Chodníky z kameňa či už prírodného alebo umelého, sa hodia viac k murovaným domom, kde je pri výstavbe okolia použitý najmä prírodný materiál, akým je drevo. Hodia sa predovšetkým do záhrad so skalkami.

 

Chodníky z kameňa

 

 

Chodníky z kameňa

 

Ak sa majú chodníky z kameňa napájať priamo na terasu, aj tá by mala byť vydláždená prírodným materiálom, alebo mať podlahu z dreva. Chodníky z prírodného kameňa sú vhodné tak na rovinu ako i do mierneho svahu. Pri ich výstavbe  je dobré nechávať medzi jednotlivými kusmi kameňa dostatočne veľké škáry, aby nimi pri daždi odtekala voda a nezhromažďovala sa na chodníku. Na dláždenie sa hodia kocky alebo platne rôznych rozmerov a ich tvary taktiež nemusia byť pravidelné.

 

Chodníky z kameňa

 

 

Veľmi dobre pôsobí aj chodník vyložený väčšími doskami z prírodného kameňa. Je vhodný najmä pre tzv. stupajové chodníky, čo znamená, že ich platne sú položené v odstupoch predstavujúcich približnú dĺžku kroku a väčšinou sa zapúšťajú do trávnika.

 

Prírodný kameň sa teší obľube nielen pre svoj príjemný vzhľad, ale hlavne vďaka jeho výbornej kvalite. Medzi najkvalitnejšie patrí žula, vápenec a rula.

 

 

Ako postaviť chodník z kameňa

 

Chodníky vysypané štrkom Tento typ chodníkov sa pri výstavbe radí k lacnejším a nenáročným stavbám. Náklady, ktoré však v počiatočnej fáze ušetríte, vydáte neskôr pri občasnom dosýpaní štrku. A podobne na tom budete i s časom. Štrkové chodníky sú náročné na údržbu. Ťažko sa z nich vyhrabuje napadané lístie, nehovoriac o pretrhávaní trávy či buriny, ktorá sa v nich bez problémov zakorení.

 

Chodníky vysypané štrkom

 

Kvôli estetike je dobré zvýrazniť okraje chodníkov prostredníctvom obrubníkov.

 

Ku kvalitám štrkového chodníka patrí bezproblematické odvádzanie dažďovej vody. Napriek tomu, že pôsobí veľmi prírodne, hodí sa viac na väčšie plochy- teda do parkov.

 

 

Tehlové chodníky

 

Vďaka svojej farbe vyzerajú v zeleni záhrady veľmi pôsobivo. Napriek príjemnému povrchu sa však ich kvalita a trvácnosť nedá porovnať s betónom a kameňom. V porovnaní s nimi sú podstatne mäkšie. Ak napriek tomu uvažujete o ich využití ako materiálu na stavbu chodníkov, siahnite v každom prípade jedine po mrazuvzdorných tehlách.

 

Záhradné chodníky z tehly

 

Chodníky z drevenej dlažby

 

Ak ste ešte o nej nepočuli, tak táto dlažba sa vyrába z guľatých klátikov kvalitného dreva, ktoré sú vysoké od 15 do 20 cm. V exteriéri sa osvedčili najmä dreviny ako dub a buk, ale dobre použiteľné sú aj agát, čerešňa a borovica. Ich drevo vynikajúco znáša vlhkosť a vďaka tomu odoláva hnilobe po celé roky. Dlažba je pri chôdzi veľmi príjemná, teplá a samozrejme, nehlučná.

 

Chodníky z kameňa

 

 

Drevo sa však ako materiál na dláždenie chodníkov hodí najmä do podhorských a horských oblastí, najčastejšie ku zrubovým domom a chatám.

 

 

Optimálne miery záhradných chodníkov

 

1. Ak budujete záhradný chodník idúci od cesty k vašej bráne, mal by byť dostatočne široký na to, aby po ňom mohli pohodlne kráčať vedľa seba dvaja ľudia, čo znamená, že by nemal byť užší ako 120 cm.

 

2. Záhradný chodník okolo domu nazývame odkvapovým chodníkom. Väčšinou je vyrobený z betónových dlaždíc, lacnejšiu alternatívu predstavuje štrk. Ak chodník slúži tomuto účelu, stačí ak bude široký 50cm, maximálne však 60 cm.

 

3. Ak je funkcia odkvapového chodníka kombinovaná s chodníkom mala by jeho šírka dosahovať minimálne 100 cm, ideálna šírka by však mala predstavovať 120 cm. Pozor, ak chcete aby chodník slúžil svojmu účelu, pri stavbe nezabúdajte na jeho spád.

 

4. Chodníky v samotnej záhrade by nemali byť zbytočne široké, aby záhradu neoberali o zeleň. Navyše, najmä v malej záhradke by pôsobili neesteticky. Šírka chodníka pre pohodlnú chôdzu je 60- 70 cm. Ak je však vaša záhrada skutočne veľká, môžu byť hlavné chodníky široké 100 až 120 cm.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Rozdelenie záhradných chodníkov podľa pevnosti povrchu

 

Osvetlenie záhrady pre dušu i bezpečnosť

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa záhrad a okolia domu

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Fofo: amazingdecoration.net, wohlundtoll.com, homedit.com, celiker-landschaftsbau.de, wohnideen.minimalisti.com, diy.obi.ru