Renovácia dveríČaká vás renovácia dverí? Nešetrite farbou a fantáziou! Aj staré a na prvý pohľad nepekné dvere môžu získať svoje čaro, ak im dodáte zaujímavý make-up a nápaditý vzhľad.

Aj staré a na prvý pohľad nepekné dvere môžu získať svoje čaro, ak im dodáte zaujímavý make-up a nápaditý vzhľad. Samozrejme, podobne ako v prípade kozmetických úprav na dámskej tvári, aj náter dvier si žiada svoje. Povrch starých dvier musíme predovšetkým zbaviť nánosov farby, ktorých sa tam pravdepodobne za posledných niekoľko rokov nazbieralo viac ako dosť.

 

Môžeme sa rozhodnúť pre rôzne spôsoby ako farbu odstrániť – buď opaľovacou pištoľou, alebo odstraňovačom starých náterov, prípade ručne brúsnym papierom, ale každý postup si rozhodne žiada veľkú dávku trpezlivosti a ani moderná technika, či chémia nevyrieši všetko za vás.

 

Po odstránení farby zatmelíme všetky nerovnosti a chýbajúce, alebo zodraté miesta, počkáme kým tmel stuhne a prebrúsime brúsnym papierom. A môže nasledovať prvá etapa práce so základnou farbou, pričom obvykle postačí jedna vrstva základného náteru. A napokon môžeme pristúpiť k záverečnej úprave povrchu dvier, kedy môžeme uplatniť aj naše umelecké cítenie a vzťah k múzam.

 

Záleží iba od toho, na čo si trúfame, či využijeme pôvodnú povrch dverí, v prípade ak sú kazetové, alebo či napríklad podľahneme módnemu ošiaľu a necháme sa inšpirovať vzormi a motívmi šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Na povrchu dverí môžeme napríklad vytvoriť ilúziu perspektívy, ale použiť orientálne motívy. V prípade, ak nájdeme nejaký motív, ktorý nám učaroval na menšom obrázku, môžeme ho pomerne jednoducho preniesť na plochu dverí pomocou siete, ktorú si namaľujeme na obrázok a aj na dvere a postupne políčko po políčku motív prekresľujeme.  

 

Hotovú maľbu po zaschnutí prelakujeme matným, či lesklým lakom – podľa vlastnej úvahy. K dispozícii máme pre realizáciu našich umeleckých zámerov široké spektrum farieb, pričom najrýchlejšie schnú nitrolaky, ale farby riediteľné vodou sú zasa prijateľnejšie pre životné prostredie.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Vchodové dvere naše každodenné

 

Posuvné dvere - keď všetko smie byť inak

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Dvere

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.novosel.ru