Bambusová podlahaNeveríte? Je to skutočne tak. Bambusová podlaha je riešením pre všetkých tých, ktorí túžia po netradičnej, zároveň však vysoko kvalitnej podlahe s vynikajúcimi vlastnosťami. Ak sa k tomu ešte pripočíta schopnosť recyklácie tohto materiálu a schopnosť rýchlo obnovovať jeho zdroje, nič viac si už ani nemôžeme priať.

 

Bambusové drevo sa, asi na prekvapenie mnohých z nás, vyznačuje vysokou tvrdosťou a vynikajúco odoláva tak výkyvom teplôt ako aj zmenám vlhkosti. Na dotyk je veľmi príjemné a teplé, oku zase ulahodí jeho atraktívny vzhľad.

Bambusové drevo má prírodný jantárový odtieň, ktorý môže prechádzať postupne až do kávovej farby. Farba a štruktúra sa odlišujú podľa druhu bambusu a jeho veku. Odtiene ovplyvňuje dokonca aj miesto kde rastie a zloženie pôdy. Podstatný je i čas jeho zberu.

 

Na svete existuje približne 1200 rôznych druhov bambusov. Darí sa im najmä v rovníkovej oblasti, hojne sa vyskytujú v Číne, Malajzii, Vietname, Indonézii a Japonsku. Bambus je stálezelená travina, z ktorej na jeseň neopadá lístie, preto ju môžeme veľmi často vidieť ako okrasnú rastlinu v parkoch a záhradách. Jej steblá sú v závislosti od konkrétneho druhu bambusu veľmi rozdielne. Niektoré bambusy majú steblá krátke a tenké, kým steblá ďalších druhov môžu byť hrubé a dosahovať aj výšku 30 m. Steblá bambusu vyrastajú z výhonku veľkou rýchlosťou a už zakrátko po vyhnaní dosiahnu svoju definitívnu hrúbku. Bambus tak svojim nezameniteľným vzhľadom pripomína akúsi teleskopickú tyč a je najrýchlejšie rastúcou rastlinou na svete. Za 24 hodín totiž dokáže vyrásť bežne o 10-30 cm. Výnimkou nie sú ani druhy, ktoré za 1 deň varastú aj o meter.

 

Aká je bambusová podlaha?

Pre ďalšie spracovanie sa rastlina stáva plnohodnotnou surovinou už po 3 rokoch a jej uplatnenie ako materiálu je skutočne širokospektrálne. V súčasnosti sa tak v čoraz významnejšej miere využíva aj ako stavebný materiál.

 

Bambusová podlaha

 

Výroba parkiet z bambusu je pomerne náročná, pretože ich výrobný proces sa skladá z množstva krokov potrebných na zušľachtenie východiskového materiálu, ktorým je steblo.

 

Po zbere stebiel sa musí bambus rýchlo spracovať, pretože je, v dôsledku svojho enormne rýchleho rastu, náchylný na napadnutie plesňou. Prvou fázou je jeho sušenie, ďalej rezanie na menšie kusy - lamely a ošetrenie proti spomínaným plesniam. Jedným z ďalších krokov je naparovanie, ktorého výsledkom je jednotná farba lamiel. Lamely sa potom naskladajú na seba, po bočných stranách sa lepia a priväzujú k jednovrstvovému kobercu. Takéto polotovary sa ďalej vrstvia, lisujú a postupujú na ďalšie spracovanie.

 

Okrem klasických bambusových parkiet sa na trhu objavila už aj trojvrstvová podlaha, ktorej vrchná časť je zhotovená z niekoľko milimetrov hrubej a veľmi kvalitnej bambusovej dyhy upravenej lakom.

 

Aj na Slovensku si už bambusová podlaha našla svojich priaznivcov a to nielen vďaka svojmu príjemnému a exotickému vzhľadu jej neopakovateľnej štruktúry, ale najmä pre jej vynikajúcu zaťažiteľnosť a dlhú životnosť.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Korok, kúpeľňa a podlahové kúrenie

 

Čo na podlahu

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Podlahy

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.pkparkiet.pl, www.albeet.com