúzie – predajný hit súčasnosti

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa Tieniacej techniky

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.jaluzi.postroyforum.ru, www.shtori-eskiz.ru, www.misters.com.ua, www.albadekor.ru, www.jalousiesale.ru, www.jasareviewmurah.info