Pamätajte si, záhrada je  miestom, kde budete tráviť veľa času, preto plánujte s rozvahou, prípadne s odbornou pomocou. Odborníci radia – skôr ako začnete s realizáciou záhrady, dlho sa prechádzajte po celej ploche a rozmyslite si, kde bude miesto na sedenie, či chcete skalku, alebo sa pustíte aj do stavby jazierka. Plochu záhrady zmerajte a nakreslite na papier.

 

Ako správne naplánovať záhradu?

 

Stačí k tomu pravítko, štvorčekový papier a dobre orezaná ceruzka. Pracujte s jedným štvorčekom, ktorý bude predstavovať skutočný meter štvorcový. Jednotlivé nápady a plány si rozkreslite. Uvidíte, že vám s budúcou výstavbou pomôžu. Môžete si zakresliť každý strom, detské pieskovisko alebo jazierko. Uľahčíte si nákup sadeníc a v predajni vám pomocou plániku poradia s výberom vhodných rastlín . Zamyslite sa aj nad údržbou. Ak nemáte na kosenie trávnika čas, nesnažte sa ho zasiať po celej ploche, ale zvoľte napríklad záhony vyplnené mulčovacou kôrou či kamením. Meraním zistíte, či máte doma vhodnú pôdu na pestovanie rastlín, pH môžete čiastočne upravovať.

 

Ako správne naplánovať záhradu?

 

Ďalej sa uistite, či vám na pozemku leží pôda ľahká, piesčitá alebo ťažká ílovitá, ktorá potrebuje drenáž a odvodnenie . Pokiaľ máte terén dobre upravený, začnite jasať, pretože jednotlivé zmeny v teréne sú dosť nákladné. Ideálne terén je taký, ktorý je buď rovný, alebo mierne zvlnený. Prudký svah potrebuje najprv vybudovať prístup a možnosť sa po záhrade prechádzať. Pomôcť môžu suché múriky, drevené stĺpiky alebo vhodné dreviny. Rovnej záhrade skúste dodať plasticitu pomocou trvaliek, štrkom, mulčovacou kôrou alebo väčšími kameňmi.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Veľký fotonávod na stavbu miniatúrneho jazierka

 

Odolnosť originálnych zemných skrutiek

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Záhrady

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.yandex.ru, www.artificialgrass-texas.com

Autor: Ivan Nôta